Deo zbirke Muzeja Vuka i Dositeja u Novom Sadu
U Izložbenom paviljonu Rektorata Univerziteta u Novom Sadu otvorena je dokumentarna izložba iz kolekcije Muzeja Vuka i Dositeja Narodnog muzeja u Beogradu
S rečenicom Vuka Stefanovića Karadžića „Jezik je hranitelj naroda, dokle on živi, dokle ga ljubimo i počitujemo, njim govorimo i pišemo, pročišćavamo, dotle živi i narod, može se među sobom razumijevati i umno sajedinjavati, ne preliva se u drugi, ne propada“ kao motom, u Izložbenom paviljonu Rektorata Univerziteta u Novom Sadu otvorena je dokumentarna izložba iz kolekcije Muzeja Vuka i Dositeja Narodnog muzeja u Beogradu.
Postavka sadrži dvadeset panoa s tekstovima koji predstavljaju delatnost i rad Dositeja Obradovića i Vuka Stefanovića Karadžića, a koje prate odabrane reprodukcije portreta ovih heroja srpske kulture, kao i reprodukcije ličnih predmeta i fotografija iz druge polovine 19. veka na kojima su prikazani Vuk Karadžić i članovi njegove porodice.
Jezgro zbirke Muzeja Vuka i Dositeja čini zaostavština Vuka Stefanovića Karadžića, koju je krajem 19. veka Kraljevini Srbiji poklonila njegova ćerka, Vilhelmina Mina Karadžić Vukomanović. Vukova soba, odnosno Vukov muzej, delovao je pod okriljem tadašnjeg Narodnog muzeja.
U periodu posle Drugog svetskog rata, Vukovoj zbirci pridodaje se skromnija ostavština Dositeja Obradovića i 1949. godine osniva se Vukov i Dositejev muzej. U početku samostalan, Muzej se od 1979. godine ponovo pripaja Narodnom muzeju u Beogradu, u čijem je sastavu i danas.
Izložbu, čiji su autori muzejski savetnik i kustos Muzeja Vuka i Dositeja mr Eliana Gavrilović i muzejski pedagog Marina Pejović, zajednički su organizovali Narodni muzej u Beogradu i UNS, a za posetioce će biti otvorena do 19. aprila, radnim danima od 9 do 15 časova.
D. D.