Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U SRBIJI KAD SE BIRA POSAO NAJVAŽNIJA JE ZARADA Da li je plata od 1.000 evra dovoljna za pristojan život?

19.12.2024. 09:37 09:57
Piše:
psao
Foto: Dnevnik.rs

Visina plate ostaje najvažniji faktor za odabir posla u Srbiji, a za čak 66 odsto zaposlenih ona je presudan kriterijum, pokazalo je istraživanje Infostuda.

Takođe, dobri međuljudski odnosi su i dalje izuzetno važni, jer ih kao preduslove prilikom odabira poslodavaca navodi više od polovine ispitanika (61 odsto). Na trećem mestu nalazi se mogućnost učenja i napredovanja, koja je važna za više od trećine ispitanika (37 odsto), dok radno vreme ima značaj za trećinu njih (34 odsto), a sigurnost posla za nešto više od petine (23 odsto) anketiranih.

 Zanimljivo, fleksibilno radno vreme je ključni faktor prilikom zbora poslodavca za samo petinuispitanika (22 odsto). Ovi podaci nisu specifični samo za Srbiju – isti trend se može videti i u svim zemljama regiona, gde visina plate i međuljudski odnosi zauzimaju vodeću poziciju prilikom izbora poslodavaca.

Foto: Dnevnik.rs

Kada je reč o tome šta ispitanici smatraju ključnim za dobijanje posla, trećina naših ispitanika smatra da su to znanje i veštine. Motivacija i volja za zaposlenjem su važni za petinu ispitanika (20 odsto), dok 18 odsto ispitanika naglašava značaj radnog iskustva. Samo tri odsto ispitanika smatra da formalno obrazovanje igra ključnu ulogu pri zapošljavanju, što ukazuje na to da tržište rada traži praktične veštine i motivaciju, a manje formalno obrazovanje. 

Kada je reč o očekivanoj zaradi, najveći broj ispitanika iz Srbije (35 odsto) očekuje zaradu između 800 i 1.000 evra. Takođe, nešto manje od trećine ispitanika (28 odsto) očekuje platu između 1.000 i 1.500 evra, dok 17 odsto smatra da bi im bilo dovoljno između 500 do 800 evra. Samo svaki deseti ispitanik (13 odsto) iz Srbije očekuje platu koja prelazi 1.500 evra. 

Više od polovine radnika bi želelo novi posao u narednih godinu dana.

Strane kompanija i dalje prvi izbor 

Što se tiče izbora poslodavca, najveći broj naših ispitanika bira kompanije u stranom privatnom vlasništvu (33 odsto), dok 27 odsto bira preduzetništvo, a 21 odsto bi radilo za državnu kompaniju. 

Samo 15 odsto ispitanika iz Srbije bi se odlučilo za privatnu kompaniju u domaćem vlasništvu. Ovaj trend pokazuje da radnici imaju poverenja u strane kompanije, ali i u mogućnost preduzetničkog rada.

Kada se govori o motivaciji za promenu posla, više od polovine ispitanika iz Srbije (54 odsto) kaže da bi želelo da promeni posao u narednih godinu dana. Samo 16 odsto njih ne bi menjalo posao, dok ostatak smatra da bi to učinili samo ako bi bili primorani. Polovina ispitanika se ne plaši gubitka posla, dok 22 odsto izražava da je zabrinuto da će ostati bez posla. Ove brojke, ipak, ukazuju na visok stepen nesigurnosti na tržištu rada. Podaci iz istraživanja takođe pokazuju da je gotovo polovina ispitanika iz Srbije (45 odsto) ove godine ostala bez povišice, što ukazuje na to da plate često ne prate inflaciju.

Foto: Dnevnik/Slobodan Šušnjević

Samo 37 odsto je dobilo povišicu, dok je 16 odsto očekuje povišicu do kraja godine. Kada je reč o radu od kuće, više od dve trećine naših ispitanika (63 odsto) kaže da njihova radna pozicija ne dozvoljava tu opciju, dok svaki peti ispitanik (19 odsto) radi iz kancelarije iako imaju mogućnost remote rada. Hibridni model rada koristi 12 odsto, dok samo šest odsto ispitanika u potpunosti radi od kuće.

Među ispitanicima koji se i dalje školuju, najviše njih (38 odsto) smatra da će pronaći posao u roku od tri meseca nakon završetka školovanja, dok svaki peti veruje da će im potraga trajati do šest meseci. Kada je reč o sticanju iskustva, 70 odsto mladih je spremno da se zaposli kroz praksu, dok 46 odsto njih bi obavljalo honorarni rad, a gotovo jedna petina njih bi volontirali kako bi stekli potrebno radno iskustvo.

Na pitanje da li bi bili spremni da se presele za poslom, 46 odsto ispitanika iz Srbije kaže da to ne bi učinili, dok više od četvrtine (28 odsto) njih bi se preselili u neku od evropskih zemalja, 14 odsto u zemlje regiona, a 11 odsto bi išli van Evrope. Razlozi za iseljavanje su bolja plata (74 odsto), bolji životni uslovi (63 odsto) i bolji uslovi rada (57 odsto).

E. D. N

Foto: Dnevnik

Izvor:
Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar
Koliko je debeo božićni ček: RADNICI OVOG TRGOVINSKOG LANCA KUĆI NOSE 1.800 EVRA! Evo koliki je PROSEK
bozic

Koliko je debeo božićni ček: RADNICI OVOG TRGOVINSKOG LANCA KUĆI NOSE 1.800 EVRA! Evo koliki je PROSEK

13.12.2024. 10:48 10:53
PONUDE POSLOVA U NEMAČKOJ DRASTIČNO PALE Radnici u panici zbog smanjenja broja radnih mesta
radnici

PONUDE POSLOVA U NEMAČKOJ DRASTIČNO PALE Radnici u panici zbog smanjenja broja radnih mesta

07.12.2024. 11:14 11:26
SEDMI STRUČNI SKUP O BEZBEDNOSTI NA RADU Povratak civilne zaštite BRIGA O RADNICIMA I ZAŠTITA OD POŽARA
Житиште

SEDMI STRUČNI SKUP O BEZBEDNOSTI NA RADU Povratak civilne zaštite BRIGA O RADNICIMA I ZAŠTITA OD POŽARA

09.12.2024. 08:49 09:05