Batut: Dečaci fizički aktivniji od devojčica
NOVI SAD/BEOGRAD: Fizička aktivnost dece značajna je ne samo za održavanje energetskog balansa već i za izgradnju koštanog tkiva, čime se smanjuje rizik za nastanak hroničnih bolesti u odraslom životnom dobu.
Redovna fizička aktivnost smanjuje rizik povišenog krvnog pritiska, metaboličkog sindroma i depresije.
Sem toga, fizička aktivnost omogućava održavanje poželjne telesne mase i doprinosi mentalnom zdravlju. Poslednjih decenija beleži se stalni pad učestalosti redovne fizičke aktivnosti i većina adolescenata nije fizički aktivna u skladu sa preporukama. Svetska zdravstvena organizacija preporučuje najmanje 60 minuta svakodnevne umerene fizičke aktivnosti, navodi Institut za javno zdravlje Srbije «Dr Milan Jovanović Batut» u nedavno objavljenom istraživanju o ponašanju dece školskog uzrasta u Srbiji.
Preporuke naglašavaju da svakodnevna fizička aktivnost treba da bude većim delom aerobna i da uključi i intenzivne vežbe za jačanje mišića najmanje tri puta nedeljno.
Jedna trećina anketirane školske dece je bila fizički aktivna svakog dana tokom sat vremena u nedelji koja je prethodila istraživanju (33,6 odsto), dok je van školske nastave polovina dece navela da je fizički aktivna četiri puta nedeljno ili češće (51,1 odsto) u skladu sa preporukama. U svim uzrasnim grupama dečaci su značajno više fizički aktivni od devojčica, a sa godinama se zapaža smanjenje broja svakodnevno fizički aktivne dece koje je posebno izraženo kod devojčica - pokazuju rezultati istraživanja
Stupanje u emotivne veze sastavni je deo adolescenije, a prvi seksualni odnos često se dešava upravo tokom ovog perioda. Rano stupanje u seksualne odnose ima implikacije na buduće ponašanje u vezi sa zdravljem i uticaj na buduće seksualne odnose i u širem smislu može da se posmatra u okviru drugih rizičnih ponašanja, kao što su seksualni odnos bez zaštite i korišćenje psihoaktivnih supstanci.
Na pitanje da li su koristili kondom pri poslednjem sekualnom odnosu, četvrtina učenika je odgovorila odrično, njih 26 odsto. Skoro tri četvrtine učenika (74,7%) je na postavljeno pitanje o korišćenju kontracentivne pilule prilikom poslednjeg polnog odnosa odgovorilo odrično.
Iako ne postoji univerzalna definicija ranog započinjanja seksualne aktivnosti, ona se često klasifikuje kao seksualni odnos u prvim razredima srednje škole, odnosno pre punolestva.
Kada je reč o seksualnoj aktivnosti učenika i učenica prvog razreda srednje škole, njih 23,6 odsto je izjavilo da je stupilo u seksualne odnose i to 38,3 odsto dečaka u odnosu na 9,4 odsto devojčica. Najveći broj učenika i učenica prvog razreda srednje škole, njih 44 odsto, prvi seksualni odnos imalo je u 15. godini.
LJ. Petrović