ШТА НАС ЧЕКА У СФЕРИ ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ? 4 предвиђања AI за 2025. годину
Хоће ли се бум AI на берзи наставити?
У 2024. години није било ничег новог у вештачкој интелигенцији што би одговарало чистом "вау" фактору коришћења Чет Џи-Пи-Ти-ја (ChatGPT) први пут, али брза побољшања основне технологије и даље су певушила. За 2025, Richard Waters, аутор Financial Times овако види како ће се ствари одвијати.
Хоће ли развој AI ударити у зид?
У 2025. тај замах ће нестати. Чак су и неки од највећих оптимиста у технолошкој индустрији последњих седмица признали да једноставно убацивање више података и рачунарске снаге у обуку све већих AI модела – што је био поуздан извор побољшања у прошлости – почиње да даје све мање приносе. Дугорочно, ово одузима AI поуздан извор побољшања. Ипак, барем у наредних 12 месеци, други напредак би требало више него да надокнади застој.
Најперспективнији развоји изгледају као они који долазе од модела који проводе низ корака пре него што дају одговор, што им омогућава да постављају упите и прецизирају своје прве одговоре како би пружили "разумније" резултате. Дискутабилно је да ли је ово заиста упоредиво са људским размишљањем, али системи као што је OpenAI o3 и даље изгледају као најзанимљивији напредак од појаве AI chatbota.
Гугл (Google), који је повратио своју AI моду крајем године након што је провео две године борећи се да сустигне ОпенAI, такође је показао како нове могућности попут агента у AI-у могу олакшати живот, као што је праћење онога што радите у свом wеб-претраживачу, а затим нуди да заврши задатке за вас. Све ове демонстрације и прототипове још треба претворити у корисне производе, али они барем показују да у лабораторијама има више него довољно да се AI хајп настави.
Хоће ли се појавити "убилачка апликација" AI?
За већину људи, успон генеративне вештачке интелигенције значио је да стално видите упите који нуде да довршите своје писање умсто вас или уредите своје фотографије на начине на које нисте мислили – повремено корисне алате који вам нису успели трансформисати живот.
Следећа година ће вероватно донети прве демонстрације апликација које могу директно интервенисати: апсорбовати све ваше дигиталне информације и учити из ваших радњи како би могле деловати као виртуелне банке меморије или преузети читаве аспекте вашег живота. Али, забринуте због непоузданости технологије, технолошке компаније ће бити опрезне када је у питању њихова масовна употреба – а већина корисника ће бити једнако опрезна када ће им веровати.
Уместо правих убојитих апликација за вештачку интелигенцију, то значи да ћемо остати у свету "AI у свему" на који су корисници технологије већ навикли: понекад наметљиви, понекад корисни, а још не пружају баш нова искуства која би доказала AI ера је зAIста стигла.
Хоће ли Енвидијини ГПУ-и и даље владати светом технологије?
Огроман профит овог произвођача чипова учинио га је метом најмоћнијих технолошких компанија, од којих већина сада дизајнира властите AI чипове. Но, Нвидиа се кретала пребрзо за ривале, и док би четвртина или две могла бити проблематична док пролази кроз велику транзицију производа, њени Blackwell производни циклуси требало би да је удобно проведу кроз годину која је пред нама.
То не значи да други неће направити продор. Према произвођачу чипова Broadcom, три највеће технолошке компаније ће 2027. године користити своје интерне дизајне чипова за суперкомпјутерске "кластере" са по милион чипова. То је 10 пута веће од система Colossus Илона Маска, за који се сматра да је највећи кластер AI чипова који се тренутно користе.
Иако њен тржишни удео почиње да опада, Нвидијин софтвер и даље представља значајан јарак за њено пословање, а до краја године би требао бити на ивици још једног важног циклуса нових производа.
Хоће ли се бум AI на берзи наставити?
Уз Big Tech усред AI трке за коју њени челници верују да ће одредити будући облик њихове индустрије, једна од главних снага иза бума капиталне потрошње AI ће остати на месту. Такође, како неке компаније почну да тврде да су велики – иако недоказани – резултати примене технологије у сопственим пословима, многе друге ће сматрати да морају да наставе да троше, чак и ако још нису смислиле како да продуктивно користе вештачку интелигенцију.
Друга је ствар да ли је ово довољно да инвеститори наставе да улажу у AI. То ће зависити од других фактора, попут поверења берзе у намере нове америчке администрације под вођством Доналда Трампа о дерегулацији и смањењу пореза и спремности Федералних резерви да настави с ублажавањем монетарне политике.
Све то указује на веома нестабилну годину, уз неке велике корекције на том путу. Али уз довољно ликвидности, Wall Street би још неко време могао подлећи AI хајпу.
Dnevnik.rs/Ubrzanje.rs/ Investitor.me