Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Baklave i jagnjetina super idu uz engleski čaj

16.11.2015. 17:16 13:33
Piše:

U Sjenici, kako pričaju, važi običaj da se na babine kao poklon nose - skije. Jer, u ovim predelima od početka decembra do aprila niko i ne razmišlja da može biti dana bez snežnog prekrivača.

 Hvale se, solidarnost je takva da nijedna kuća ne sme ostati zavejana. No ovih dana i u Sjenici su svi bili iznenađeni lepim vremenom, pa se desilo i ono čemu se niko nije nadao – da se po sunčanom danu može čamcem obići Sjeničko jezero, sve do čuvene Ledene pećine. Sunce je iznenadilo i gosta koji je prvi put obitavao u Sjenici – britanskog ambasadora Denisa Kifa. „ Posebno mi je drago da sam ovde sada kada je temperatura visoka, jer svi su me upozoravali da može da bude veoma niska“, priznao je Kif.

Povod za boravak u ovom gradu bio je događaj u organizaciji „Kolor pres grupe“, ambasade Velike Britanije i Opštine Sjenica, na kome su predstavljeni kulinarski specijaliteti toga kraja i britanske kuhinje. Specijalitete su pripremale lokalne domaćice i glavni kuvar britanske ambasade. Kif je tokom posete Sjenici obišao i prihvatni centar za azilante, kojem je, kao i deci u domu, odneta hrana tom prilikom pripremljena.

Otvarajući manifestaciju, britanski ambasador je rekao da se uverio da Sjenica, kao i cela Srbija, ima šta da ponudi kad je u pitanju prehrambena industrija.

- Razgovarali smo o sličnostima i razlikama, pre svega kroz ukuse, istakao je on, i dodao da postoji već nekoliko primera udruženog srpsko - britanskog znanja i iskustava u oblasti hrane i pića, kao i da tu postoji prostor za proširenje saradnje. Ambasador Kif je ocenio hranu u Srbiji kao „ veoma dobru “, posebno izdvojivši kajmak kao specifično jelo koje mu se dopada.



- Za mene je veoma važno da razumem tradiciju zemlje, ne samo sa gledišta privrede i ekonomije, nego i kakve specijalitete imate i odakle je hrana, konstatovao je on.A na britanskom stolu – specifičnosti te zemlje – pastirska pita sa jagnjetinom, ili govedinom, tartufi, čajni sendviči i sitni kolači, puding.. Njegova ekselencija otkrila je domaćinima recept kako se priprema engleski tradicionalni čaj, uz dodatne „ konsultacije “ sa svojom suprugom, koja ga, priprema u njihovom domu. Tvrdi da ne važi ono pravilo „ čaja u pet popodne “, već da se pije u svim prilikama – kada imate problem, popićete čaj. Kada ste umorni – opet je tu čaj. A najvažnije u svemu je, podvlači, da voda bude vrela i da čaj u njoj odstoji pet minuta.



Na pitanje šta se gostima najviše svidelo od lokalnih specijaliteta, šef restorana i kuhinje hotela „ Borići “ Besim Stupljanin nam nabraja da  je hit punjeni batak, ali i teleća rebra ispod sača, potopljika sa suvim ovčijim mesom, domaća jagnjetina, pite, mantije, baklave, tulumbe, tufahije … Ponosan je što su to tradicionalna jela koja ne možete naći na drugim mestima, već samo u okolini Sjenice, Novog Pazara i Tutina.Na pitanje da li je tačno da su kuvari sebični i da neće da odaju svoje tajne, Stupljanin ističe da se mnogi žale na to, ali da on ne spada u tu grupu, pošto je uvek spreman da veštinu prenese mlađim kolegama. Priseća se ipak da ima i kuvara koji neće da kažu recept.



