НОВА ПУБЛИКА ФРАНЦУСКОГ ИНСТИТУТА Дистрикт има будућност ако је током целе године активан
Установа са дугом традицијом на овим просторима, која је кроз деценије постојања доживела разне промене, али сачувала своју основну идеју, а то је успостављање и очување француско-српских партнерстава, прошле године, добијањем новог простора, постала је део Дистрикта.
Уз одлучно иновативну и савремену димензију, у служби младих, Француски институт у Србији - огранак у Новом Саду из самог центра града, где је до јуна прошле године био смештен, прелази у нови простор у Дистрикту, доприносећи идеји успостављања новог центра креативних индустрија у Новом Саду.
За мање од годину дана, Француски институт је у новом простору већ организовао више од 30 активности. Изложбе и концерти у простору Института и испред, радионице и предавања, конференције, квизови и други програми организовани су самостално или у сарадњи са партнерима. Такође, од септембра 2022. године, курсеви француског језика и припреме за полагање испита ДЕЛФ такође се одвијају у новом простору.
Промена локације изазов, али и нова публика
Иако је само пресељење представљало захтеван и озбиљан процес прилагођавања новог простора потребама Француског института и улагање, што је трајало неколико месеци, пре званичног отварања у новембру 2022. године, из те установе кажу да је промена донела позитивне промене у самом раду.
- Промена локације је позитивно утицала на наш рад, иако се више не налазимо у центру града и немамо исту видљивост код централно-градске публике - кажу у Француском институту. - Међутим, приметили смо долазак нове публике из околних насеља, са Лимана, рецимо, на наше манифестације, као и већи број пролазника током године, који улазе у простор и посећују наше изложбе и друге програме, иако сам Дистрикт још није потпуно заживео. Највећи помак се види у броју полазника курса француског језика, јер смо понудили рад у новим, светлијим и боље опремљеним просторијама.
Стратешки положај, преуређене зграде, близина градских атракција, Штранда и Лиманског парка, регулисан јавни превоз и обновљена прилазна инфраструктура (путеви и паркинзи) предности су Дистрикта. У близини су Универзитет, студентски домови, технолошки парк...
Према њиховом мишљењу, Дистрикт има светлу будућност, али је потребно активирати локацију током читаве године, а не периодично.
- Сама локација је стратешки врло интересантна, положај је идеалан јер се налази близу градске плаже, Лиманског парка и насеља Лиман, врло близу студентских домова и факултета и технолошког парка - наводе у Институту. - Потребно је синхронизовати грађевинске радове у самом Дистрикту и привести их крају како би кварт заживео у пуном капацитету. Дистрикт има будућност уколико се у њему организују догађаји током целе године, а не само повремено и за време великих културних манифестација.
Управо је зато важна и сарадња између организација које су смештене у Дистрикту, а које истичу да је повезаност са комшијама одлична, што потврђују и у Француском институту.
- Сарадња је одлична, неколико заједничких програма је већ реализовано од августа 2022. године. Организују се редовни састанци представника институција настањених у Дистрикту, како би се на њима расправљало о комуналним и другим проблемима са којима се сусрећемо као и о уметничким плановима, координацији програма и другим облицима сарадње - рекли су у Институту.
- Од септембра су у плану изложбе и концерти, у сарадњи са нашим сталним партенрима из Новог Сада и целе Војводине. Такође, пратимо и велика културна дешавања у Француској и о њима обавештавамо нашу публику. Наставићемо и са пројекцијама француских филмова у сарадњи са мрежом културних станица - поручују из Института.
Нови Сад попут Марибора, Берлина, Барселоне...
Обнова Дистрикта, започета у оквиру пројекта „Нови Сад – Европска престоница културе“, је не само трансформисала читаву локацију, на којој се крио велики потенцијал за културу Новог Сада, већ и дугу историју тог простора, која је мало позната широј јавности.
- Трансформација је и више него успешна и сам пројекат је за сваку похвалу, прати европске и светске трендове у том смислу - откривају из Француског нститута. - Пожељно би било донети и правилник о додели простора културним организацијама и појединцима, задржати политику приступачних месечних кирија како би се културно-уметничка удружења и институције мотивисали да користе просторе у Дистрикту и/или чешће организују догађаје у њему. Постоји низ сличних примера у Европи. Најближи Србији су били у Словенији, у Марибору, где је касарна бивше ЈНА била претворена у простор за уметнике. У Француској постоји 8.300 простора који су из својих првобитних намена прерађени у просторе који су стављени на располагање уметницима и уметничким институцијама. Познати су и простори у Барселони, Берлину ...
И. Јапунџа