Dozvola za privatni vrtić i školu do 15.000 evra
Sa sve više privatnih predškolskih ustanova i osnovnih škola, koje ulaze na domaće tržište vaspitanja i obrazovanja, postavlja se, najpre za korisnike, pitanje njihovog kvaliteta i kompetentnosti.
Mnogi privatni vrtići ustvari su u Trgovinskom sudu prijavljeni kao privatne firme koje se bave različitim delatnostima. Tako su mnogi od njih obične igraonice, nad kojima Prosvetna inspekcija nema nikakvu ingerenciju. Zato je veoma važno da roditelji, pre upisa deteta u privatni vrtić ili školu, pogledaju da li je ovu ustanovu verifikovalo Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
- Gradska prosvetna inspekcija utvrđuje da li ustanova ispunjava sve uslove za obavljenje obrazovno–vaspitne delatnosti: od adekvatnosti prostora i stručne spreme osoblja do plana i programa rada. Ministarstvo vrši verifikaciju tako da država stoji samo iza ustanove kojoj je dala dozvolu, a čiji način rada konstantno kontroliše inspekcija. Samo ti vrtići imaju dozvolu za obavljanje pripremnog predškolskog programa i samo oni mogu dati verifikovanu potvrdu o završenoj obaveznoj predškolskoj nastavi bez koje dete ne može da upiše osnovnu školu - naglašava Milka Andrić, pomoćnica ministra za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje. Ovi uslovi takođe se odnose i na privatne osnovne i srednje škole.
Kako navode u Ministarstvu, osnivač privatne ustanove dostavlja garanciju poslovne banke da su obezbeđena sredstva u visini potrebnih sredstava za godinu dana rada predškolske ustanove (dosadašnji stav i praksa: pet hiljada evra u dinarskoj protiv vrednosti), a u slučaju osnivanja osnovne škole neophodno je da su sredstva obezbeđena na period od četiri godine, odnosno u trajanju jednog ciklusa obrazovanja i vaspitanja (dosadašnji stav i praksa su petnaest hiljada evra).
Verifikacija je u direktnoj vezi s aktom o mreži ustanova (predškolskih ustanova osnovnih i srednjih škola) i proširenom delatnosti ustanove. Veoma je važno znati da ustanova, ukoliko želi da konkuriše za participaciju u razvojnim projektima Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja ili projekte za koja sredstva obezbeđuje strani ili domaći donator, kao uslov mora da ima rešenje o verifikaciji.
V. C.
Spiskovi na sajtu
Verifikacija ustanova je zakonska obaveza i postupak je koji je u vezi s mnogim procesima, pravne i stručne prirode. Odnosi se pođednako na obrazovne ustanove, bilo da im je osnivač država ili privatno lica. To je postupak utvrđivanja ispunjenosti propisanih uslova u pogledu prostora, opreme, nastavnih sredstava i nastavnog kadra za obavljanje delatnosti osnovnog obrazovanja i vaspitanja. Postupak verifikacije traje od tri do šest meseci, a spiskovi privatnih predškolskih ustanova koje je verifikovalo Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja se mogu videti na njegovom sajtu.