Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

SARADNJA NAUKE I PRIVREDE NA PRINCIPIMA OTVORENOG I ODGOVORNOG ISTRAŽIVANJA I INOVACIJA Od laboratorije do tržišta uz pomoć građana i privrede

06.10.2024. 15:02 15:13
Piše:
мила
Foto: A. Zec - Prof. dr Mila Grahovac

Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Novom Sadu prepoznao je značaj projekta Evropske unije iz grupe Coordination and support actions, a koji se odnose na princip odgovornih istraživanja i inovacija, i do sada su pod okriljem ove institucije, u saradnji sa FTN-om, Tehnološkim fakultetom i Naučnim institutom za prehrambena istraživanja, realizovana dva takva projekta: Co-Change, koji je završen, te Reinforcing, koji je još uvek u toku. Oba ova projekta imaju za cilj da obezbede neophodan spoj nauke, privrede i društva u celini.

– Kroz ove projekte imali smo  priliku da, po principu bottom-up, utičemo na pokretanje institucionalnih promena u smeru odgovornih istraživanja i inovacija kako bi se pružila sistemska podrška našim istraživačima –– kaže nam dr Mila Grahovac, vanredni profesor na vanredni profesor na Departmanu za fitomedicinu i zaštitu životne sredine Poljoprivrednog fakulteta i prodekan za nauku i međunarodnu saradnju. – Takođe, ovaj koncept i pristup istraživanjima smo širili dalje, našim koleginicama i kolegama, inspirišući ih da iste promene pokrenu u svojim matičnim institucijama. 

Paralelno sa ovim iskustvima, istraživači sa Poljoprivrednog fakulteta imali su i priliku da praktično i primene principe odgovornih istraživanja i inovacija kroz istraživačke projekte koje su realizovali uz podršku nacionalnih fondova – Fonda za nauku i Fonda za inovacionu delatnost. Reč je projekti BioSolAfla, EcoInvent i projekat saradnje nauke i privrede koji smo realizovali u saradnji sa kompanijom Bacillomix iz Novog Sada. 

– Kreirali smo naučne ideje, a potom ih realizovali zajedno sa zainteresovanim privrednim subjektima – navodi prof. Grahovac. – Zahvaljujući ovakvom pristupu naše naučne ideje razvijene su ili se razvijaju do nivoa da se jednog dana mogu plasirati na tržište, ali i da na tom tržištu čine razliku i budu tražene. Konkretno, to su proizvodi za zaštitu bilja od bolesti koji obezbeđuju ekonomičnu proizvodnju zdravstveno bezbedne hrane. U projektu saradnje nauke i privrede uspeli smo i da plasiramo jedan ovakava proizvod na tržište. To je preparat Bacillo stoper, koji se koristi u zaštiti jagode, krastavca i paprike od prouzrokovača bolesti, kao alternativa sintetičkim pesticidima, te je izuzetno koristan kako u konceptu konvencionalne, tako i organske proizvodnje.

Kokreacijama do novih prehrambenih proizvoda

Projekat CoCOI FoodTech je finansiran u okviru Reinforcing  prvog otvorenog poziva, a ono po čemu se razlikuje je to što stavlja poseban akcenat na principe otvorene nauke, otvorenih inovacija i inkluzivnosti – kaže nam Dragana Ubiparip naučni saradnik na Naučnom institutu za prehrambene tehnologije. – Naime, kroz ovaj projekat, s jedne strane, pozivamo građane da se uključe u naša naučna istraživanja, a sa druge nam je cilj da naše naučne rezultate učinimo vidljivijim društvu u celini. Stoga je poseban fokus projekta na tzv. kokreacijama, gde svi zajedno: naučnici, građani i predstavnici industrije, razvijamo nove, inovativne prehrambene proizvode, koji su u skladu sa potrebama i zahtevima potrošača. Konkretno, zajedno ćemo razvijati prehrambene proizvode koristeći nutritivno vredne biološke supstance i druga jedinjenja iz poljoprivrednog otpada i nusproizvoda prehrambene industrije, koji nisu dovoljno iskorišćeni, a sve uz primenu isključivo zelenih ekstrakata, na kojima uspešno radi tim mladih istraživača na našem institutu. 

Najznačajnije promene iz oblasti otvorenog i odgovornog istraživanja i inovacija na samom Poljoprivrednom fakultetu sprovedene su kroz evropski projekat Co-Change, u okviru kojeg je osnovana i posebna laboratorija, RRizing Lab, sa zadatkom da praktično primeni te principe. Kao rezultat sprovedene su promene koje se odnose na ravnopravnost polova, sprovela je uvođenje principa otvorenog pristupa u pravilnike institucije, a uspostavljen je i otvoreni repozitorijum za udžbenike u izdanju Poljoprivrednog fakulteta. Nakon ovog projekta krenulo se i u realizaciju Reinforcinga , čiji je glavni cilj, po rečima dr Dragane Budakov, vanrednog profesora na Poljoprivrednom fakultetu, da se i drugim institucijama pomogne u implementiranju promena zasnovanim na principima otvorenog i odgovornog istraživanja i inovacija. A pošto je finansijska podrška ključna za sprovođenje tih promena, projekat Reinforcing omogućava finansiranje projekata drugih institucija koje žele da unaprede svoje kapacitete na ovom polju. 

пољопривредни факултет
Foto: A. Zec

– U prethodnom periodu smo imali otvoren poziv za institucije, sa posebnim fokusom na teritoriju Balkana. U okviru tog poziva odobreno je sedam mini grantova od 20 do 60 hiljada evra i u svakom od tih projekata učestvuju po dva partnera - fakulteta, naučnih instituta, nevladinih organizacija ili malih i srednjih preduzeća – navodi Tatjana Dudaš, asistent na Poljoprivrednom fakultetu. – Svi učesnici, a oni dolaze iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, BiH...  su nedavno bili na treningu u Briselu, gde su upoznati sa osnovnim principima u okviru otvorenog i odgovornog istraživanja i inovacija, a mi ćemo u narednih godinu dana da im pomognemo u implementaciji njihovih projekata. Takođe, u narednom periodu će biti novih poziva u okviru Reinforcinga te svi zainteresovani, i naučnici i privrednici mogu da se prijave za finansiranje

Miroslav Stajić

Izvor:
Dnevnik
Autor:
Pošaljite komentar
NA TEHNOLOŠKOM FAKULTETU U NOVOM SADU OTVORENA LABORATORIJA Stvaraće najsavremenije tehnologije za valorizaciju poljoprivredno-prehrambenog otpada
Технолошки фаултет у Новом Саду

NA TEHNOLOŠKOM FAKULTETU U NOVOM SADU OTVORENA LABORATORIJA Stvaraće najsavremenije tehnologije za valorizaciju poljoprivredno-prehrambenog otpada

19.09.2024. 13:23 13:43
IZLOŽBA DEČJIH RADOVA NA POLJOPRIVREDNOM FAKULTETU Od malih nogu čuvaju životnu sredinu

IZLOŽBA DEČJIH RADOVA NA POLJOPRIVREDNOM FAKULTETU Od malih nogu čuvaju životnu sredinu

06.06.2024. 11:46 11:52