Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

„Dnevnik” saznaje: Abortus od avgusta uz pomoć lekova

25.07.2017. 08:22 08:26
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Klinika za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Vojvodine među prvima je u našoj zemlji koja će od avgusta početi da primenjuje medikamentozni prekid trudnoće, saznaje “Dnevnik”. Time će se smanjiti komplikacije koje su moguće kod klasičnog prekida trudnoće, odnosno abortusa.

Upravnik Klinike za ginekologiju i akušerstvo profesor dr Tihomir Vejnović kaže da će, zahvaljujući donaciji, medikamentozne prekide trudnoće početi da rade od avgusta ili najkasnije septembra. Nada se da će se ovakav postupak raditi redovno u Klinici.

- Prošle nedelje smo se obratili Ministarstvu zdravlja i tražili odobrenje. Medikamentozni prekid trudnoće registrovan je i odobren ove godine i mislimo da će doprineti smanjenju broja mogućih komplikacija kojih ima kod klasičnih prekida trudnoće. Cilj je da ne naškodimo zdravlju pacijentkinja i da smanjimo komplikacije. Ovi lekovi mogu da se primenjuju i u trudnoćama koje se prekdiaju do desete gestacijske nedelje, ali i u kasnijim trudnoćama, kada postoji medicinsko opravdanje ili genetske malformacije ploda - najavio je dr Vejnović i napomenuo da lekari Klinike imaju iskustva u mdikamentoznom prekidu trudnoće, jer su ovu metodu primenjivali u okviru projekta Svetske zdravstvene organizacije tokom 2013. i 2014. godine.

Podaci Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” kažu da se godišnje u našoj zemlji uradi 17.000 abortusa, ali navode da je realna brojka verovatno daleko veća. Dr Vejnović kaže da godišnje u Srbiji bude 80.000 porođaja, a smatra da je isto toliko i prekida trudnoće. Pri tome, brojka je bolja nego pre dvadesetak godina, kada je na jedan porođaj bilo dva abortusa.

- Dugi niz godina, pa i više decenija, od kako je dozvoljen prekid trudnoće do desete gestacijske nedelje, imamo izuzetno veliki broj abortusa u Srbiji, a i u Vojvodini. Isti problem imaju i sve zemlje u okruženju: Slovenija, Mađarska, Rumunija, Bugarska, Slovačka, Češka, Rusija. Stručna javnost pokušava da nađe odgovor na pitanje zbog čega je tako veliki broj prekida trunoće, ali i šta da se učini kako bi se taj broj smanjio - kaže dr Vejnović i naglašava da se realan broj abortusa ne zna, jer privatne ordinacije ne prijavljuju sve prekide trudnoće koje urade.

Jedan do razloga tako velikog broja abortusa jeste i taj što je postao društveno prihvatljiv i legalan vid kontracepcije. Ostali faktori, ekonomski, socijalni, porodični, nezaposlenost i drugi razlozi, ne utiču direktno na porast broja abortusa.

- Jedino što može da utiče na smanjivanje broja abortusa jeste podizanje nivoa zdravstvene kulture, kao i kulture reproduktivnog zdravlja i uvođenje seksualnog obrazovanja. Važno je implementiranje planiranja porodice kao posebne kategorije u vaspitanju dece, kako bi devojke i žene prihvatile svoje telo kao hram nastanka budućeg života - smatra upravnik Betanije.

Nijedan prekid trudnoće nije bezbedan i bez posledica. Abortus je invazivna metoda tokom koje se proširuje grlić materice, nasilno se kidaju fragmenti trudnoće. Kiretaža je agresivna medicinska operacija koja može da ošteti grlić materice i dovodi do krvarenja u materici.

- Abortus može nekada da bude i fatalan po majku, oštećuje zdravlje žene, a nekada dovodi i do nemogućnosti rađanja - kazao je dr Vejnović.

Podaci Betanije kažu da je udeo maloletničkih prekida trudnoće u odnosu na ukupan broj abortusa od pet do sedam odsto, a Vejnović smatra da mladima kontracepciju treba učiniti pristupačnijom i da moraju da se edukuju kroz kurseve i uz pomoć brošura i projekata, kako bi se smanjio broj neželjenih trudnoća u adolescentskom dobu.

- U Srbiji i Vojvodini veliki je procenat bračne neplodnosti i između 15 i 20 odsto parova ne može da ima decu. To je izuzetno visok procenat i još jedan od razloga zbog kojih treba da se smanje potencijalna oštećenja zdravlja do kojih dolazi kod abortusa - kaže dr Vejnović.

Betanija već 40 godina ima Odeljenje za planiranje porodice, te se i na taj način radi i pomaže u smanjenju broja abortusa.

- Kontracepcija ima velike mogućnosti i u nekim zemljama, kao što su skandinavske, adolescentima se besplatno dele kondomi i kontracepcijske tablete. Time su uspeli višestruko da smanje broj abortusa. Mladima koji ne rade, 500 ili 600 dinara za kontracepcijske tablete je velika stavka i zbog toga bi bilo dobro da se slična mera podele zaštite uvede i u našoj zemlji - napominje Vejnović.

LJ. Petrović

Foto: S. Šušnjević

Lane 294 prekida trudnoće, ove godine do sada 59

U Odeljenju za planiranje porodice Klinike za ginekologiju i akušerstvo prošle godine urađena su 183 abortusa pre desete gestacijske nedelje, između desete i dvadesete nedelje bilo ih je 42, a nakon dvadesete nedelje 38. Ove godine do 10. nedelje bilo je 24 prekida trudnoće, do 20. nedelje šest, a nakon 20. nedelje dva abortusa. U Odeljenju patologije, gde se prekidi trudnoće rade nakon 23. nedelje uz odobrenje Etičkog odbora i zbog anomalija ploda, lane je urađena 31 kiretaža, a od početka ove godine bilo je već 27 prekida trudnoće.

Piše:
Pošaljite komentar