U INSTITUTU ZA KVB Operacije srca uz minimalni rez
NOVI SAD: Institut za kardiovaskularne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici dobio je prošle nedelje endoskopski stub uz pomoć kojeg će raditi operacije srca bez sečenja grudne kosti i uz minimalni rez.
Direktor Instituta profesor dr Aleksandar Redžek kaže kako se pacijenti operisani na ovaj način daleko brže oporavljaju i vraćaju redovnim obavezama i ubuduće će 30 odsto operacija izvoditi uz pomoć nove opreme.
- Endoskopski stub služi za izvođenje minimalno invazivnih kardiohirurških intervencija, odnosno intervencija kroz mali rez. Opremu čine ekran visoke rezolucije, specijalna kamera, odnosno endoskop, izvor hladnog svetla, kao i specijalni portovi, odnosno ulazi za pristup, sa posebnim instrumentima za ovakav tip intervencija - navodi dr Redžek i napominje da je opremu vrednu 16 miliona dinara Institut dobio od Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo.
Izvođenje kardiohirurških procedurta na ovaj način smanjuje operativnu traumu, jer se izbegava presecanje grudne kosti i omogućava se brži oporavak pacijenata i brže vraćanje redovnim aktivnostima.
- Ukoliko se seče grudna kost, pacijenti ostaju u bolnici od sedam do deset dana, a nakon toga još dva meseca imaju specijalnu imobilizaciju grudnog koša, zbog zarastanja grudne kosti. Prve intervncije novom opremom očekuju se u narednih mesec dana, a nakon kompletne obuke timova, očekujemo da ćemo oko 30 odsto operativnih zahvata izvoditi na ovaj način - napominje dr Redžek.
U prvoj fazi će raditi hirurgiju mitralne i aortne valvule, a kasnije će se nova oprema koristiti i za revaskularizaciju miokarda. Pacijenti kojima je namenjena ova intervencija su oni koji imaju teško srčano oboljenje i moraju da budu operisani, a dr Reyek naglašava kako je važna pažljiva selekcija pacijenata, zbog njihove bezbednosti i uspešnog krajnjeg ishoda.
- U toku je i nabavka najsavremenije angio-sale u regionu i interventnim kardiolozima će biti na raspolaganju brojni novi alati za interventne kardiološke procedure, koja će omogućiti i veću bezbednost pacijenata, ali i bolje dugoročne rezultate. Od otvaranja tri nove angio sale u Vojvodini, nakon nepune dve godine, eliminisana je lista čekanja za interventne procedure - istakao je dr Redžek i dodao kao su organizacijom rada i definisanjem preciznih procedura smanjili prosečno vreme hospitalizacija za manje od sedam dana na kardiologiji i manje od 12 dana na kardiohirurgiji, što je manje za oko 30 odsto u odnosu na period od pre pet godina.
Tokom prethodne godine napravljen je iskorak ka elektrofiziologiji, ocenjuje dr Redžek i kaže da se od simboličnog broja procedura pre nekoliko godina, sada stiglo do 170 procedura kod poremećaja srčanog ritma i to ablacije kod apsolutne aritmije i ventikularnih poremećaja ritma. Ove intervencije se rade u angio-sali objekata “Kamenica dva”.
- Tokom 2018. godine imali smo oko 6.000 hospitalizacija i više od 5.000 intervencija u hemodinamskoj sali, od čega je bilo 1.200 pacijenata sa akutnim infarktom miokarda. Zato Institut može da se smatra urgentnim centrom za zbrinjavanje kardioloških bolesnika - ocenjuje dr Redžek i dodaje kako su imali i 1.200 kardiohirurških operacija, više od 30.000 ambulantnih pregleda i više od 20.000 ehokardiografskih procedura.
- Jedino kod nas se izvodi kontrastna ehokardiografija kao metoda, koja služi za precizniji prikaz srčanih struktura, što je od izuzetno velikog značaja u definisanju određenih patoloških stanja, kao što su tumori srca i ugrušci u srčanim šupljinama. Stalno nastojimo da uvodimo nove procedure, a najviše postupaka uvedeno je u oblasti interventne kardiologije, gde je i elektrofiziologija - kaže dr Redžek i napominje kako je u rutinsku praksu ušlo i otvaranje hroničnih okluzija, začepljenja, koronarnih arterija, intravaskulani ultrazvuk, funkcionalna procena značaja suženja koronarne arterije i druge procedure.
Ove godine sledi i velika rekonstrukcija Instituta, odnosno trećeg sprata Kamenice jedan, kako bi se obezbedili bolji uslovi za boravak pacijenata, kao i za rad zaposlenih. Na trećem spratu starog objekta su Klinika za kardiologiju i Klinika za kardiohirurgiju i tu borave svi pacijenti koji su na bolničkom lečenju. Biće detaljno sređene sve bolesničke, kao i lekarske i sestrinske sobe i to od stolarije, instalacija, podova, medicinskih gasova, sanitarnih čvorova, do nameštaja.
- Biće rađeno po fazama i prvo će se raditi Klinika za kardiologiju, a osim soba i hodnika, biće sređeni i laboratorija, kao i nova poluintenzivna nega sa pet postelja u produžetku koronarne jedinice. U drugoj fazi biće rekonstruisana Klinika za kardiohirurgiju, gde će se takođe raditi sve prostorije, a praviće se i nova poluintenzivna nega sa šest postelja, na mestu stare kardiohirurške intenzivne nege. Tu su najteži pacijenti koji zahtevaju dugotrajno lečenje - objašnjava dr Redžek.
Ljubica Petrović