У КАРЛОВАЧКОЈ ГИМНАЗИЈИ ПОЧЕЛО 53. БРАНКОВО КОЛО Ода ванвременској личности
Песник Славомир Гвозденовић из Темишвара беседом о Бранку Радичевићу и његовој поезији отвориo је јуче у свечаној сали Карловачке гимназије 53. Бранково коло.
Бранково коло трајаће до 16. септембра и протицаће у знаку 200 година од рођења најпознатијег и најопеванијег песника српског романтизма.
Обележавање 200 година од Радичевићевог рођења песничка институција посвећена његовом лику и делу започела је у марту, у оквиру „Пролећних Бранкових дана“, а наставила преко лета програмима у Никшићу, Бањалуци и Крушевцу, да би сада на централној манифестацији у Сремским Карловцима и Новом Саду посебну пажњу посветила значајној годишњици.
О Бранку и његовом песништву поред Славомира Гвозденовића, коме је јуче уручена статуа Бранка Радичевића и председника “Бранковог кола” Ненада Грујичића, говорила је и покрајинска секретарка за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама Александра Ћирић Бошковић, рекавши да је било довољно само шест младалачких, ђачких година да Бранко Радичевић проведе у Карловачкој гимназији па да свој живот и књижевно дело заувек веже за бајковити град какви су Сремски Карловци.
- Славни песник, лиричар и један од најзначајнијих песника српског романтизма у Сремским Карловцима је провео најлепши и безбрижни део кратког живота остављајући иза себе опус од 54 лирске песме, седам епских, два одломка епских, 28 писама и одговор на критику. Био је доследан и један од најоданијих следбеника Вуковог правописа и увођења народног говорног језика у књижевност.
Припадао је Вуковом „бечком књижевном кругу“, групи зачетника модерне српске књижевности - рекла је Александра Ћирић Бошковоћ, додајући да секретаријат на чијем је челу и Покрајинска влада годинама подржавају рад “Бранковог кола” и манифестацију посвећену животу, стваралаштву српског књижевног великана, ванвременске личности у националном културном наслеђу.
Бранкове песме певале су јуче младе оперске уметнице Љепосава Малбаша и Анастасија Мандић, у клавирској пратњи Стевана Јанчића и Ање Риђешић, а то је учинио и хор Гимназије „Јован Јовановић Змај“ у пратњи школског оркестра и под управом диригента Јован Травице.
Након дуже паузе на Бранковом колу наступила је и глумица Ивана Жигон, а низ песника, међу којима и песник из Јерменије Бабкен Симоњан, изговарали су своје стихове Бранку у част.
З. Мл.