ŠTA NAS ČEKA U SFERI VEŠTAČKE INTELIGENCIJE? 4 predviđanja AI za 2025. godinu
Hoće li se bum AI na berzi nastaviti?
U 2024. godini nije bilo ničeg novog u veštačkoj inteligenciji što bi odgovaralo čistom "vau" faktoru korišćenja Čet Dži-Pi-Ti-ja (ChatGPT) prvi put, ali brza poboljšanja osnovne tehnologije i dalje su pevušila. Za 2025, Richard Waters, autor Financial Times ovako vidi kako će se stvari odvijati.
Hoće li razvoj AI udariti u zid?
U 2025. taj zamah će nestati. Čak su i neki od najvećih optimista u tehnološkoj industriji poslednjih sedmica priznali da jednostavno ubacivanje više podataka i računarske snage u obuku sve većih AI modela – što je bio pouzdan izvor poboljšanja u prošlosti – počinje da daje sve manje prinose. Dugoročno, ovo oduzima AI pouzdan izvor poboljšanja. Ipak, barem u narednih 12 meseci, drugi napredak bi trebalo više nego da nadoknadi zastoj.
Najperspektivniji razvoji izgledaju kao oni koji dolaze od modela koji provode niz koraka pre nego što daju odgovor, što im omogućava da postavljaju upite i preciziraju svoje prve odgovore kako bi pružili "razumnije" rezultate. Diskutabilno je da li je ovo zaista uporedivo sa ljudskim razmišljanjem, ali sistemi kao što je OpenAI o3 i dalje izgledaju kao najzanimljiviji napredak od pojave AI chatbota.
Gugl (Google), koji je povratio svoju AI modu krajem godine nakon što je proveo dve godine boreći se da sustigne OpenAI, takođe je pokazao kako nove mogućnosti poput agenta u AI-u mogu olakšati život, kao što je praćenje onoga što radite u svom web-pretraživaču, a zatim nudi da završi zadatke za vas. Sve ove demonstracije i prototipove još treba pretvoriti u korisne proizvode, ali oni barem pokazuju da u laboratorijama ima više nego dovoljno da se AI hajp nastavi.
Hoće li se pojaviti "ubilačka aplikacija" AI?
Za većinu ljudi, uspon generativne veštačke inteligencije značio je da stalno vidite upite koji nude da dovršite svoje pisanje umsto vas ili uredite svoje fotografije na načine na koje niste mislili – povremeno korisne alate koji vam nisu uspeli transformisati život.
Sledeća godina će verovatno doneti prve demonstracije aplikacija koje mogu direktno intervenisati: apsorbovati sve vaše digitalne informacije i učiti iz vaših radnji kako bi mogle delovati kao virtuelne banke memorije ili preuzeti čitave aspekte vašeg života. Ali, zabrinute zbog nepouzdanosti tehnologije, tehnološke kompanije će biti oprezne kada je u pitanju njihova masovna upotreba – a većina korisnika će biti jednako oprezna kada će im verovati.
Umesto pravih ubojitih aplikacija za veštačku inteligenciju, to znači da ćemo ostati u svetu "AI u svemu" na koji su korisnici tehnologije već navikli: ponekad nametljivi, ponekad korisni, a još ne pružaju baš nova iskustva koja bi dokazala AI era je zAIsta stigla.
Hoće li Envidijini GPU-i i dalje vladati svetom tehnologije?
Ogroman profit ovog proizvođača čipova učinio ga je metom najmoćnijih tehnoloških kompanija, od kojih većina sada dizajnira vlastite AI čipove. No, Nvidia se kretala prebrzo za rivale, i dok bi četvrtina ili dve mogla biti problematična dok prolazi kroz veliku tranziciju proizvoda, njeni Blackwell proizvodni ciklusi trebalo bi da je udobno provedu kroz godinu koja je pred nama.
To ne znači da drugi neće napraviti prodor. Prema proizvođaču čipova Broadcom, tri najveće tehnološke kompanije će 2027. godine koristiti svoje interne dizajne čipova za superkompjuterske "klastere" sa po milion čipova. To je 10 puta veće od sistema Colossus Ilona Maska, za koji se smatra da je najveći klaster AI čipova koji se trenutno koriste.
Iako njen tržišni udeo počinje da opada, Nvidijin softver i dalje predstavlja značajan jarak za njeno poslovanje, a do kraja godine bi trebao biti na ivici još jednog važnog ciklusa novih proizvoda.
Hoće li se bum AI na berzi nastaviti?
Uz Big Tech usred AI trke za koju njeni čelnici veruju da će odrediti budući oblik njihove industrije, jedna od glavnih snaga iza buma kapitalne potrošnje AI će ostati na mestu. Takođe, kako neke kompanije počnu da tvrde da su veliki – iako nedokazani – rezultati primene tehnologije u sopstvenim poslovima, mnoge druge će smatrati da moraju da nastave da troše, čak i ako još nisu smislile kako da produktivno koriste veštačku inteligenciju.
Druga je stvar da li je ovo dovoljno da investitori nastave da ulažu u AI. To će zavisiti od drugih faktora, poput poverenja berze u namere nove američke administracije pod vođstvom Donalda Trampa o deregulaciji i smanjenju poreza i spremnosti Federalnih rezervi da nastavi s ublažavanjem monetarne politike.
Sve to ukazuje na veoma nestabilnu godinu, uz neke velike korekcije na tom putu. Ali uz dovoljno likvidnosti, Wall Street bi još neko vreme mogao podleći AI hajpu.
Dnevnik.rs/Ubrzanje.rs/ Investitor.me