Батут: Дечаци физички активнији од девојчица
НОВИ САД/БЕОГРАД: Физичка активност деце значајна је не само за одржавање енергетског баланса већ и за изградњу коштаног ткива, чиме се смањује ризик за настанак хроничних болести у одраслом животном добу.
Редовна физичка активност смањује ризик повишеног крвног притиска, метаболичког синдрома и депресије.
Сем тога, физичка активност омогућава одржавање пожељне телесне масе и доприноси менталном здрављу. Последњих деценија бележи се стални пад учесталости редовне физичке активности и већина адолесцената није физички активна у складу са препорукама. Светска здравствена организација препоручује најмање 60 минута свакодневне умерене физичке активности, наводи Институт за јавно здравље Србије «Др Милан Јовановић Батут» у недавно објављеном истраживању о понашању деце школског узраста у Србији.
Препоруке наглашавају да свакодневна физичка активност треба да буде већим делом аеробна и да укључи и интензивне вежбе за јачање мишића најмање три пута недељно.
Једна трећина анкетиране школске деце је била физички активна сваког дана током сат времена у недељи која је prеthodila истраживању (33,6 одсто), док је ван школске наставе половина деце навела да је физички активна четири пута недељно или чешће (51,1 одсто) у складу са препорукама. У свим узрасним групама дечаци су значајно више физички активни од девојчица, а са годинама се запажа смањење броја свакодневно физички активне деце које је посебно изражено код девојчица - показују резултати истраживања
Ступање у емотивне везе саставни је део адолесценије, а први сексуални однос често се дешава управо током овог периода. Рано ступање у сексуалне односе има импликације на будуће понашање у вези са здрављем и утицај на будуће сексуалне односе и у ширем смислу може да се посматра у оквиру других ризичних понашања, као што су сексуални однос без заштите и коришћење психоактивних супстанци.
На питање да ли су користили кондом при последњем секуалном односу, четвртина ученика је одговорила одрично, њих 26 одсто. Скоро три четвртине ученика (74,7%) је на постављено питање о коришћењу контрацентивне пилуле приликом последњег полног односа одговорило одрично.
Иако не постоји универзална дефиниција раног започињања сексуалне активности, она се често класификује као сексуални однос у првим разредима средње школе, односно пре пунолества.
Када је реч о сексуалној активности ученика и ученица првог разреда средње школе, њих 23,6 одсто је изјавило да је ступило у сексуалне односе и то 38,3 одсто дечака у односу на 9,4 одсто девојчица. Највећи број ученика и ученица првог разреда средње школе, њих 44 одсто, први сексуални однос имало је у 15. години.
Љ. Петровић