Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

„DNEVNIK” U POSETI Srpski „zid plača” u Nišu

30.06.2019. 09:40 09:48
Piše:
Izvor: Muzej u kome se, slikom i rečju, prati srpska vojna istorija kroz vekove Foto: Ministarstvo odbrane

Zgrada Komande Kopnene vojske Srbije, na Trgu kralja Aleksandra u Nišu, nije samo sedište najmasovnijeg i najstarijeg roda vojske, već je od nedavno i istorijska učionica.

Naime, u zdanju izgrađenom 1938. godine za potrebe Komande Moravske divizije, nalazi se svojevrstan muzej u kome se, slikom i rečju, prati srpska vojna istorija kroz vekove.

U muzeju je jedinstveno i profesionalno satkana celokupna istorija srpskog naroda. Impresivno i očaravajuće, urađeno je ono na šta se čekalo decenijama, ono što Srbija nije imala do sada - celokupna vojna istorija na jednom mestu. A za sve ovo najzaslužniji je komandant Kopnene vojske Srbije general-potpukovnik  Milosav Simović i njegovi saradnici.

Spomen sobu čini 29 naslova i celina u okviru kojih je pomenuto 16.168 imena stradalih od Srpsko-turskih ratova, do NATO agresije i poginulih u Kopnenoj zoni bezbednosti. U Spomen-sobi se nalaze i imena stradalnika u Topličkom ustanku, poginulih u zgradi RTS-a, imena otetih i ubijenih na Kosovu i Metohiji posle dolaska KFOR-a.

Svaki deo ovog svojevrsnog muzeja je zadivljujući. Ipak,najimpresivniji je deo zida s imenima 16.000 vojnika i civila stradalih u svim ratovima u poslednja dva veka. To je “srpski zid plača”

Posebno mesto u Spomen sobi imaju fotografije poginulih vojnika sa Košara i Paštrika tokom agresije NATO 1999. godine na našu zemlju. Ove fotografije stradalih i njihova imena su otrgnuta od zaborava, imena stradalih u svim ratovima na našim prostorima ostaju u Nišu, na jednom mestu, trajno zabeležena.

U Spomen sobi je, takođe, izloženo i više od 11.000 fotografija, 47 uniformi iz različitih perioda, kao i više od 300 primeraka naoružanja i opreme koje je srpska vojska koristila kroz vekove. Izložene su i uniforme, zastave, grbovi, amblemi.

Na zidovima su tekstovi i svi detalji velikih bitaka, ratova, ustanaka u kojima je srpska vojska učestvovala od 1042. godine na Tuđemilskom polju, preko Galipolja, Kosovske bitke, Prvog i Drugog srpskog ustanka, Balkanskih ratova, Solunskog i Sremskog fronta, do Košara i Paštrika.

Govoreći o značaju ovog poduhvata, general Simović je istakao da su pripadnici Kopnene vojske formirali i izgradili spomen-sobu, koja je deo Muzeja Kopnene vojske i niškog garnizona.

- Po ugledu na spomen-sobu u Vranju, moji saradnici i ja zaronili smo u jedan rudnik i iz njega izvukli zlato. Napravili smo nešto na šta smo ponosni, pre svega zbog poginulih, njihovih porodica i svih generacija oficira, podoficira, civilnih lica i vojnika koji su bili u ovoj zgradi, službovali u Nišu i celoj Srbiji – naglašava general Simović. - Tim Komande Kopnene vojske bezmalo je dve i po godine godine radio na stvaranju ove postavke. Posle radnog vremena, posvećivali smo se  radu na formiranju spomen-sobe. Rekao sam kolegama: Ko me bude pratio, pratiće, ko ne bude, neće imati posledice za napredovanje u službi. Radićemo za poginule, porodice poginulih i generacije oficira koje su radile u ovoj zgradi pre nas.


Na hiljade posetilaca

Od kada je muzej-spomen soba otvorena, 26. februara 2018, “pribeleženo” je blizu 6.000 posetilaca. Prošle subote muzej KoV-a posetili su i pripadnici Prve brigade Kopnene vojske na čelu s komandantom brigadnim generalom Zoranom Naskovićem a u delegaciji su bili i načelnici Južnobačkog, Severnobanatskog, Srednjebanatskog Južnobanatskog upravnog okruga, predsednici pojedinih opština, istoričari...


Prema rečima generala Simovića krajnji cilj je da svaki građanin Srbije, koji uđe u njihovu komandu, uniformisana i neuniformisana lica, učenici, studenti, i kada u hodnicima vide bogatu istoriju i dugu tradiciju, a na kraju u Bogoslužbenom prostoru Komande Kopnene vojske osete miris tamjana i vide imena preko 16.000 stradalnika, da kada izađu iz zgrade, pomisle ili kažu: “Majko Srbijo volim te”.

Svaki deo ovog svojevrsnog muzeja je zadivljujući. Ipak, najimpresivniji je deo zid s imenima 16.000 vojnika i civila stradalih u svim ratovima u poslednja dva veka. To je “srpski zid plača”.

Tu je i deo gde su obrađeni nazivi svih jedinica Kopnene vojske od Vojske kneza Višeslava i Radoslava u 7. veku, do naziva današnjih brigada i samostalnih bataljona, uključujući sve formacije u kojima su bili vitezi, ustanici, regulaši, soldati, pešadinci, artiljerci, kadeti, komite, četnici, partizani, vojnici, podoficiri i oficiri svih vojski Kopnene vojske.

U ovoj zgradi Komande Kopnene vojske obrađen je istorijat Kopnene vojske odvajkada do sada. Ovde se nalazi preko 12.000 fotografija, skoro 1.500 tekstova, 90 zastava, skoro 300 skica, šema, karata i još puno, i čak 1.604 fotografija svih generala Kopnene vojske od 1872. do danas.

Milan Bozokin

Autor:
Pošaljite komentar
Pripadnici Prve brigade Kopnene vojske na Trgu slobode

Pripadnici Prve brigade Kopnene vojske na Trgu slobode

08.11.2018. 16:26 17:09
Obeležen Dan Prve brigade Kopnene vojske Srbije u Novom Sadu

Obeležen Dan Prve brigade Kopnene vojske Srbije u Novom Sadu

09.11.2017. 15:05 19:06
Obeležen dan 1. Brigade kopnene vojske

Obeležen dan 1. Brigade kopnene vojske

08.11.2017. 08:24 08:28