Novi uspeh lekara KCV: Moždani udar leče po svetskim standardima
NOVI SAD: Tim lekara Kliničkog centra Vojvodine uspeo je da uradi mehaničku trombektomiju, vađenje krvnog ugruška iz mozga, pacijentu koji je dobio moždani udar sedam sati pre operacije, dok je ranije ta intervencija mogla da se radi samo ukoliko je od šloga prošlo manje od šest sati.
Klinički centar je ovim postao vodeća ustanova u lečenju moždanog udara kod nas, koja radi po svetskim standardima.
Urađena je nova vrsta intervencije u lečenju ishemijskog moždanog udara i mlađem pacijentu je urađena trombektomija iz jedne od najvažnijih arterija mozga. Pacijent je ovom intervencijom spasen i prošao je bez invalidnosti, odlično se oporavlja, a bez intervencije bio bi životno ugrožen, kazao je v.d. direktora Kliničkog centra Vojvodine profesor dr Petar Slankamenac i dodao kako je intevencija urađena po svetskim standardima.
Interventni radiolog Kliničkog centra Vojvodine dr Dragan Anđelić kazao je da je trombektomija urađena prošlog ponedeljka i da je intrvenciju radio tim radiologa, uz pomoć kolega s Klinike za neurologiju.
Nije se znalo tačno vreme kada je pacijent dobio šlog, što je bio ograničavajući faktor.
Uradili smo sekvencu mozga na magnetnoj rzonanci kako bismo videli gde je tromb. Imali smo malo više vremena za ovu intervenciju, jer može da se radi do osam sati od nastanka moždanog udara, a već smo ulazili u sedmi sat. Izvadili smo tri tromba, koja su ukupno imala oko tri centimetra, s tim što je najveći imao oko dva centimetra. Najveći smo aspirirali pomoću katetera, a onda smo uz pomoć stenta izvadili dva manja tromba, ispričao je dr Anđelić i napomenuo da je intevencija trajala oko pola sata.
Klinički centar Vojvodine je od Pokrajinske vlade dobio novac za novu angiosalu, kao i za nabavku magnetne rezonance, CT aparata i rendgena, čime će se završiti kompletna digitalizacija, a opremu će dobiti i ostalih devet opštih bolnica u Vojvodini.
Izdvojen je i novac za program telemedicine, kako bi se bolnice povezale, što će poboljšati kvalitet lečenja pacijenata sa moždanim udarom, a Klinika za neurologiju će voditi programe edukacije lekara, kazao je dr Slankamenac.
Mehanička trombektomija se u Kliničkom centru radi od kraja 2016. godine i u prvoj godini urađeno je 17 intervencija, sa 70 odsto uspešnosti.
Od početka godine uradili smo trombektomiju kod već sedmoro pacijenata i očekujemo da će ove godine biti više intervencija. Prošlog petka smo imali pacijenta od 27 godina, koji je naš najmlađi pacijent do sada, koji je imao operaciju srčanih zalistaka, što je faktor rizika za nastanak moždanog udara. Njemu je urađena intravenska tromboliza i pacijent se oseća dobro, ispričao je dr Anđelić.
Upravnik Klinike za neurologiju Kliničkog centra Vojvodine dr Željko Živanović naveo je da godišnje između 6.000 i 7.000 ljudi u Vojvodini doživi moždani udar, a njih 1.000 bude na bolničkom lečenju u Klinici zbog šloga.
Simptomi moždanog udara su slabost polovine tela, poremećaji govora i razumevanja, iskrivljenost lica, loša koordinacija. Vreme je jako važno kod moždanog udra, kako bi pacijenti što pre stigli do bolnice, rekao je dr Živanović i napomenuo da se kod svega oko 10 odsto obolelih rade ove intervencije, što je mali broj, ali je dodao i da nisu svi koji stignu u bolnicu za ovu intervenciju.
LJ. Petrović