Besplatni pregledi kože u 29 gradova
Pacijentima s metastatskim melanomom - rakom kože, od februara ove godine dostupna su dva inovativna leka, a do danas savremenu terapiju primilo je 50 pacijenata. Kordinator kampanje Euromelanoma 2017. prof. dr Lidija Kandolf Sekulović kaže da je melanom nasmrtonosniji rak kože, ali da su napravljeni značajni pomaci u lečenju najteže forme bolesti - metastatskog melanoma.
Na pozitivnu listu RFZO uvedena su dva leka za lečenje metastatskog melanoma, a kako kaže do sada je 50 pacijenata dobilo inovativnu terapiju.
Povodom obeležavanja Evropskog dana borbe protiv melanoma - Euromelanoma 2017. u Srbiji će 8. maja u 29 gradova u 58 privatnih i državnih zdravstvenih ustanova biti organizovani besplatni pregledi kože. Svi zainteresovani preglede mogu zakazati danas, na jedinstveni telefonski broj 0800 222 888.
Predsednik Udruženja dermatovenerologa Srbije Željko Mijušković kaže da od karcinoma kože y Evropi godišnje oboli 3,5 miliona ljudi, a da umre 22.000 ljudi. Istraživanja su pokazala da se samo 14 odsto stanovnika štiti tokom cele godine od UV zračenja, da se 46 odsto štiti tokom sunčanih dana. U Srbiji se svake godine evidentira oko 500 novoobolelih od melanoma, a oko 200 ima najtežu formu bolesti - metastatski melanom.
Upotreba solarijuma trebalo bi da do kraja 2017. bude zabranjena mlađima od 18 godina, najavljuju iz Ministarstva zdravlja. Solarijum je Svetska zdravstvena organizacija svrstala u prvu grupu kancerogena, a već je potpuno zabranjen u Australiji i Brazilu. Ferenc Vicko kaže da će zabrana solarijuma za mlađe od 18 godina biti regulisana podzakonskim aktima - pravilnikom. Zamenik predsednika Udruženja dermatovenerologa Srbije Dušan Škiljević kaže je nastanak melanoma kod mladih od 18. do 29. godina posledica UV zračenja u solarijumu.
Milica Grubor iz Udruženja pacijenata obolelih od melanoma kaže da je cilj udruženja da što veći broj pacijenata dobije inovativnu terapiju, da se pojednostave procedure za medicinske studije u Srbiji, kao i da se pojednostave procedure za dobijanje milosrdnih lekova od kompanija koje ih proizvode.
Državni sekretar ministarstva zdravlja Ferenc Vicko podsetio je na to da je prošle godine na pozitivnu listu RFZO uvedeno 23 inovativna leka i da prethodnih pet godina nijedan lek nije došao na pozitivnu listu. Koji će se lekovi naći na pozitivnoj listi odlučuju stručne komisije i centralna komisiji u kojoj , kako kaže, danas nema medicinskih onkologa te da će ministarstvo nastojati da se to promeni.
„Očekujem da će zakon o lekovima u četvrtom kvartalu biti donet. Tri segmenta tog zakona tiču se obolelih od melanoma, da se uspostavi brža registracija lerkova, brže odobravanje kliničkih studija, kao i program donacije lekova iz samilosti“, naglasio je Vicko.
E. D.