Језикоманија: Мирославов и Мирослављев
Присвојни придеви који су настали од личних имена могу да доведу људе у недоумице. Да решимо бар неке од њих:
Миличин (Милица)
У облику присвојног придева на -ИН, нпр. Миличин, који је настао од имена Милица, врши се палатализација. Облик Милицин је неприхватљив.
Грујин (Груја/Грујо)
Од хипокористика Груја/Грујо присвојни придев настаје уз помоћ суфикса -ИН: ГРУЈИН. Будући да је Ј део творбене основе датог хипокористика, обавезно се пише и у облику присвојног придева.
Андреин (Андреа)
Женско лично име Андреа је страног порекла, те се сугласник Ј не умеће између Е-А. Облик присвојног придева од наведеног имена гласи Андреин, без сугласника ј између два вокала.
Павлов (Павле)
Властита именица Павле се мења по И врсти: Павле, Павла, Павлу... Присвојни придев од личног имена Павле је добијен додавањем суфикса -ОВ на творбену основу имена и гласи Павлов.
Мирославов или Мирослављев (Мирослав)
Пише се и једно и друго. Присвојни придеви од презимена на -ОВ граде се наставком -ЉЕВ: Павловљев (од Павлов), Веселиновљев (од Веселинов), Тургењевљев (од Тургењев). За лична имена допуштени су присвојни придеви на ОВ и ЉЕВ: Мирославов и Мирослављев, Томиславов и Томислављев, Бориславов и Борислављев. Једино је правилан облик Мирослављево јеванђеље.
Н. Мирковић