Đerlek: Zdravstveni radnici od petka mogu da se vakcinišu bilo gde
BEOGRAD: Radi brže imunizacije, od petka će biti uvedeno da svaki zdravstveni radnik može da se vakciniše sa dostupnom vakcinom na svakom mestu koje je za to određeno, izjavio je državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek.
Đerlek je za Tanjug rekao da će zdravstveni radnici moći da se vakcinišu u periodu od 14 do 15 časova.
On je istakao da su zdravstveni radnici vrlo opterećeni, zbog čega se Vlada Srbije odlučila za taj međutermin između dve smene.
To se, kako su ranije danas objavile „Večernje novosti“, odnosi na sve zdravstvene radnike i oni koji rade u državnom sistemu, ali i u privatnoj praksi.
Takođe, dogovoreno je da imaju prioritet na svim punktovima za vakcinaciju u odnosu na sve ostale građane, javile su „Novosti“.
Đerlek je najavio i veliku akciju vakcinacije zdravstvenih radnika tokom vikenda u svim zdravstvenim ustanovama širom Srbije.
Đerlek kaže da je, prema poslednjem preseku u 16 časova, danas vakcinisano 32.000 građana Srbije.
Đerlek je za RTS rekao da je u našoj zemlji od početka imunizacije, 24. decembra, vakcinu primilo više od 80.500 osoba.
Istakao je da je suština da se u što kraćem roku vakciniše što više ljudi, jer će samo masovna vakcinacija, kako kaže, imati efekta.
"Izuzetno je važna brzina imunizacije, ako bi se odložila masovna imunizacija, onda bi se smatrala neuspešnom. Mora da postoji dovoljna količina vakcina, Srbija je nabavila veliku količinu i možemo da započnemo masovnu vakcinaciju i nadam se da će se trend nastaviti", naveo je državni sekretar.
Rekao da je može biti zadovoljan što su gužve na punktovima za vakcinaciju, ali je i skrenuo pažnju građana da naprave distancu da se ne bi napravila šteta.
Đerlek je naveo da se razmišlja o otvaranju još vakcinalnih punktova dodajući da vakcinacija širom Srbije potpuno isto funkcioniše kao u Beogradu.
Prema njegovim rečima, ljudi najviše traže vakcinu "Sputnjik V", a uskoro se očekuje isporuka još 250.000 doza tih vakcina.
"Mi savetujemo građane da prime vakcinu koje trenutno ima, najviše trošimo kinesku ''Sinofarmovu'' vakcinu. Razlika je u nijansama u metodologiji delovanja, a krajnji cilj je isti – stvaranje antitela i dobar imunološki odgovor na kovid 19", naglašava Đerlek.
Dodaje da "sputnjik" trenutno mogu da prime građani do 60 godina starosti i da je pitanje dana kada će se granica pomeriti i kada će ALIMS izdati sertifikat da mogu da je prime i stariji.
Istakao je da bi bilo idealno da se vakciniše oko tri miliona građana kako bismo, uz 30 odsto prokuženih građana, dostigni kolektivni imunitet.