Aplikacija za bolju povezanost građana i policije
NOVI SAD: U nekim od bezizlaznih situacija, od kada je u upotrebi, mobilni telefon je mnogima spasao glavu ili imovinu. Veća brzina dostupnosti policiji, hitnoj pomoći ili vatrogascima sa svakog mesta, sami po sebi povećavaju bezbednost svakog ko se nađe u nevolji ili traži pomoć za drugoga.
Zato se takve korisne tehnološke novotarije stalno dopunjuju programima i aplikacijama kreiranim u saradnji sa stručnjacima različitih profila. Cilj je da se razviju do nivoa da mogu biti na usluzi najširem krugu korisnika.
U okviru jednog takvog tekućeg, široko postavljenog međunarodnog projekta “Policija u zajednici”, razvija se i nova aplikacija za mobilne telefone i internet portale. Projekat, koji be se po svom akronimu CITYCop (Citizen Interaction Technologies Yield Commynity Policing) mogao u prevodu zvati i “Gradski policajac”, finansirala je Evropska unija u okviru Horizont 2020 programa. Projekat je započet 2015, završava se 2018. godine i ima za cilj da ispita zbog čega evropske zemlje uopšte ne primenjuju ili u maloj meri primenjuju strategiju “Policija u zajednici”, iako je ona usvojena u velikom broju tih zemalja.
„Kao podsticaj primeni ove strategije, u okviru projekta biće razvijena nova aplikacija za mobilne telefone i internet portal u službi “Policije u zajednici”, koji će moći da budu primenjeni u svakom evropskom gradu. Pri kreiranju aplikacije vodiće se računa o kulturnim specifičnostima i jezicima konkretnih sredina u Evropi“, kaže za “Dnevnik” studentkinja doktorskih studija na Odseku za psihologiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Ivana Jakovljev, koja učestvuje u ovom projektu.
Kreirana aplikacija i internet portal omogućavaće direktnu i dvosmernu komunikaciju između građana i policije, što je jedan od osnovnih postulata strategije “Policija u zajednici”. Sem osnovne mogućnosti da se zatraži pomoć, nadležni obeveste o opasnosti ili događaju u toku, aplikacijom će se korisnik precizno locirati, moći će da pošalje fotografije, dobije uzvratne informacije od nadležnih...
“Ove tehnološke inovacije biće usklađene s evropskim zakonodavstvom i poštovaće sve propise o privatnosti podataka. U okviru projekta, biće razvijen i model treninga za korišćenje aplikacije i za građane i za zaposlene u policiji. U konačnom testiranju CITYCoP aplikacije učestvovaće četiri evropska grada: Lisabon, Firenca, Šefild i Bukurešt – objašnjava Jakovljev.
Po njenim rečima, pored kreiranja aplikacije i interent portala, projekat obuhvata i širok, teorijski, multidisciplinarni pristup “Policiji u zajednici”, pre svega iz ugla kognitivnih nauka i sociologije, s ciljem da se analiziraju svi faktori, od socijalnih, kulturnih, pravnih i etičkih, koji utiču na primenu strategije “Policija u zajednici”, a iamaju uticaj na poverenje i kvalitet interakcije između građana i policije.
Univerzitet u Novom Sadu, u koordinaciji prof. dr Sunčice Zdravković i naše sagovornice, doktoranda Ivane Jakovljev, s Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, tako učestvuje u analizi faktora koji utiču na percepciju rizika, strah od kriminala, poverenje u policiju, spremnost građana za saradnju s policijom i slične koncepte koji su relevantni za strategiju “Policije u zajednici”.
Novosadski tim koji čine stručnjaci s Odseka za psihologiju i Odseka za sociologiju takođe je učestvovao u analizi postojećih mobilnih aplikacija u službi policije, s ciljem da se utvrde prednosti i nedostaci postojećih tehnoloških rešenja.
„Veoma važno što su naučnici iz Srbije dobili priliku da učestvuju u ovako velikom i važnom projektu. Nadam se da će učešće na ovom projektu rezultirati, ne samo povećanjem znanja o ovoj oblasti, već da će Srbija biti jedna od evropskih zemalja koja će, nakon završetka projekta, implementirati kreirana tehnološka rešenja i time doprineti primeni Strategije policije u zajednici koju je Vlada Republike Srbije usvojila 2013.”, kaže Ivana Jakovljev.
V. Crnjanski