ПОЧЕЛЕ ПРОБЕ НОВЕ ПРЕДСТАВЕ У НАРОДНОМ ПОЗОРИШТУ У СУБОТИЦИ Сирота Милева из Босне
У Народном позоришту / Казалишту /Непсинхаз у Суботици почеле су пробе нове представе "Сирота Милева из Босне у нашој цивилизацији године 1878" , коју режира Анђелка Николић, по тексту Албине Подградске.
У овој представи играју глумци обе уметничке јединице овог театра - Драме на српском и Драме на мађарском језику, затим гостујући глумци, као и деца из Драмске секције суботичког Дечјег позоришта. Премијера ове представе је најављена за 14. март на сцени "Јадран".
Овај комад је, иначе, био недавно представљен и кроз јавно сценско читање, са истим учесницима. То читање је било део пројекта „Демилитаризација драме“, а састојао се од сценског читања три позоришна комада који, "сваки на свој начин, представљају алтернативу у односу на патријархални поглед на свет који и даље доминира нашим позориштем (а и шире), а делује да немају пуно шанси да нађу своје место на регуларним репертоарима".
Како је тада поменуто, "друштвеном животу жена и њиховој међусобној комуникацији у драми Албине Подградске дат је велики простор", мада у „Сиротој Милеви“ није описано никакво формално организовање жена, већ се везе солидарности и међусобног подржавања успостављају спонтано. Надничарка, и сама у незавидном положају, покушава да помогне породици избеглица, а њеном покушају спонтано се придружују и други људи, који немају директне везе са овом породицом.
У свему томе, како примећује редитељка Анђелка Николић, "неуобичајен је, за оно време, интерес за учешће у политичком животу који Албина приписује деци. Већ на почетку комада она на сцену изводи најмлађе чланице заједнице у дечјем, али нимало наивном разговору о свету који их окружује..."
Словакиња Албина Подградска (1858–1880)је написала позоришни комад "Сирота Милева из Босне у нашој цивилизацији год. 1878", и то је, како је истакнуто, први штампани сачувани позоришни текст на српском језику који потписује жена. Њено драмско дело објављено 1880. није наведено у књизи Српска књига 18. и 19. века, те је остало потпуно непознато и заборављено, као и млада списатељка. "Њен текст је донео неочекиван поглед на тадашње друштвене околности, донео је поглед на живот и из дечјег угла, којему је својствено откривање света без предрасуда, отворено, невино, зато су утисци и јачи него да их предстаљају одрасле особе..."
Н.П-ј.