Danas je PREOBRAŽENJE: Evo šta ne smeju da rade MUŠKARCI, a šta treba da rade ŽENE
Preobraženje Gospodnje slavi se 19. avgusta i veruje se da se na ovaj praznik celokupna priroda preobražava, jer ono simboliše kraj leta i početak jeseni.
Zbog toga postoji izreka ,,Na Preobraženje se preobražava list u gori i kamen u vodi“. Lišće počinje da žuti i opada, a voda postaje hladnija. To znači da se leto bliži kraju i da će uskoro stići jesen.
Preobraženje je, kazuje narodno verovanje, prvi dan u godini kada treba da se jede grožđe. I to ne bilo kakvo: u vinogradarskim krajevima običaj je da se na ovaj praznik bere crno grožđe. Bere se rano ujutro, pre službe, i nosi se u crkvu, a najčešće to rade vinogradari i domaćini. Tokom liturgije grožđe se osveštava. Onda se jedno po jedno zrno odvaja od grozda i stavlja na plato i to, posle službe, uzima narod uz naforu. Znači, uz hleb se dobija i zrno grožđa. Osveštava se grožđe jer se od ovog voća proizvodi vino koje simbolizuje Hristovu krv. Preobraženje uvek pada u vreme Gospojinskog posta. Zato je praznična trpeza uvek posna, obogaćena ribom i vinom.
Naši običaji za Preobraženje raznoliki su i zavise od kraja do kraja. Ipak, kako je crveno slovo, na Preobraženje se ne radi. Takođe, preko dana ne treba spavati jer se veruje da će onaj ko tog dana spava, biti pospan cele godine. Iz istog razloga nije dobro ni plakati, ko plače, plakaće cele godine. Ne valja ceo dan provesti u kafani, da ne biste postali pijanica i raspikuća. Tada se i prvi put proba grožđe. I, deca više ne idu na reku da se kupaju.
Naravno, Preobraženje je veliki praznik i zato se u mnogim mestima u Srbiji održavaju crkveni vašari. Seljaci gledaju i u nebo jer, ako je na Preobraženje lepo veme, sledeće godine biće loša letina jer Preobraženje je simbol opšteg preobražavanja. Ipak, donosi i neke lepe prognoze: žene uoči Preobraženja vežu crveni ili beli konac oko ruke i pomisle želju. Ako se konac ne prekine u toku dana, želja će se ispuniti.