ВЕЛИКА КРИЗА У КУЛТУРИ ВЕЛИКЕ БРИТАНИЈЕ Стотине позоришта и музеја суочавају се са затварањем
Стотине позоришта у Великој Британији се суочавају са затварањем, а више од 500 музеја је затворено од почетка века, податак је који открива праве размере ризика са којима се суочава британска култура.
Културни посленици хитно захтевају велике инвестиције од нове лабуристичке владе док се боре са новим изазовима, укључујући растуће рачуне за енергију и повећање доприноса послодавца за национaлно осигурање у буџету.
Након година смањења средстава и недовољно финансирања, они су упозорили на „опасност од културне пустоши“ и директно позивали канцеларку благајне Рејчел Ривс и секретарку за културу Лизи Нанди на хитно деловање.
Према извештају Друштва лондонских позоришта театра (SOLT) и УК театра, једној од пет установа треба најмање 5 милиона фунти улагања у наредној деценији само да би наставила са радом.
Иначе, у Великој Британији тренутно ради око 1.110 позоришта, према Theaters Trust-у.
Извештај такође упозорава да:
Потребно је 20 милиона фунти да би се музеји спасили од затварања
525 музеја је већ затворено од 2000. године
У последњих годину дана затворили су се лондонски Јеврејски музеј, заједно са галеријама Simon Lee, Fold and Darren Flook иFitzrovia
Угрожени су и књижевни фестивали, са најавом у септембру да се ChipLitFest Chipping више неће одржавати
Извршна директорка SOLT-а и UK Theatre-а Хана Есекс рекла је: „Имамо водећи светски позоришни сектор који се поноси својом креативношћу и страшћу и који је омиљен код публике широм земље. Међутим, позоришта морају да се носе са све већим финансијским притисцима. Трошкови расту брже од инфлације, а рачуни за енергију су порасли за 120 одсто од 2019. Јавна улагања у уметност су реално смањена за 48 одсто у последњих 14 година, а 40 одсто установа је у ризику да буду затворене у наредних пет година ако не буде значајних капиталних улагања“.
Посматрајући утицај буџета Рејчел Ривс, Хана Есекс је додала: „Позоришта се сада суочавају са додатним изазовима, са порастом пословних трошкова са националним осигурањем и повећањем плата у земљи, што повећава крхкост сектора и доводи до тога да се многа позоришта суочавају са тешким одлукама. Радимо са владом на идентификацији начина да се сектор постави на стабилније основе и да се ослободи потенцијал за раст у заједницама широм земље.“
У извештају се истиче да свака фунта потрошена на улазницу за позориште, у локалној економији генерише додатна потрошњу од 1,40 фунти.
Директорка Удружења музеја Шерон Хил изјавила је за Индепендент: „У 20 година колико сам радила у сектору, ово је најизазовнији период, многи музеји се суочавају са потпуним затварањем, губитком стручног особља и ограниченим радним временом.”
Како каже, музеји чувају британске националне и локалне колекције.
„Доприносе нашем разумевању одакле смо дошли, и нуде многе могућности за учење. Без њих, наши градови би били далеко мање богата и живахна места за живот.”
Највећи проблем са којим се музеји суочавају је то што се многи ослањају на локалне власти да обезбеде средства и подршку, али пад прихода често значи да су они први који губе када се траже уштеде.