Arhiv Vojvodine: Predstavljena digitalna platforma Topoteka
NOVI SAD: Predavanje na kojem su predstavljeni Međunarodni centar za arhivska istraživanja ICARUS i njegova najnovija digitalna platforma „Topoteka”, koja na jednostavan način omogućava pohranjivanje i objavljivanje raznovrsnih istorijskih izvora i kulturne baštine, te korišćenje interaktivnih alata za opisivanje, predstavljanje i pretraživanje, održano je juče u Arhivu Vojvodine.
Namera je bila da se i predstavnici naše zajednice umreže u evropsku riznicu znanja koja neprekidno raste.
Prema rečima predsednice centra ICARUS Hrvatska dr sc. Vlatke Lemić, u pitanju je konzorcijum sa sedištem u Beču, koji okuplja preko 200 ustanova iz 35 zemalja Evrope i Amerike, a njegova glavna delatnost je razvoj međunarodnih platformi.
U poslednjih deset godina razvijene su tri platforme: „Matrikula: Matične knjige onlajn”, „Monasterium.net: Evropski virtuelni arhiv povelja”, kao i „Topoteka: Istorija zajednice onlajn”, nastala u okviru projekta „Kreativna Evropa: Zajednica za budućnost” koji finansira Evropska unija, rekla je Vlatka Lemić.
Do danas je, kako je dodala, na poslednjoj objavljeno preko 350 arhivskih zbirki iz 14 evropskih država.
Community platforma je nešto potpuno novo, ne toliko u arhivskom svetu koliko u baštinskom. Nije suština pokazati samo ono što se čuva u ustanovama, nego otvoriti privatne zbirke javnosti.
Zahvaljujući različitim „Topotekama” dostupni su privatni i porodični dokumenti, fotografije, štampa, audio-vizuelni zapisi, koje su pojedinci možda godinama čuvali na tavanu, a koji ne bi bili sačuvani u službenoj istoriji. Putem njihovog zajedničkog portala, gradivo svih lokalnih zbirki objavljuje se i na „Europeani”, čime su potencijali digitalnih tehnologija iskorišćeni za otvaranje dosad neispričanih priča koje pridonose izgradnji mozaika evropske kulturne raznolikosti.
„Topoteka”, osmišljena s idejom da bude jednostavna kako je ne bi koristili samo stručnjaci već i obični ljudi, interaktivna je kao društvene mreže, ali u isto vreme profesionalna jer je kreirana prema međunarodnim standardima, pa se može povezati sa gradivom u svim ustanovama, dodala je ona.
Protokol o saradnji između Državnog arhiva Republike Severne Makedonije i Arhiva Vojvodine potpisali su juče direktori ovih ustanova Kiril Petrov i dr Nebojša Kuzmanović. Cilj ovog dokumenta je bolje upoznavanje metodologije rada i arhivske građe koja se čuva u arhivima druge ugovorne strane, razmena delegacija i stručnih izdanja, te međusobna podrška u učešću u međunarodnim arhivističkim organizacijama.
Državni arhiv Republike Severne Makedonije ima nadležnost nad devet arhiva: u Tetovu, Ohridu, Bitolju, Velesu, Štipu, Kumanovu, Prilepu, Skoplju i Strumici, dok Arhiv Vojvodine pokriva Suboticu, Sremsku Mitrovicu, Sombor, Zrenjanin, Sentu, Belu Crkvu, Kikindu, Novi Sad i Pančevo.
Kako kaže, godišnja cena održavanja je 300 evra, ali dobar deo toga, posebno onima koji nisu to mogli da finansiraju, ICARUS je pokrio pomoću različitih fondova.
Arhiv Vojvodine kao ustanova od nacionalnog značaja, koja postoji skoro sto godina, ima potrebu, bez obzira na svoju veličinu, da sarađuje kako sa regionalnim tako i sa svetskim arhivima, istakao je njegov direktor dr Nebojša Kuzmanović.
Tako je naš interes da budemo i deo ICARUS zajednice, koju čini jedinstvena mreža arhiva, muzeja, instituta, istraživačkih centara, fakulteta, biblioteka. Već desetak godina aktivno učestvujemo u njenom radu i posećujemo skupove, a sad je prilika da našim arhivistima u Vojvodini pokažemo koji je značaj ovog međunarodnog arhivističkog udruženja.
S. Milačić