Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Bolji uslovi lečenja za obolele od šloga

08.06.2018. 13:08 13:14
Piše:
Foto: Dvodnevni simpozijum o moždanom udaru u Sremskim Karlovcima    Foto.Dnevnik.rs/ S. Šušnjević

Aspekti lečenja ishemijskog moždanog udara, ređi uzroci nastanka ove bolesti, kao i dijagnostika i lečenje hemoragijskog moždanog udara, teme su dvodnevnog Drugog simpozijuma o moždanom udaru koji je počeo u Sremskim Karlovcima i na kojem učestvuju brojni stračnjaci iz naše zemlje, kao i gostujući predavač iz Mađarske Ištvan Sikora.

„Simpozijum održavamo jednom godišnje kako bismo sagledali šta se novo u međuvremeu dogodilo i na koji način to može da se primeni, kako bi se poboljšalo zdravlje stanovnika i omogućilo da svi u Vojvodini koji obole imaju iste uslove lečenja“, rekao je direktor Kliničkog centra Vojvodine neurolog profesor dr Petar Slankamenac i dodao kako je organizator simpozijuma Akademija medicinskih nauka Srpskog lekarskog društva.

Na lanjskom skupu dogovoreno je da se radi na edukaciji i lekara i stanovništva, što će biti nastavljeno i ove godine. Specifična trombolitička terapija još uvek se ne radi u svih devet opštih bolnica u Vojvodini. Dr Slankamenac kaže da se stoga uključila Pokrajinska vlada koja će kupiti CT aparate za vojvođanske bolnice.

Mehanička trombektomija, odnosno vađenje tromba iz krvnog suda mozga, postala je efikasan način lečenja šloga i u Kliničkom centru je ušla u redovnu proceduru. Od kako je uvedena, decembra 2016. godine, do sada je urađeno oko 30 ovih intervencija.

„Kako bismo podigli nivo primene specifične terapije u lečenju moždanom udara, aktuelizovali smo sistem primene telemedicine, što sada zaživljava. Trombolitička terapija, gde se pacijentu venski daje lek koji pomaže u razgradnji tromba, moći će da se izvodi uz svim vojvođanskim bolnicama, pod mentorstvom vaskularnog neurologa Kliničkog centra Vojvodine. Istovremeno se regrutuju odgovarajući pacijenti u tim bolnicama, koji bi se slali u KCV na trombektomiju“, objašnjava direktor najveće pokrajinske bolnice.

Prvi dan seminara, posvećen je  ishemijskom moždanom udaru i predavači su iz Vojvodine, Beograda, Niša i drugih bolnica u Srbiji. Slankamenac ocenjuje kako je primarni cilj podizanje nivoa znanja o moždanom udaru na teritoriji Vojvodne. U subotu će biti reči o hemoragijskom moždanim udaru i ultrazvučnoj dijagnostici moždanog protoka, čime se obeležava i jubilej, 40 godina Kabineta za ultrauzvučnu đagnostiku Klinike za neurologiju KCV. Taj kabinet je među prvima formiran u bivšoj Jugoslaviji i za četiri decenije dao je devet doktora nauka, koji će danas prikazati rezultate svog rada.


Multidisciplinarna procedura



Dr Slankamenac napominje da je lečenje moždanog udara multidisciplinarno, jer uključuje lekare različitih spcijalizacije. Kaže da je u Kliničkom centru Vojvodne zato formiran tim za reperfuziju u kojem su neurolozi i radiolozi i oni rade po svim najsavremenijim protokolima.


Slakamenac ističe kako se kod nas primenjuju iste metode u lečenju moždanog udara kao i u Evropi, ali manji broj pacijenata dobija terapiju, jer ne dođu na vreme do lekara. Trombolitičku, odnosno terapiju lekovima, pacijent mora da dobije u roku od četiri i po sata, dok se mehaničko vađenje tromba radi do šest sati od moždanog udara, a u nekim slučajevima to može da se primeni i osam sati od početka šloga.

„Najbolje rezultate u Evropi ima Finska gde trombolitičku terapiju dobije 20 odsto pacijenata, potom Bavarska sa 15 odsto. Kod nas terapiju dobije oko šest odsto pacijenata na bolničkom uzorku, a manje od tri odsto posmatrano na celokupnoj populaciji. Jedan od razloga tako malog procenta je što nisu sve bolnice u Vojvodini osposobljene za ove procedure. Stoga se i organizuje simpozijum, kao bi kako bi u svih devet bolnica mogla da se daje terapija, jer je poenta da se povećava broj onih koji se leče na adekvatan način“, napomenuo je dr Slankamenac.

 

LJ. Petrović

Piše:
Pošaljite komentar
Novi uspeh lekara KCV: Moždani udar leče po svetskim standardima

Novi uspeh lekara KCV: Moždani udar leče po svetskim standardima

05.04.2018. 19:26 19:30