РЕЧИ ХВАЛЕ ЗА ПРОГРАМЕ И ИЗЛОЖБЕ Калеидоскоп културе платформа за умрежавање уметника
Овогодишњи Калеидоскоп културе тренутно је у својој четвртој недељи која је посвећена архитектури. О успешној прошлој недељи која је била посвећена визуелној уметности говори и невероватна посећеност грађана на отварању три несвакидашње уметничке поставке у Дистрикту.
Поред грађана, за Калеидоскоп културе и његове програме и уметници имају само речи хвале.
У недељи визуелне уметности отворена је прва топлотна интерактивна скулптура на свету, која је уједно и највећа интерактивна скулптура у Србији, под називом „Срце“ др Милијане Комад. Милијана ову скулптуру описује као једно yinovsko срце које је ту да дели љубав, кроз интеракцију људи са њим. Што више људи дира срце оно јаче куца, а што је мање људи око њега оно је усамљено и тужно.
- Ова манифестација је изузетно битна због прилике која је пружена младим уметницима. Свиђа ми се спој старих и нових технологија који Калеидоскоп културе пружа и мислим да сам концепт овако велике и лепе манифестације спаја велик број различитих генерација и различитих људи и сматрам да треба да постоји више оваквих манифестација као што је Калеидоскоп културе - каже Милијана Комад.
Недељу визуелне уметности ове године отворила је изложба фотографија младог фотографа Владимира Величковића која представља ретроспективупротеклих шест година свих програма који су се десили под организацијом Фондације „Нови Сад – Европска престоница културе”. Владимир је за ову изложбу издвојио 300 њему драгих и занимљивих фотографија на којима је приказано шта се то све дешавало у нашем граду у протеклих шест година.
- Мислим да је веома битно да се Калеидоскоп културе одржава сваке године, као и до сада, зато што током Калеидоскопа културе имамо платформу на којој могу уметници да се умрежавају, да сарађују, да упознају једни друге, као и то да упознају рад својих колега и да на тај начин се инспиришу повезивањем различитим врстама уметности - истиче Величковић.
Истог дана у Културној станици Буковац отворена је и изложба дела Александра Бајуновића. Публика Културне станице Буковац доживела је један сасвим другачији концепт посматрања изложбе. Посетиоци су током седам дана имали прилику да се сусретну са седам монументалних дела овог уметника, које су се сваког дана смењивале. На овај начин публика је успела детаљно да се упозна са по једним величанственим уметничким делом сваког дана, које је пратила занимљива звучна инсталација дочаравајући атмосферу изложене слике.
- Калеидоскоп културе је стварно значајна манифестација за овај град, јер укључује не само локалне уметнике, и не само уметнике из региона, него и светске уметнике из свих пет уметности које Калеидоскоп културе промовише. Веома је битно да Нови Сад, али и Србија увиди шта свет све има да пружи, али и они да виде шта то све Нови Сад пружа као Европска престоница културе - рекао је Бајуновић.
Дистрикт је фантастична прилика за уметнике
Дистрикт је ове године главна локација на којој се одржавају програми Калеидоскопа културе. У недељи визуелне уметности овогодишњег Калеидоскопа културе отворена је велика изложба која је замишљена као преглед најзначајнијих збивања у српској модерној уметности током протеклих сто година. У питању је изложба „На путевима српске уметности 1923 – 2023: Од Коњовића до Марине Абрамовић“ галерије Бел Арт. Весна Латиновић испред галерије Бел Арт сматра да је врло занимљиво то што је једна оваква изложба изашла из оквира музеја и сада је постављена на место као што је новосадски Дистрикт.
- Дистрикт је фантастична прилика за уметнике и ствараоце различитих уметничких дисциплина у Новом Саду. Простор за њихова исказивања није довољан, без обзира на сву традицију и капацитете које Нови Сад традиционално има, али је важно да се прате токови у свету. Трансформација градских четврти у културне просторе је нешто што је уобичајено и стварно је Фондација „Нови Сад – Европска престоница културе” изнела то нешто што се у Србији не виђа често - наглашава Весна Латиновић.
Дистрикт је један од најважнијих просторних легата пројекта „Нови Сад – Европска престоница културе“, сходно томе изложба фотографија Владимира Величковића била је постављена баш у Мензи, једном од обновљених објеката Дистрикта.
- Мислим да је трансформација комплетног Дистрикта фантастична и стварно је дивно и врло инспиративно видети старе објекте који су сада преуређени у неком новом и модерном изгледу али ипак са задржаним тим неким старим рухом - рекао је Владимир Величковић.
Дизајн не треба да буде резервисан само за урбане средине
Још једно од главних места одржавања програма овогодишњег Калеидоскопа културе су културне станице. Захваљујући мрежи културних станица децентрализована је култура, па сада велике културне догађаје можемо видети широм Новог Сада али и у местима као што су Руменка и Буковац.
- Ја конкретно предавање држим у Културној станици Руменка, и мало смо даље од центра Новог Сада. Оно што ми се чини да је јако добро то је да се просто неке врсте уметности извуку из тих урбаних средина и да уметност, а самим тим и дизајн, не буде резервисан само за урбане средине. Све ово што ми радимо припада много широј популацију и треба да интересује много ширу публику - рекао је Горан Еди Тадић који је одржао предавање у оквиру недеље примењене уметности на овогодишњем Калеидоскопу културе.
Славимир Стојановић Футро такође је био део недеље примењене уметности Калеидоскопа културе и том приликом изјавио је да је он цео свој живот посветио демистификацији. Он сматра да када је нешто централизовано, огромна је могућност мистификације. Да ли мистификације талента, положаја, знања или незнања, лов у мутном и магла су ако је централизовано.
- Зато мислим да је суштинска потреба сваког друштва да се она развија по мањим срединама јер врло често дијаманти и бисери се тамо налазе, у тим неким непровереним локацијама од стране опет ових великих багера, мора да се копа ноктићима да би праве ствари се пронашле- закључио је Славимир Стојановић Футро.
Улаз на програме Калеидоскопа културе је бесплатан.
Партнер Калеидоскопа културе је Ерсте банка.
Б. Павковић