DNEVNIK SAZNAJE: Ako ste ovu igračku kupili u Pepku ODMAH JE VRATITE Može da POVREDI VAŠE DETE
Pčela na daljinsko upravljanje poreklom iz Kine koju proizvodi firma "Pepko" povučena je sa svih tržišta u kojima "Pepko" ima prodavnice, uključujući i Srbiju, jer je utvrđeno da se proizvod može zagrejati.
Naime, u pitanju je igračka pčela na daljinsko upravljanje “PLU 596565”, koju proizvodi firma “Pepko” Poljska.
Ovaj proizvod kompanija „Pepko“ povlači sa svih tržišta, uključujući i naše, a na njihovom sajtu stoji objašnjenje s uputstvom za povrat igračke.
Ovo nije prva igračka koju „Pepko“ mora da povuče sa tržišta, a i prethodne dve povukao je sa svih tržišta dobrovoljno,
Podsetimo, Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine objavilo je 20. feburara da da su iz prodaje povučene dve dečije igračke ovog proizvođača. Prema informacijama objavljenim na sajtu, u pitanju su plišana muzička igračka u dve varijante, u obliku slona i zeke Pepko, kao i plišana igračka istog proizvođača, koja se sastoji od nekoliko vrsta voća, poput banane i jagode. Razlog za povlačenje sa tržišta je, kako je navedeno na sajtu NEPRO, rizik od gušenja.
"Proizvodi koje je proizvođač Pepko oglasio nebezbednim nose rizik od gušenja jer su šavovi na samom proizvodu slabi i postoji mogućnost da dete dođe u dodir sa vlaknastom materijom koja se nalazi unutar proizvoda i uguši se. U ovom slučaju nisu izrečene kaznene mere jer je proizvođač dobrovoljno dostavio Ministarstvu utrašnje i spoljne trgovine obaveštenje o proizvodu koji nosi rizik", rekla je nedavno za Tanjug Mirjana Stančić, iz sektora tržišne inspekcije Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine.
Ona je navela da preko NEPRO sajta Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine distribuira informacije o opasnim proizvodima koji predstavljaju rizik po zdravlje i bezbednost potrošača i drugih korisnika.
"Na sajtu su istaknuta obaveštenja o proizvodima čijom uobičajenom upotrebom i korišćenjem može doći do povređivanja i na taj način ugrožavanja bezbednosti potrošača i drugih korisnika. Sajt se ne odnosi na razmenu informacija o hrani, stočnoj hrani, lekovima, medicinskoj opremi i drugim proizvodima, već isključivo neprehrambene proizvode", rekla je Stančić.
Prema njenim rečima, kod proizvoda koji su proglašeni nebezbednim i oglašeni na sajtu NEPRO, a za koje postoji podatak o proizvođaču/uvozniku ne postoji mogućnost da se ponovo nađe u prometu.