overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ПРОМЕНИЛИ СМО ИЗГЛЕД НОВОГ САДА Градоначелник Новог Сада о кључним пројектима, открива на шта је поносан

06.01.2024. 12:13 11:48
Пише:
Фото: Град Нови Сад

- Поносим се свим што је урађено у последњих 11 година, од када је Српска напредна странка на власти и свим што је урадио мој prеthodnik, пријатељ и колега Милош Вучевић. Урадили смо велике ствари које су промениле изглед Новог Сада. Година иза нас била је пуна изазова, али веома успешна. Чак ни природне непогоде нису могле да зауставе развојни пут Новог Сада, а показало се колику имамо подршку наших привредника и грађана.

Поносан сам на солидарност и љубав према Граду која је исказана у тешким тренуцима- рекао је у разговору за „Дневник” градоначелник Новог Сада Милан Ђурић.

Шта је, по вашем мишљењу, најважније што је урађено. Чиме се посебно поносите?

- Протекла, 2023. година, била је веома успешна када су у питању и стране директне инвестиције, с обзиром на то да су отворене чак три нове фабрике и то „Континентал”, „Нидек” и „Шнајдер електрик”. За неколико месеци ће се градити паралелно чак три моста, што се никада није догодило у историји нашег града. Све је важно, и најтеже је нешто издвајати посебно. Важно је и то што смо отворили врата новог вртића на Адицама. Ускоро отварамо вртић „Јежева кућица” у Улици Мише Димитријевића, који ће примити око 220 деце, тако да ће листа чекања бити смањена на 560 деце. После 40 година, почела је изградња топлане на Мајевици, граде се две подземне гараже у најужем градском језгру. На овај начин Град ће обезбедити додатна 434 паркинг места и то 267 у гаражи у Модени и 167 у гаражи Бановина. Више од 500 милиона динара уложили смо у санацију Булевара ослобођења, а укупно чак три милијарде 153 милиона динара у путну привреду. У градском буџету континуирано се опредељују средства за проширење мреже бициклистичког саобраћаја, која се тренутно у Новом Саду распростире у дужини од више од 100 километара. Почела је изградња прве фазе нове бициклистичке стазе Нови Сад – Руменка – Ирмово – Кисач – Ченеј у дужини од 9,6 километара, дуж канала ДТД, која ће повезати Нови Сад и Руменку.  Из средстава буџета Републике Србије, кроз пројекат ЛИИД, финансира се наставак изградње ове стазе у вредности од 191,9 милиона динара, што ће представљати другу фазу изградње бициклистичке стазе од канала ДТД, преко Ирмова и Кисача, до Ченеја. Новосађани воле бициклизам, а за нас потребе наших суграђана нису слово на папиру, већ их пажљиво ослушкујемо и градимо и стварамо још боље услове за живот у Новом Саду.

Нови Сад се развија и расте, могло би се рећи на све четири стране света, као никада се гради, колико то утиче на брже промене у смислу инфраструктурних радова?

- Управо тако. Нови Сад се сматра једним од највећих градилишта у овом делу Европе. Интензивно се гради у свим деловима града. Никада већи број јавних капиталних инфраструктурних пројеката, али морам истаћи и да се реализује никада већи број приватних инвестиција. То је прави показатељ привредне активности. Када су у питању комунална и саобраћајна инфраструктура, ми prеthodnih 11 година интезивно радимо како би сви делови Града могли равномерно да се развијају. Оно што последњих година представља додатни изазов јесте развој индустријских зона, односно изградња неопходне инфрастрктуре у радним зонама, пре свега Каћ, Север 4 и Север 1. Чињеница је да се у индустријским зонама тражи квадрат више, а то значи више фабрика и већи број запослених.


Биће још инвеститора

Да ли можете читаоцима „Дневника” открити да ли има у најави нових инвеститора?

- После 40 година, у Новом Саду су отворене прве фабрике и то је искључиво резултат одговорне власти Српске напредне странке. И сваким даном се све више проширује привредна мапа Новог Сада. Вест о доласку кинеске фабрике „Лианбо” сам већ поделио са мојим Новосађанима и веома се радујем скором почетку рада овог гиганта.

Моји сарадници и ја и ових празничних дана имамо интензивну комуникацију са заинтересованим инвеститорима. Могу да вам обећам да ћу следећу лепу вест прво поделити са читаоцима „Дневника“.


