Dr Mitraković: Mali je korak od filera do tromboze
Ulepšavanje je večiti trend i nema osobe koja ne želi da izgleda najbolje što može.
Trend ulepšavanja je poslednjih godina, međutim, prerastao u nešto što se mora i sve su agresivnije metode kojima se, najčešće žene, podvrgavaju ne bi li ispoštovale diktat i obavezu “večne mladosti i lepote”. Fileri, botoks, agresivni i invazivni tretmani sa čudotovornim dejstvom i učinkom mogu da se urade na raznim mestima, a ne samo u ordinacijama i salonima u kojima radi kvalifikovano i stručno osoblje. Tretmani na takvim mestima su svakako jeftiniji, ali ovakva praksa je jako loša, jer nestručne intervencije i upitan kvalitet materijala mogu ne samo da naruže, nego i da ozbiljno naruše zdravlje.
- I krema može da naruši teksturu kože, a kamo li nestručan rad. Može da se napravi infekcija, da se stvori ugrušak koji će da izazove plućnu emboliju. Može da se izazove sepsa - kaže specijalista radiologije i master Akademije za medicinsku i estetsku kozmetologiju iz Ciriha dr Milena Mitraković iz novosadskog salona “Rojal bjuti”.
Kako objašnjava, kada su u pitanju fileri i botoks pitanje je porekla i kvaliteta materijala sa kojim se radi, ali i količine i načina ubrizgavanja.
- Kod filera može da se stvori kapsula, kao zrno pirinča, što ne može kasnije da se reši. Gusti fileri koji se ubrizgaju u površinski sloj kože mogu da stvore čvorove. koji takođe ne mogu da se poprave - napominje dr Mitraković.
U radu sa filerima može da dođe i do alergije, pa i do anafilaktičkog šoka, što je životo ugrožavajuće stanje. To je jedna od situacija koja zahteva da sa klijentima i pacijentima radi edukovano soblje, koje može da odreaguje u takvoj situaciji.
- Ukoliko se filer ubrizga u krvni sud, može da nastane tromb i to je veoma česta komplikacija. Ako nije adekvana količina botoksa, može da padne kapak i da se zatvori oko - napomenula je dr Mitraković.
Ona je skrenula pažnju i na rad sa laserima, koji se sve češće koriste u salonima. Kako navodi, jedna od najčešćih grešaka je rad u zoni vrata, odnosno štitne žlezde. Dr Mitraković upozorava kako je to zona koja ne smeda se dira i preko koje ne sme da se prelazi.
- Jedna od najozbiljnih grešaka je rad preko štitne žlede, bilo čime. Ni zatezanje kože vrata ne sme da se radi, jer se štitna žlezda nalazi potkožno. Radiofrekventne struje, laser, rad mikroiglama, ubrizgavanje plazme, sve su to intervencije koje ne smeju da se rade u regiji štitne žlezde, jer može da se poremeti njen rad, a to je jako ozbiljno - ukazala je dr Mitraković.
Rad laserom, takođe, traži stručnost. Laseri mogu trajno da oštete oči i zato tokom intervencije, specijalne naočare moraju da nose i klijenti, ali i lekari koji izvode postupak.
- Kod nas nema zakona koji propisuje ko sve sme da radi laserom. U Švajcarskoj će od 2024. godine morati da budu angažovani lekari tamo gde se u tretmanima koriste mdicinski aparati. U prostoriji gde se radi laserom, na primer, ne smeju da budu ni ogledala, jer zrak može da se odbije i ošteti oko - upozorila je dr Mitraković.
Ljubica Petrović