Apotekari ne prihvataju likvidaciju
NOVI SAD: Zaposleni u Apoteci “Novi Sad” rešeni su da se bore za svoju ustanovu i ne prihvataji likvidaciju kao opciju kojom će se rešiti njihov problem i pitanje opstanka, kažu u ovoj ustanovi, komentarišući nedavnu izjavu gradonačelnika Novog Sada Miloša Vučevića da Apoteci “Novi Sad” sledi ili likvidacija ili javno-privatno partnerstvo.
Ovaj predlog deo je napora Grada da Apoteku izvadi iz finansijske propasti, u koju je, poput apoteka u Pančevu, Šapcu, Vranju, Boru i Sremskoj Mitrovici, a ukupni dugovi državnih apotekarskih ustanova premašili su 11 milijardi dinara.
Apoteka “Novi Sad” se, kako je naveo gradonačelnik, našla u teškoj finansijskoj situaciji, jer je odsustvom sistemskog rešenja ostavljeno da se izdržava isključivo od prodaje lekova. Ipak, farmaceuti strahuju od “stavljanja ključa u bravu” firme u kojoj rade.
„U trenutku kad farmaceutska struka sve više gubi epitet zdravstvene delatnosti, a farmaceut, kao stručnjak za lek, svoje mesto u zdravstvenom sistemu; gde smo kao zaposleni Apoteke, bez naše krivice, dovedeni u situaciju da svoj posao obavljamo otežano, trudeći se da radimo profesionalno i odgovorno; gde smo polovinom primanja dovedeni na rub egzistencije, pri čemu se osećamo degradirano i kao profesionalci i kao ljudi; i dalje smo rešeni da se borimo za našu ustanovu i ne prihvatamo likvidaciju kao opciju rešavanja našeg problema“, kažu u saopštenju za javnost zaposleni u Apoteci “Novi Sad”.
Dug od 266 miliona dinara
Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević izjavio je nedavno da Apoteka “Novi Sad” dobavljačima duguje 266 miliona dinara, te da je pitanje dana kada će biti doneta odluka o Apoteci, odnosno da li će se ići u privatno-javno partnerstvo ili u likvidaciju.
Udruženje farmaceuta Vojvodine je i prošle godine govorilo da je slika u državnim apotekama u Vojvodini loša, te da ga karakterišu dugovanja od više stotina miliona dinara, neisporučivanje lekova, zatvaranje ogranaka, smanjivanje plata zaposlenima zbog smanjenog obima. Tada su ocenili da je samo pitanje vremena kada će sve one da propadnu, tražeći da se izjednače uslovi za nabavku lekova državnim i privatnim apotekama, te da se stavi moratorijum na neplansko otvaranje apoteka. Predsednica Udruženja farmaceuta Vojvodine mr Ivana Štrbac ocenila je tada za “Dnevnik” da je kriza koja potresa državni apotekarski sektor sve dublja.
Zaposleni u Apoteci “Novi Sad” sada podsećaju na to da su najveća apotekarska ustanova u Vojvodini, koja postoji od 1963. godine, ima 180 zaposlenih i mrežom od 30 apoteka i u najudaljenijim delovima grada, s ciljem da snabdevaju građane lekovima i medicinskim sredstvima, a ne da ostvare profit, kako je najavljeno izmenama Zakona o apotekarskoj delatnosti.
„Do 2013. bili smo jedina ustanova na teritoriji Grada koja je obezbeđivala neophodnu terapiju za 250.000 naših sugrađana. Zajedno smo prebrodili i dobre i loše momente. Iz najvećih kriza izašli smo kao veoma organizovana Ustanova, s Oskarom kvaliteta. Od 2013. mogućnost za saradnju s RFZO pružena je i drugima, ali pod nejednakim uslovima. Od tada, stručni kadar Apoteke Novi Sad i svi zaposleni Apoteke, ostavljeni da se sami bore s nelojalnom konkurencijom, ukazuju na postojeći problem i na moguće posledice“, navode farmaceuti u saopštenju.
LJ. Petrović