-  Jednom prilikom sam radio na primorju, a kod nas tada nije bilo rakova, ni školjki. Kad ono dobijem poruybinu baš rakove, pitam kuvara – kolegu kako se pripremaju, nije hteo da mi kaže. Onda sam morao da idem da poručim rakove, ali nisam otkrio da je porcija za mene, seo sam pored kuhinje na kojoj su bila otvorena vrata i „ snimio “ kako ih taj kolega sprema. Tako sam naučio da pripremam i taj specijalitet. Moraš nekad i da „ kradeš“ zanat, ako misliš da radiš. No ja svoj zanat ne krijem. To nije samo recept nego i veština, mašta, da imate stila i ljubavi prema tom poslu. Ako radiš bez volje ne ispadne dobro, otkriva nam Besim Stupljanin. Smeje se kad priča kako ga prijatelji koji su u inostranstvu zovu kada ga vide na televiziji i kažu  „ moraš to da praviš i kad mi dođemo “.



- Kažem im – pa ja to pravim non – stop, tvrdi Besim.

Za Sjenicu ćete često čuti da izgleda kao švajcarski gradić. Predsednik opštine Hazbo Mujović ( SDA ) ističe da je u poslednje dve godine Sjenica postala veliko gradilište, da menja svoje lice i postaje uređeno mesto koje vodi računa o svakom detalju, kao što i dolikuje jednom planinskom gradiću. Na pitanje znači li to da su spremni za predstojeće lokalne izbore, Mujović odgovara :



- Mi smo odradili sve ono što je moglo da bude, ne razmišljajući o izborima. Uradili  smo i mnogo više nego što smo očekivali. Mislim da smo promenili život građana na bolje. Nabrojaću vam samo ono najvažnije – urađen je cement - azbestni cevovod, novi vodovod, u saradnji sa Europrogresom pumpno postrojenje, napravili smo labaratoriju za ispitivanje kvaliteta sira, mleka i drugih naših mlečnih proizvoda, vrednu milion evra. Sagradili smo ski centar i alpsku stazu - ističe naš sagovornik. - Uređen je i korzo, na kome tradicionalno svakog leta šeta dve hiljade građana, onih koji su stalno tu, zajedno sa Sjeničanima koji rade u inostranstvu i leto provode u zavičaju.



Interesovalo nas je kakvo je iskustvo lokalnih vlasti u saradnji sa Republikom. Mujović ističe da postoje dva segmenta kada se posmatra saradnja sa Vladom Srbije, a to je saradnja sa samim ministarstvima i sa javnim preduzećima.-  Saradnja sa ministarstvima je korektna, dobra i jasna, jednostavno sa kvalitetnim projektima možete konkurisati i dobiti sredstva, ne gleda se koja je politička opcija gde na vlasti. Međutim, sa javnim preduzećima, ne mogu da kažem da smo zadovoljni, zato što mislim da ona sa nivoa Republike kao što su Srbijašume, Srbijavode, ElektroSrbija koče razvoj lokalne zajednice, jer imaju krute stavove. Evo mi smo imali tri godine problem sa skijalištem. Postali smo nacionalni bijatlon centar, sve nabavke sproveli, a nismo mogli da prikačimo struju da bi on funkcionisao. Apsurdno je da Srbijašume zabrane da na zemljištu koje je njihovo vlasništvo, a na teritoriji je Sjenice, ne možete ukopati pet stubova za električnu rasvetu. Nigde se ništa ne odnosi, to služi građanima Srbije, ističe Mujović. 



Po njegovim rečima veliki problemsu im spore procedure, koje je vrlo teško ispuniti.- Evo, recimo, mi smo zbog takvog odnosa na jednom projektu izgubili 240.000 evra evropskih para i to je ono što frustrira lokalne samouprave, da ne mogu da se izbore sa javnim preduzećima sa nivou Srbije, objašnjava predsednik opštine Sjenica.



Na opasku da je jedan od koalicionih partnera SDA u lokalnoj vlasti SPS, koji drži, recimo, ministarstvo energetike, Mujović podvlači :

- Mi mamo izvanredu saradnju sa SPS – om, ona traje dugi niz godina, koja će se, ako bog da i nastaviti. Ministarstva su jedno, drugi zakoni važe tamo. U razgovorima sa njima često puta sam čuo da imaju problem sa javnim preduzećima koja su skoro potpuno autonomna u odnosu na ministarstva, tvrdi Mujović.



Svetlana Stanković







 

 

 

Autor:
Pošaljite komentar