Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Đorđević: Nulta tolerancija prema siromaštvu 

23.10.2018. 11:22 12:26
Piše:
Foto: Tanjug

BEOGRAD: Cilj uvođenja elektronske uprave, centralnog registra stanovništva i elektronskog sistema socijalnih karata je stvaranje snažnog mehanizma za sprovođenje vladine politike nulte tolerancije prema zloupotrebama i čvrste namera da osetljive kategorije dobiju zakonsku pomoć bez obzira da li krajnji korisnici znaju da na nju imaju pravo ili ne.

To je izjavio ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević tokom drugog dana Ekonomskog samita Srbije, i istakao da Srbija danas ima novu političku, ekonomsku i socijalnu dimenziju razvoja.

I pored izuzetnih rezultata koje je Srbija postigla, slede dalje reforme, pošto još nisu do kraja sprovedene suštinske reforme, kao što je sturkturna reforma javnih preduzeća i preispitivanje stvarne potrebe postojanja velikog broja državnih agencija i institucija uvedenih tokom prethodnog režima, ukazao je Đorđević govoreći na panelu o „Borbi protiv siromaštva i nejednakosti“.

Socijalne karte do juna 2019.

Đorđević je najavio da će socijalne karte biti uvedene do kraja maja ili početka juna, kada bi trebalo da bude usvojen Zakon o socijalnim kartama.

Ministar je na Ekonomskom samitu Srbije rekao novinarima na pitanje dokle se stiglo s izradom socijalnih karata, da je taj proces podeljene u tri faze.

Tender je završen, želimo da sve baze podataka koje ima ministarstvo stavimo u jednu bazu podataka i da na jednom mestu imamo sve objedinjeno. I napravimo aplikaciju koja će da ukrsti te naše podatke. To će biti prvi put da će neka prva državna institucija, Ministarstvo rada, koje će to da implementira u Državnom data centru, rekao je Đorđević.

Naveo je da bi to trebalo da se završi krajem maja ili početkom juna, do kada bi trebalo da bude usvojen Zakon o socijanim kartama.

Kako je rekao, to će pružiti osnov za drugu fazu, a to je implementiranje u našu bazu svih podataka iz drugih baza, koje poseduju drugi državni organi.

Treća faza bi trebalo da krene početkom 2020. godine. To je onaj korak koji radimo zajedno s Danskom, da primenimo alate za urkštanje podataka i dobijanje informcija koje će nama u ministrstvu dati mogućnost da finansijsku pomoć dajemo automatski, bez administracije i papirologije, najavio je ministar.

Kako je rekao, sadašnje procedure za dobijanje pomoći su komplikovane i oduzimaju dosta vremena.

Kada budemo sve to uveli, građani će dobijati pomoć po autmatizmu, ali će je tako i gubiti ako se steknu uslovi da  više nemaju pravo na to, naveo je ministar.

Izrada socijalnih karata vrlo je osetljiva stvar, objasnio je, pre svega zbog zaštite podataka o ličnosti, a s obzirom da će se svi podaci o svakom građaninu nalaziti na jednom mestu.

Ministarstvo će u svemu tome poštovati Zakon o tajnosti podataka o ličnosti, poručio je.

Ipak, neće moći bilo ko, čak ni ministar rada da pristupa svim tim podacima, već će misnitarstvo samo dobijati ukrštene podatke koji će nama davati elemente da donosimo razne odluke - da li će nekome biti manja ili veća socijlna pomoć i da li će neko dobijati pravo na neku pomoći iz drugih zakona, da li postoji zloupotreba, da li postoje povezana lica i slično. Sve to je sada teško dokazivo. Mi trenutno ne možemo da uradimo kontrolu svega, rekao je ministar.

Kako je naveo, zahvaljujući socijalnim kartama pomoć će biti podeljena na pravičan način i će sve biti transparentno.

Na dvodnevnom Ekonomskom samitu Srbije učestvuju ministri, visoki evropski zvaničnici, predstavnici privrede i javne uprave.

Organizator samita je TGI Group International, a medijski partner samita je novinska agencija Tanjug.

Piše:
Pošaljite komentar
SIROMAŠTVO Teško preživljava pola miliona građana Srbije

SIROMAŠTVO Teško preživljava pola miliona građana Srbije

18.10.2018. 13:01 13:12