Đorđević: Dvoje preminulo u domu za stare u Smederevu, svi se sada testiraju
Ministar rada Zoran Đorđević rekao je za RTS da kada se pojavi bilo kakav dokaz o koronavirusu u domovima za stare, sprovodi se mera izolacija u izolaciji, tada se svi testiraju.
Dvoje od deset pacijenata, korisnika doma za stare, u bolnici u Smederevu preminuli su noćas, rekao je Đorđević, dodajući da se još ne zna od čega su umrli.
Gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, ministar Zoran Đorđević je rekao, govoreći o situaciji u ustanovama socijalne zaštite, da je u Srbiji 21.000 korisnika tih ustanova.
Prema njegovim rečima, stanje je bilo pod kontrolom, ali juče se u Domu za ometena lica u Trbunju, otkrilo da je od 13 zaposlenih, sedam bilo pozitivno, kao i četiri korisnika. Svi su smešteni u bolnice.
Rekao je da doneta uredba da kada se pojavi korona sprovodi se izolacija u izolaciji, što znači da su i zaposleni i korisnici na jednom mestu. Cilj je da najranjiviji nemaju kontakt sa bilo kakvim rizikom.
Govoreći o dva smrtna slučaja u Smederevu, u kome je državni dom za stare, Đorđević ukazuje da je nepotvrđeno od čega su umrli.
U Smederevu su se pojavilo simptomi koji nisu ličili na koronavirus, u međuvremenu još petoro je prebačeno u bolnicu, pratili su ih povraćanje, rekao je ministar.
"Dvoje od deset pacijenata su u bilnici preminuli noćas. Dali smo nalog da se svi testiraju. Tražili smo da bude urađem test na sve", rekao je Đorđević i dodao da se jedna medicinska sestra 6. aprila javila da ima temeraturu, konstatovana je upala pluća.
Kaže da je tražio od direktora da se edukuju zaposleni, potpisivali su izjave da nisu bili u kontaksu sa nekim, kao i da mora da se vodi računa o zaštitnoj opremi.
"Stavri se dešavaju, radi se o najranjivijim kategorijama, moramo da ih štitimo od svega", rekao je Đorđević, dodajući da će otići u Smederevo.
"Ovih prvih pet pacijenata nisu imali simptome vezano za koronu, ali su u bolnci. Sa još pet pacijenata, ukupno deset, dvoje je umrlo i moramo da vidimo zbog čega", rekao je ministar.
Govoreći o tome šta znači izolacija u izolaciji, Đorđević ističe da će u izolaciji sa korisnicima biti i zaposleni 14 dana, da bi se predupredio bilo kakav rizik.
"Obična kijavica ne sme da uđe u dom", kategoričan je Đorđević.
"Sa svim domovima smo u kontaktu, ceo dan prate i izveštavaju me ako ima neki dom problem i ako nekome nešto treba vrlo su solidarni, javi se dom koji nadoknadi to", rekao je Đorđević, dodajući da su svi građani Srbije bitni.
Osim "Stare pruge" i "Doživeti stotu" nema novih slučajeva zaraze, kaže on.
"Bilo bi najbolje kada bi mogli da sve istestiramo, ali je posao da držimo pažnju i nisu samo u pitanju korisnici već i koji rade u tim ustanovama da se pridržavaju mera", rekao je Đorđević.
Pomoć države za ublažavanje negativnih posledica trenutne krize privrednicima važna je za očuvanje radnih mesta i da posle krize i vanrednog stanja dobijemo šansu za nova zapošljavanja, izjavio je danas ministar rada Zoran Đorđević.
"Zadatak je da radna mesta sačuvamo i da posle krize dobijemo šansu da smanjujemo nezaposlenost“, rekao je Đorđević za RTS i naveo da se, zaključno sa jučerašnjim danom, na evidenciju NSZ prijavilo 4.849 građana koji su izgubili posao.
Naveo je i da je 26 kompanija otpustilo više od pet odsto zaposlenih.
On kaže da je, od kada je predsednik Aleksandar Vučić najavio mere pomoći privrednicima, broj onih koji se javljaju NSZ počeo da pada.
„I ovaj broj do sada nije mali, a sve više poslodavaca se javlja i pitaju za podsticaje jer žele da zaposle nove ljude, sve više ima i takvih primera“, rekao je ministar.
Upitan o tome na šta se najviše odnose primedbe radnika koji se javljaju inspekciji, Đorđević je kazao da se najčešće javljaju i skreću pažnju na bezbednost na radu, nedostatak opreme i dezinfikacionih sredstava, zatim majke, naročito samohrane, koje navode da poslodavci nemaju razumevanja zbog toga što imaju malu decu i ne dozvoljavaju rad od kuće.
Javljaju se i da pitaju da li je otkaz koji su dobili u skladu sa zakonom, naveo je ministar.
On se osvrnuo i na primer kompanije "Jura", navodeći da je prethodnih dana bilo „dosta spinovanja“, a da su predstavnici ministarstva juče bili u nenajavljenoj inspekciji kako bi se uverili u pravo stanje stvari.
Kaže da se ispostavilo da je poslodavac primenio sve mere zaštite koje je Zavod za javno zdravlje preporučio.
Kontrolisaćemo i ubuduće i nećemo dozvoliti da bilo ko spinuje informacije i koristi to za političke poene, rekao je Đorđević.
Naveo je da je u novonastalim okolnostima potrebna solidarnost, humanost i razumevanje.
Ministar je dodao da se penzije, kao i druge vrste socijalnih davanja isplaćuju po planu.
(Tanjug)