Dejanović: Izazovi - odloženo rađanje, migracije, starenje...
BEOGRAD: Prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku u Srbiji je broj stanovnika pao ispod sedam miliona, izjavila je ministarka zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović i navela da su odloženo rađanje, migracije i starenje stanovništva izazovi sa kojima se suočavamo.
Na nacionalnoj konferenciji "Unapređenje kompetencija stručnih radnika u centrima za socijalni rad u primeni mera populacione politike" na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, Đukić Dejanović je rekla da je u 2019. godini rođena 341 beba više u odnosu na prethodnu godinu i dodala da koraci jesu mali, ali da su veoma značajni.
Kako se navodi u saopštenju kabineta ministarke, prosečna starost stanovništva u Srbiji iznosi oko 43 godine, očekivano trajanje života je 73 godine za muškarce i 78 godina za žene, dok su osobe iznad 65 godina života najbrže rastuća kategorija stanovništva.
Đukić Dejanović je istakla da je Strategijom podsticanja rađanja predviđeno da se u roku od 10 do 15 godina dostigne optimalni nivo rađanja od 1.85 što, kaže, znači da primenjene mere poseduju kapacitet koji može voditi i ka poželjnom nivou fertiliteta od 2.1 kojim bi se obnavljalo stanovništvo.
Ministarka je rekla da Kabinet na čijem je čelu već treću godinu za redom sprovodi Javni poziv za dodelu bespovratnih sredstava za sufinansiranje mera populacione politike jedinica lokalne samouprave u Republici Srbiji.
Ona je naglasila značaj učešća stručnih radnika, u centrima za socijalni rad, kod sačinjavanja predloga projekata.
Ministarka je rekla da je najveća količina sredstava bila usmerena na rekonstrukciju i adaptaciju postojećih i izgradnju novih vrtića, kao i na formiranje jaslenih grupa koje nisu postojale u seoskim sredinama.
Navela je da se danas neretko suočavamo sa negativnim stereotipima o starenju, uključujući i sliku o našim starijim sugrađanima kao bolesnim, zavisnim i skupim za društvo, a da s druge strane, postoje i negativni stereotipi o mladima koji se prikazuju kao neiskusni, nepouzdani i sebični.