Пет година од смрти Владе Дивљана
БЕОГРАД: Један од најзначајнијих музичких аутора са наших простора Влада Дивљан напустио нас је на данашњи дан пре пет година.
Дивљан је свеприсутан кроз безвремену музику коју је стварао, кроз сећање његових пријатеља, породице и великог броја поштовалаца његовог лика и дела, чиме је у потпуности заслужио епитет "највећег џентлмена рокенрола", како га је назвао пријатељ и сарадник Макс Јуричић.
Прошле године у његову част снимљен је документарни филм Младена Матичевића "Небеска тема", који је имао распродате премијере у Сава центру и Дворани Лисински у Загребу, док је у београдском биоскопу Комбанк дворана био приказиван свакодневно 112 дана.
Пре неколико дана филм је имао и премијеру у Њујорку.
Неколико пута сваког месеца се негде широм екс ЈУ региона одржавају различити догађаји посвећени Дивљану. Општина Бечеј и Градско позориште Бечеј су установили пре две године награду "Влада Дивљан", а београдска Установа културе Палилула од 26. новембра 2016. носи име Центар за културу "Влада Дивљан".
Професор на Факултету музичке уметности у Београду Александар Шандоров са својим колегом пијанистом Немањом Николићем премијерно ће представити оригиналан спој музике Дивљана и Сергеја Прокофјева, на Владин рођендан 10. маја у Коларчевој задужбини у Београду.
Имам дуг према Влади да направим нешто што ће спојити композиције Прокофјева и његове ванвременске песме. На овом пројекту радим заједно са мојим некадашњим студентом, а сада изузетним пијанистом који обожава и Владу и Прокофјева, објашњава Шандоров.
Блиски пријатељ, сарадник на првом Дивљановом самосталном албуму "Тајни живот А. П. Шандорова" (1988), затим члан пратећих бендова Олд Старс и Невладина организација, Шандоров каже да је спој музике Дивљана и Прокофјева "идеја васпостављена пре 100 година".
Дивљан и Шандоров су својевремено, пре него што су се упознали, присуствовали концерту чувене грузијске пијанисткиње Елисе Вирсаладзе, која је свирала "Токату" Прокофјева, што се обојици "јако свидело, а и цела сала је била одушевљена извођењем".
Недуго након тог концерта Влада и ја смо се упознали, а део разговора је очекивано био посвећен изврсном концерту којем смо присуствовали. Тако сам много касније током снимања филма ''Небеска тема'', имајући све ово на уму, једну малу тему Прокофјева развио у Владину песму. Одмах сам схватио колико то добро звучи. Чим се завршило снимање филма пожелео сам да ову идеју подигнем на много виши ниво. Влада и ја смо, иначе, разговарали да би било занимљиво, да у неким каснијим годинама, своје музичке идеје представимо у Коларцу. Његова болест нас је спречила да то реализујемо, каже Шандоров.