Đorđević: Smanjenje nezaposlenosti među mladima prioritet
BEOGRAD: U poslednjih godinu dana zabeleženo je smanjenje nezaposlenosti mladih starosti do 30 godina za 20,6 odsto, izjavio je danas ministar za rad Zoran Đorđević, i najavio da će uključivanje mladih u mere aktivne politike zapošljavanje u narednom periodu biti prioritet.
Đorđević je na završnoj konferenciji projekta "Nove mogućnosti za dostojanstven rad mladih u Srbiji" rekao da prema podacima iz decembra 2018. godine udeo mladih u ukupnoj nezaposlenosti iznosi 19,9 odsto, dok je u 2017. taj broj bio 22,4 odsto.
Prema njegovim rečima, razlog tog smanjenja pre svega je što su mladi sada prioritet po akcionoj politici zapošljavanja i naveo podatak da je prošle godine u te mere bilo uključeno 52.438 mladih nezaposlenih, odnosno 33,9 odsto od ukupnog broja nezaposlenih lica.
Đorđević je rekao da je prema nacionalnom akcionom planu za ovu godinu predviđeno uvođenje dva pripravnička programa, i to, kaže, kako za one sa visokim tako i za one sa srednjim obrazovanjem.
"Pred Zakona o volontiranju želimo i da otvaranjem mogucnosti pripravničkh radnih mesta pružimo mogućnost da se po završenom fakultetu zaposle i usavršavaju, karijerno napreduju", rekao je Đorđević .
On je istakao i da su otvaranje novih radnih mesta, prekvalifikacije i dokvalifikacije važne kako bi se dala mogućnost mladima na tržistu rada.
Ministar je podsetio da je formiran i ekspertski tim koji će raditi na tome da se mladi podstaknu da se vrate u Srbiju, ali i da se utiče na to da naša država bude privlačna stranim državljanima koji bi došli da žive i rade u Srbiji.
"Važno je da mladi budu upoznati sa situacijom na tržištu rada, stručnim praksama, kao i da učestvuju u obukama za razvoj preduzetništva.Nastavićemo s aktivnostima na smanjenju sive ekonomije, usklađivanju zakona, kao i uvođenju fleksibilnih oblika rada", istakao je Đorjević.
Takođe je važno poštovanje principa dostojanstvenog rada i kao primer naveo da se često dešava da radnici beže kada se se inspektori pojave na terenu ne samo zato da bi spasili gazdu, već i toga što nisu svesni da imaju pravo na dostojanstven rad.
Predsednik UGS "Nezavisnost prof. dr Zoran Stojiljković rekao je da je važno omogućiti dostojanstven, a ne prekaran i nestabilan rad, kao i kvalitetnu i održivu zaposlenost.
To znači da mladi ne rade na crno i budu pristojno plaćeni, istakao je Stojiljković.
On je rekao da će visoko obrazovane i kvalitetne radnike u Srbiji zadržati samo pristojan dohodak, odnosno odgovarajuća plata za pristojan život i izazovno radno mesto.
Potpredsednik Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije Duško Vuković rekao je da treba naći zajednički jezik kako bi se kreirao ambijent koji bi odgovarao dostojanstvenom radu.
Klaus Larsen Jensen iz Foruma za međunardonu saradnju Danske (FIC) rekao je da nezaposlenost mladih u zemljama EU sada iznosi oko 16 osto, a ranije je bila preko 20 odsto.
Situacija se kaže razlikuje od zemlje do zemlje, odnosno regiona pa tako u severnom delu Evrope nezaposlenost je nižeg stepena, u istočnoj i Centralnoj Evropi je veha i primetno je da mladi napuštaju svoje zemlje i odlaze u druge radi nalaženja posla.
On je rekao da neka od dobrih iskustava te zemlje mogu poslužiti i Srbiji kao dobar primer.
Govoreći o projektu "Nove mogućnosti za dostojanstven rad mladih u Srbiji", on je rekao da je njegov cilj bio da unapredi socijalni dijalog i podstakne saradnju socijalnih partnera u iznalaženju predloga za smanjenje nezaposlenosti mladih u Srbiji.
Ambasador Danske u Srbiji Anders Kristijan Hougor rekao je da je dijalog socijalnih aktera dobar način da se stvori konsenzus i odredi smer kojim država želi da ide.
On je podsetio da je zahvaljujući Kraljevini Danskoj u Srbiji otvoreno oko 3.000 radnih mesta i da je sprovedeno nekoliko projekata čiji je cilj upravo bilo podsticanje zapošljavanja.
U okviru današnje konferencije, ambasador Kraljevine Danske i predstavnik Foruma za međunarodnu saradnju predstavili su rezultate dansko-srpske saradnje na polju zapošljavanja i zapošljivosti mladih.
Projekat "Nove mogućnosti za dostojanstven rad mladih u Srbiji" imao je za cilj da unapredi socijalni dijalog i podstakne saradnju socijalnih partnera, a sve u cilju zajedničkog delovanja kako bi se našli predlozi za smanjenje stope nezaposlenosti mladih u Srbiji.
Projekat finansira CISU fond u okviru programa Ministarstva spoljnih poslova Danske. Vodeću ulogu ima FIC iz Dankse, nevladina organizacija koja je posvećena socijalnom razvoju i jačanju inkluzije.
Partneri na projektu u Srbiji su Unija poslodavaca Srbije, Savez samostalnih sindikata Srbije, UGS Nezavisnost. Implementaciju je koordiniralo Udruženje Inicijativa za razvoj i saradnju .
Cilj projekta koji je trajao dve godine, kako je rečeno, bio je jačanje saradnje i socijalnog dijaloga u Srbiji kroz donošenje i sprovođenje Sporazuma socijalnih partnera u stvaranju mogućnosti za dostojanstven rad mladih, koji je potpisan krajem prošle godine.