Управница ГМС Тијана Палковљевић Бугарски музејски стручњак године
НОВИ САД: На свечаној скупштини Националног комитета ИЦОМ Србија одржаној 18. маја у Музеју савремене уметности у Београду, додељене су годишње награде за изузетан допринос развоју музејске делатности у Србији, током кризне 2020. године.
Међу пет номинованих, који су својом делатношћу поставили нове стандарде музејске делатности, титулу најбољег музејског стручњака године понела је др Тијана Палковљевић Бугарски, управница Галерије Матице српске.
Овом приликом истакла је „кандидовање за награду желела да разбије предсрасуду да се директори не баве стручним пословима у музејима и да истовремено укажем на разноликост и диверзитет активности у савременом музеју“
Такође, истакла је да је иако тешка, „prеthodna година била изазовна за све, јер је отворила могућност за посвећивање различитим облицима музејске делатности – од међународних изложби, преко ревизије музејског фонда, учешћа на међународним конференцијама до израде Закона о музејској делатности“.
Поред др Тијане Палковљевић Бугарски, међу номинованим из Галерије Матице српске били су и Данило Вуксановић, виши конзерватор-рестауратор у категорији Музејски стручњак године, као и публикација Чишћење слика и других полихромних површина, др Даниеле Королије Црквењаков и др Слободана Гаџурића у категорији Публикација године.
Међу 46 пријављених кандидата у четири категорије – Музеј (7), Музејски стручњак (5), Пројекат (24) и Публикација године (9), Комисија за додељивање награда је номиновала и усмерила пажњу на 20 најквалитетнијих и најиновативнијих појединца и музејских пракси.
С обзиром да сврха доделе награда није била само изабрати најбоље, већ и усмерити пажњу на људе и догађаје који су обележили prеthodnu годину, као и отворити могућности за боље упознавање музејске сцене у Србији, током априла уследила је промоција номинованих на друштвеним мрежама и на сајту ИЦОМ-а. Након промоције, сви активни чланови ИЦОМ-а, имали су право да гласају у свакој од категорија, чиме је гласање током ове године демократизовано и постављено као исказ професионалне одговорности и свести.
Велики број пријављених кандидата, као и квалитет номинованих, недвосмислено је указао да је музејска сцена Србије показала невероватну спремност да буде инвентивна и креативна, посебно имајући у виду пандемијске околности током prеthodnе године.