Čuveni hirurg Dijego Gonzales Rivas: Rak pluća operiše rezom od tri centimetra
Dvoje pacijenata obolelih od karcinoma pluća operisao je u Institutu za plućne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici svetski čuveni hirurg Dijego Gonzales Rivas, koji je u dvodnevnoj poseti našoj zemlji.
Dr Rivas jedan je od vodećih stručnjaka videotorakoskopske hirurgije (VATS), koji operiše karcinom pluća bez pravljenja velikog reza, odnosno samo kroz jedan minimalni rez od tri do četiri centimetra.
Dr Rivas je među prvim hirurzima u svetu koji je počeo da primenjuje VATS i tumor pluća se operiše kroz jedan minimalni rez, uz pomoć endoskopske kamere i specijalnih, endoskopskih instrumenata. Prednosti intervencije su brojne, a pacijenti se oporavljaju daleko brže nego kod klasične intervencije, te stoga ovu proceduru usvajaju mnogi hirurzi u svetu.
„Standardna operacija podrazumeva veliki rez i dugačak oporavak pacijenata. Ovde se radi jedan rez od tri centimetra i oporavak bolesnika daleko je brži, kao i njihov povratak redovnim obavezama. Metoda podrazumeva i adekvatnu opremu, a ove intervencije rade se i u našem Institutu. U poslednjih pet godina uradili smo oko 20 ovih operacija“, rekao je načelnik Klinike za grudnu hirurgiju Instituta docent dr Ivan Kuhajda i dodao kako je Institut jedna od vodećih ustanova u regionu u oblasti moderne grudne hirurgije, te da se operacije s minimalnim rezom kod nas izvode od 1996. godine.
Dr Kuhajda je naglasio i da se ova metoda ne koristi samo za operacije raka pluća, ali da nisu svi pacijenti i kandidati za ovu intervenciju.
Osim u Španiji, dr Dijego Gonzales Rivas radi i u Plućnoj bolnici u Šangaju, gde njegov tim uradi dnevno 80 operacija, odnosno 15.000 operacija godišnje. Pre ulaska u operacionu salu, dr Rivas je lekarima Instituta, ali i brojnim gostima iz zemalja okruženja, ispričao kako je došao do toga da operaciju izvodi kroz jedan rez.
Predstavljajući tehniku, rekao je kako to sve danas izgleda jednostavno, ali je to stoga što su iza njega hiljade operacija, a prvi put je intervenciju kroz jedan rez izveo u junu 2010. godine.
„Tehnologija pojednostavljuje proceduru, ali je potrebno i stalno učenje, kako bi se napredovalo. Robotika je skupa u poređenju sa VATS, ali ona u ovom trenutku još uvek nije potrebna. Postoje jeftiniji instrumenti uz koje može da se radi operacija, ali je robotika budućnost i biće jeftinija i standardizovana“, kazao je dr Rivas.
Čuveni španski hirurg prvi put je u ovom delu sveta, a kaže da je sada na balkanskoj turneji i edukuje lekare iz našeg regiona. S njim je u gostima i Timoti Jang iz Plućne bolnice u Šangaju, koja je najveći centar torakalne hirurgije u svetu i polovinu pacienta operišu VATS metodom.
LJ. Petrović