Економски статус новинара предуслов за слободне медије
БЕОГРАД: Заштитник грађана Зоран Пашалић каже да је економски статус новинара један од најважнијих услова за постојање професионалних и слободних медија.
Пашалић је указао на то да новинари у Србији раде у тешким условима, а да су у актуелној пандемији изложени додатним економским притисцима, посебно они који хонорарно сарађују с медијским кућама.
Сматра да је потребно учинити додатне напоре како би се спречила потпуна деградација ове професије, осигурала независност медија и квалитет извештавања на које грађани Србије по Уставу имају право.
Најавио је да ће инсистирати на формирању јединствене базе података о нападима на новинаре, у којој би као посебан сегмент били издвојени економски притисци.
Услов за објективне медије су објективни новинари. А један од услова за објективност новинара је да су растерећени од свих врста притисака, пре свега од економских, јер им од њих зависе свакодневна егзистенција и рад, рекао је Пашалић уочи сутрашњег састанка Радне групе за израду медијске платформе.
Како је саопштено, Пашалић је навео да се у економски притисак може убројити и то што новинари у Србији често раде без уговора о раду или по уговорима које је лако раскинути, примају плате које су често испод републичког просека и чија исплата неретко касни.
Указао је и на то да новинари раде прековремено посебно у садашњим условима пандемије корона вируса, да су стално изложени повећању радне норме и да су хонорарни сарадници у изузетно тешком положају.
Заштитник грађана сматра да овакви услови рада угрожавају објективност и професионалност новинара и медијских радника, а врло често доводе и до аутоцензуре, јер у таквим условима рада нема мотивације па ни жеље за професионалним обављањем посла што води ка, наводи, урушавању ове професије.