ЈЕЗИКОМАНИЈА: Срећни новогодишњи празници!
Јануар је препун празника. Од родитеља, бака, дека деца добијаjу новогодишње пакетиће. Kупујемо новогодишње украсе и китимо новогодишњу јелку.
Значи, придев „новогодишњи” се пише МАЛИМ словом. Међутим, у синтагми која означава званични догађај, овај придев се пише великим словом: На Београдском сајму почео је Новогодишњи вашар.
Имена из уметничких дела, симболичка имена пишу се великим словом: Испод јелке ће Деда Мраз оставити поклоне. За време зимског распуста гледаћемо цртане филмове о Божић Бати, Ружном Пачету, и правићемо Снешка Белића. Дакле, код ових имена и друго слово се обавезно пише велико.
Недељу дана после Нове године стиже Бадњи дан и Бадње вече, а за њима и Божић. У свим домовима у кругу породице ломи се божићна чесница.
Православни верници у Србији обележавају други дан Божића или Сабор пресвете Богородице.
Тринаестог јануара је прослава Српске нове године. Дан касније прославља се Мали Божић. Велики хришћански празник Богојављење обележава се деветнаестог јануара. Тада се широм Србије организују традиционална пливања за богојављенски крст.
Школска слава Свети Сава обележава се у школама широм наше земље двадесет седмог јануара. Уз свечане приредбе, музичке програме Савиндан се прославља као радни дан.
Н. М.