VELIKA KRIZA U KULTURI VELIKE BRITANIJE Stotine pozorišta i muzeja suočavaju se sa zatvaranjem
Stotine pozorišta u Velikoj Britaniji se suočavaju sa zatvaranjem, a više od 500 muzeja je zatvoreno od početka veka, podatak je koji otkriva prave razmere rizika sa kojima se suočava britanska kultura.
Kulturni poslenici hitno zahtevaju velike investicije od nove laburističke vlade dok se bore sa novim izazovima, uključujući rastuće račune za energiju i povećanje doprinosa poslodavca za nacionalno osiguranje u budžetu.
Nakon godina smanjenja sredstava i nedovoljno finansiranja, oni su upozorili na „opasnost od kulturne pustoši“ i direktno pozivali kancelarku blagajne Rejčel Rivs i sekretarku za kulturu Lizi Nandi na hitno delovanje.
Prema izveštaju Društva londonskih pozorišta teatra (SOLT) i UK teatra, jednoj od pet ustanova treba najmanje 5 miliona funti ulaganja u narednoj deceniji samo da bi nastavila sa radom.
Inače, u Velikoj Britaniji trenutno radi oko 1.110 pozorišta, prema Theaters Trust-u.
Izveštaj takođe upozorava da:
Potrebno je 20 miliona funti da bi se muzeji spasili od zatvaranja
525 muzeja je već zatvoreno od 2000. godine
U poslednjih godinu dana zatvorili su se londonski Jevrejski muzej, zajedno sa galerijama Simon Lee, Fold and Darren Flook iFitzrovia
Ugroženi su i književni festivali, sa najavom u septembru da se ChipLitFest Chipping više neće održavati
Izvršna direktorka SOLT-a i UK Theatre-a Hana Eseks rekla je: „Imamo vodeći svetski pozorišni sektor koji se ponosi svojom kreativnošću i strašću i koji je omiljen kod publike širom zemlje. Međutim, pozorišta moraju da se nose sa sve većim finansijskim pritiscima. Troškovi rastu brže od inflacije, a računi za energiju su porasli za 120 odsto od 2019. Javna ulaganja u umetnost su realno smanjena za 48 odsto u poslednjih 14 godina, a 40 odsto ustanova je u riziku da budu zatvorene u narednih pet godina ako ne bude značajnih kapitalnih ulaganja“.
Posmatrajući uticaj budžeta Rejčel Rivs, Hana Eseks je dodala: „Pozorišta se sada suočavaju sa dodatnim izazovima, sa porastom poslovnih troškova sa nacionalnim osiguranjem i povećanjem plata u zemlji, što povećava krhkost sektora i dovodi do toga da se mnoga pozorišta suočavaju sa teškim odlukama. Radimo sa vladom na identifikaciji načina da se sektor postavi na stabilnije osnove i da se oslobodi potencijal za rast u zajednicama širom zemlje.“
U izveštaju se ističe da svaka funta potrošena na ulaznicu za pozorište, u lokalnoj ekonomiji generiše dodatna potrošnju od 1,40 funti.
Direktorka Udruženja muzeja Šeron Hil izjavila je za Independent: „U 20 godina koliko sam radila u sektoru, ovo je najizazovniji period, mnogi muzeji se suočavaju sa potpunim zatvaranjem, gubitkom stručnog osoblja i ograničenim radnim vremenom.”
Kako kaže, muzeji čuvaju britanske nacionalne i lokalne kolekcije.
„Doprinose našem razumevanju odakle smo došli, i nude mnoge mogućnosti za učenje. Bez njih, naši gradovi bi bili daleko manje bogata i živahna mesta za život.”
Najveći problem sa kojim se muzeji suočavaju je to što se mnogi oslanjaju na lokalne vlasti da obezbede sredstva i podršku, ali pad prihoda često znači da su oni prvi koji gube kada se traže uštede.