Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Pre bilo nemoguće, sad je stvarnost! POSLODAVCI U SRBIJI HVALE MONGOLE! Najviše gastarbajtera iz Rusije i Kine, pa Turske, Kuber, Indije, Pakistana, Bangladeša...

30.12.2024. 16:40 16:46
Piše:
Izvor:
NIN
s
Foto: pixabay.com, ilustracija

Strani radnici dolaze u Srbiju, što bi naš narod rekao, sa svih strana, a najviše ih je u ovom trenutku iz Rusije i Kine.

Strani radnici dolaze u Srbiju, što bi naš narod rekao, sa svih strana, a najviše ih je u ovom trenutku iz Rusije i Kine. Kada je reč o Rusima, radi se uglavnom o preduzetnicima iz IT sektora. Nakon što su zapadne zemlje uvele sankcije Moskvi zbog rata u Ukrajini onemogućeno im je da svoje poslove vode iz otadžbine, pa su stoga Srbiju, kao prijateljsku zemlju, mnogi od njih izabrali za svoje radno boravište dok je stanje takvo kakvo je. Kinezi pak dolaze na menadžerske pozicije u kompanijama na našim prostorima koje kontrolišu Peking ili privatni kapital iz te zemlje ili su pak angažovani kao radna snaga na infrastukturnim projektima koji se u velikom obimu sprovode u Srbiji, a izvode ih kineske firme, piše NIN.

Dolaze iz celog sveta

Ostali, a ima ih iz Turske, Kube, Mongolije, Indije, Pakistana, Bangladeša, Šri Lanke, Kenije, Kameruna, Filipina, Nepala, Pakistana, uglavnom dolaze „trbuhom za kruhom“ u potrazi za boljim životom i većom zaradom. Reč je uglavnom o zemljama u kojima su životni standard i plate znatno niže nego u Srbiji i njihovi žitelji radni boravak kod nas vide kao lepu priliku da dobro zarade i šalju novac svojim porodicama.

S obzirom na to da veliki broj naših građana odlazi na rad u inostranstvo, dolazak radnika iz drugih delova sveta za poslodavce u Srbiji, za koje je to problem, predstavlja pravi „melem na ranu“. Jer posla ovde ima, ali ne i dovoljno onih koji mogu da rade. Zato je uvoz radne snage u našu zemlju postao nasušna potreba. Da je ona zaista velika, pokazuje i podatak da je u prvih devet meseci ove godine dozvolu za boravak i rad u Srbiji dobilo više od 50.000 stranih radnika. S obzirom na to da se statistika koja se odnosi na to vodi odvojeno, odnosno posebno kod Nacionalne službe za zapošljavanje a isto tako i u Ministarstvu unutrašnjih poslova pa se tek na kraju zbira, procenjuje se da u ovom trenutku broj izdatih dozvola dostiže oko 60.000.

s
Foto: pixabay.com, ilustracija

Najveća potražnja u metalurškoj industriji

Najveća potražnja vlada za građevinskim radnicima kao i njihovim kolegama koji su angažovani u metalurškoj industriji. Interesovanje je naročito veliko kada je reč o kvalifikovanim radnicima, u prvom redu zavarivačima, ali i drugim majstorskim zanimanjima. Naime, sve veći broj naših radnika sa veštinama odlazi da radi van zemlje što dovodi do akutne nestašice kvalifikovane radne snage. Koliko je ta činjenica bolna za poslodavce u Srbiji toliko je olakšavajuća okolnost za radnike sa veštinama iz Afrike i Azije koji time dobijaju šansu da, bar iz njihove perspektive, unosno zarade kod nas.

Kako se može čuti u agencijama koje se bave posredništvom, u angažovanju strane radne snage ili pribavljanju potrebne dokumentacije za njihov boravak u Srbiji poslodavci, kao vredne i predane poslu, apostrofiraju radnike iz Mongolije. Njihov broj ni izbliza nije tako veliki kao kada je reč o gastarbajterima iz Rusije i Kine, ali poslodavci za njih imaju samo reči hvale.

Interesantno je da su Mongoli na naše prostore 80-ih godina prošlog veka dolazili kako bi studirali. Vremena su se ipak promenila te Mongoli u Srbiju sada ne dolaze po znanje, već kako bi zaradili veću platu i popravili svoj životni standard. Pored Mongola, kako se može čuti od upućenih, na ceni su i radnici iz Indije, Pakistana i Šri Lanke.

Osnivač i vlasnik kompanije Galeb Radoslav Veselinović izneo je na NIN panelu zanimljivost vezanu za radnike iz Nepala. On je naime istakao da je zbog nedostatka domaće radne snage u toj kompaniji zapšosleno i sedam Nepalaca. Na pitanje da li je zadovoljan njihovim zalaganjem na poslu Veselinović je izneo samo reči hvale.

„Reč je o izuzetno korektnim, dobrim i vrednim radnicima koji neretko daju i sugestije kako bi proces proizvodnje mogao i da se unapredi“, kazao je Veselinović.

Izvor:
NIN
Piše:
Pošaljite komentar