Bolničke sobe i intenzivna nega na 3.000 kvadrata
Šest godina nakon što su obustavljeni radovi u jednom krilu nove zgrade novosadske Klinike i ginekologiju o akušerstvo, popularne Betanije, pravi se tehnička dokumentacija, kako bi se utvrdilo šta je urađeno i da bi se nastavio posao.
Novo krilo Betanije ima oko 3.000 kvadratnih metara na tri nivoa, a pokrajinski sekretar zadužen za zdravstvo docent dr Zoran Gojković kaže da je Pokrajinska vlada izdvojila 20 miliona dinara za izradu dokumentacije.
- Fond za kapitalna ulaganja Vojvodine ušao je 2007. godine u projekat rekonstrukcije Klinike i prva faza radova počela je 2008. godine, a dve godine kasnije i druga faza. Radovi su prekinuti 2012. godine, kada su Višem javnom tužilaštvu podnete krivične prijave protiv odgovornih i to protiv izvođača radova, nadzornog organa i NN lica. S obzirom na to da je završen istražni postupak u Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu, stekli su se uslovi da se nastavi započet projekat u Betaniji - navodi dr Gojković i dodaje da je u izveštaju Sektora za budžetske inspekcije konstatovano kako postoji više fakturisanih radova koji nisu izvedeni, a isplaćeni su i to u vrednosti od 250 miliona dinara.
Prema njegovim rečima, sada je potrebno da se napravi presek izvedenog stanja i reprojektuje objekat i utvrdi koji poslovi su obavljeni, a šta treba da se uradi, kako bi se objekat završio i pustio u upotrebu.
- Dodatni problem reprojektovanja je što je izuzetno teško da se sagleda kakav je kvalitet izvedenih radova i taj posao zahteva angažovanje više različitih građevinskih inženjera. U tu svrhu je Pokrajinska vlada obezbedila 20 miliona dinara, koji su preusmereni Kliničkom centru Vojvodine, u čijem sastavu je Betanija, i oni treba da spovedu postupak javne nabavke i izaberu projektantski biro koji će da završi posao - objašnjava dr Gojković.
Lečenje najtežih stanja u ginekologiji
Kao referentna ustanova ove vrste u Vojvodini, Klinika za ginekologiju i akušerstvo obezbeđuje kompletnu dijagnostiku i lečenje i najtežih stanja u ginekologiji i akušerstvu sa teritorije Vojvodine, dela Srbije, Crne Gore i Republike Srpske. Dugogodišnji je referentni centar Svetske zdravstvene organizacije za planiranje porodice. Zapošljava 70 lekara specijalista, ima 215 postelja za odrasle i 100 postelja za novorođenu decu. Godišnje se u ovoj ustanovi obavi više od 6.000 porođaja i uradi više od 3.000 različitih operacija.
Pokrajinski sekretar očekuje da u narednih nekoliko meseci budu završeni poslovi javne nabavke i reprojektovanja, nakon čega bi trebalo da budu nastavljeni radovi sve do kompletnog završetka objekta.
- U pitanju je 3.000 kvadrata na tri nivoa i planirano je da se u taj deo izmesti deo ginekologije, koji se sada nalazi u prostoru koji nije odgovarajući, u pomoćnom objektu. Pre godinu dana ti pomoćni objekti su obnovljeni i privedeni nameni novcem iz budžeta Pokrajine, kako bi mogli da se koriste do završtka ovog novog krila zgrade. Sve do tada pomoćni objekti bili u lošem stanju i nefunkcionalni -kaže dr Gojković.
U novom krilu Betanije će, nakon završtka radova, biti intenzivna i poluintenzivna nega, kao i sobe za boravak pacijentinja, koje će biti sa kupatilima i uređene po evropskim standardima.
LJ. Petrović