Borba za bolje lečenje obolelih od raka bubrega
Od karcinoma bubrega u našoj zemlji godišnje oboli oko 740 pacijenata, a umre njih 308, pokazuju podaci Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”.
Osnovni problem u lečenju raka bubrega je taj što ovo oboljenje nema jasne simptome, već se najčešće dijagnostikuje tek kada metastazira. Pacijenti koji imaju karcinom osnovali su pre nekoliko dana prvo Udruženje pacijenata obolelih od raka bubrega u Srbiji sa ciljem unapređenja lečenja i kvaliteta života obolelih, koji u našoj zemlji nemaju mogućnost nastavka terapije kada bolest napreduje, pružanje podrške obolelima, kao i podizanja svesti o značaju rane dijagnostike.
Karcinom bubrega je treći najučestaliji karcinom genitourinarnog trakta, posle karcinoma prostate i mokraćne bešike. Jedan od osnovnih problema u lečenju karcinoma bubrega je taj što ova bolest nema jasnih simptoma i zato se vrlo često dijagnostikuje tek u metastatskoj fazi, što značajno umanjuje perspektivu lečenja.
Kako bi se poboljšao kvalitet života pacijenata sa uznapredovalim ili metastatskim karcinomom bubrežnih ćelija, jedan od prvih ciljeva udruženja je borba za dostupnost novih, savremenih opcija lečenja. Nakon nefrektomije, odnosno uklanjanja bubrega, pacijentima u Srbiji prepisuje se terapija prvom linijom “target” lekova koji produžavaju preživljavanje bez progresije bolesti. Međutim, vremenom bolest progredira, te je obolelima neophodan nastavak terapije lekovima iz takozvane druge linije lečenja, koja omogućava nastavak normalnog funkcionisanja. Nažalost, u Srbiji nema mogućnosti za nastavak terapije drugom linijom lekova i to je ono što nedostaje u našoj kliničkoj praksi, posebno kada se ima u vidu činjenica da su čak dve trećine pacijenata kandidati za nastavak terapije drugom linijom lečenja.
- Važno nam je da se na pozitivnu listu lekova Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje stave novi lekovi koje možemo da koristimo nakon prve linije terapije, kada bolest progredira, kako bismo mogli normalno da funkcionišemo i živimo, s obzirom da veoma mali broj nas može da finansira nastavak lečenja. Uostalom, u većini zemalja u regionu poput Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Rumunije, Grčke i Bugarske, ova vrsta lekova je već odavno na pozitivnoj listi i dostupna pacijentima sa uznapredovalim ili metastatskim karcinomom bubrežnih ćelija - izjavio je predsednik Udruženja Hranislav Milin.
Direktor Klinike za urologiju Kliničkog centra Srbije prof. dr Zoran Džamić naveo je da su izuzetni rezultati koji su postignuti sa prvom linijom terapije koja je pokušaj prevođenja metastatske bolesti u hroničnu bolest.
- Puno očekujemo od druge linije terapije, jer su čak dve trećine pacijenata kandidati upravo za nju. Odlaganje progresije bolesti i produžetak života su ključ uspeha – istakao je dr Džamić.
Internista – onkolog na Institutu za onkologiju Vojvodine dr Svetlana Salma kazala je da oboleli od raka bubrega imaju pravo na kontinuirano i optimalno lečenje sa bezbednim i efikasnim lekovima, vodeći računa o kvalitetu života tokom celog toka bolesti.
- Udruženje želi da skrene pažnju javnosti na potrebe ove grupe pacijenata, a to su lakše lečenje i lakše ostvarivanje prava. Ovo je svakako način da se pomogne obolelima da žive život dostojan čoveka - napomenula je dr Salma.
LJ. Petrović
I članovi porodica u Udruženju
Članovi Udruženja, pored obolelih od karcinoma bubrega u svim fazama bolesti, mogu da budu i članovi njihovih porodica, prijatelji, ali i svi oni koji su zainteresovani da se aktiviraju i pomognu pacijentima koji boluju od ove vrste karcinoma. Svi zainteresovani mogu se javiti na mejl adresu [email protected]