Имамо ли довољно школа и вртића у свим деловима града? Шта се планира у овој години у тој области?

- Град Нови Сад је последњих 11 година окренут великим улагањима у образовање. Када то кажем мислим и на изградњу и реконструкцију објеката вртића, основних и средњих школа, али и на сва друга издвајања у сфери образовања. Тако већ годинама уназад обезбеђујемо потпуно бесплатан боравак наших малишана у Предшколској установи „Радосно детињство”, али и субвенције за боравак малишана у приватним вртићима. Близу смо да укинемо листу чекања када је у питању упис деце у ПУ „Радосно детињство”. Такође, Нови Сад за све своје ђаке прваке обезбеђује бесплатан комплет уџбеника. Започели смо изградњу две основне школе, што је такође историјски моменат. Велика је важност ових пројеката када је у питању основно образовање. Наш град се убрзано и динамично шири и развија, а насеља која су пре неколико година била мала, сада су град за себе, али ничу и нова насеља попут насеља Југовићево. Наиме, пројектом изградње станова за припаднике служби безбедности, у оквиру великог државног пројекта који је 2018. покренуо председник Александар Вучић, насеље Југовићево постало је велико градилиште, из којег се изродио цео један нови део града за становање. У августу 2019. године, премијерка Ана Брнабић, заједно је са Милошем Вучевићем, тада градоначелником, данас министром одбране, положила камен темељац за изградњу станова за припаднике снага безбедности. Само пет година касније, овде је изграђено 2.170 станова и зато градимо објекте јавне намене у функцији тог насеља, али и оних који гравитирају ка њему,  почевши од нове основне школе. Док је Република градила станове за снаге безбедности, Град је изградио сву пратећу комуналну и саобраћајну инфраструктуру за потребе овог насеља у вредности од чак 1,6 милијарди динара. Издвојили смо додатних милијарду динара из градског буџета и за изградњу основне школе за коју смо пре неколико дана положили камен темељац. За две ипо године очекујемо да ће бити завршени радови на новој школи површине 4.000 квадратних метара у Улици Александра Бењака, а недалеко од већ саграђених зграда. У пројектованом буџету за ову годину за образовање је опредељено чак 8 милијарди и 274 милиона динара. Спремни смо за изградњу нових објеката основних школа, а прва наредна којој следи проширење је Основна школа „Јован Дучић” у Петроварадину. Такође, за 2024. годину, буџетом је предвиђена доградња Основне школе „Соња Маринковић” на Грбавици, у оквиру које ће бити дограђено шест нових учионица и изграђена нова фискултурна сала. Поред школе на Југовићеву, у новембру је положен и камен темељац за нови објекат ОШ „Милош Црњански”. Ускоро почињу и радови на основној школи „Десанка Максимовић” у Футогу, чија је вредност 264 милиона динара.

Који су највећи градски пројекти планирани за ову годину? Шта је оно што бисте Ви лично желели да се уради или започне ове године?

- Поред пројеката који се финансирају у целости из републичког буџета, попут мостова, депоније, пруге, Централног пречистача, из градског буџета је на име капиталних пројеката издвојена трећина укупног буџета, односно чак 12,52 милијарде динара. Многе капиталне пројекте смо започели у prеthodnoj години, а када су у питању нови, издвојио бих поставку 47 нових игралишта у 47 месних заједница. Локације ће грађани сами изабрати, свако у свом кварту, односно, у својој месној заједници. Видим да су Новосађани сјајно реаговали на то. Иначе, у буџету налази се чак 320 појединачних пројеката, од којих су 174 започета, док је 146 нових пројеката. Настављамо са набавком 15 аутобуса на ЦНГ. Испуњавамо раније дато обећање и измештамо Кванташку пијацу у део Најлон пијаце за шта су издвојена средства за израду пројектно – техничке документације и за почетак радова, а вредност пројекта износи 250 милиона динара. У буџету је и пројекат радова на санацији гранулисаног активног угља на филтерским пољима, у дограђеном постројењу за прераду воде „Штранд” у Новом Саду, затим, доградња шест учионица и изградња нове фискултурне сале основне школе „Соња Маринковић”, извођење радова на реконструкцији и изградњи водоводне мреже у насељу Садови у Петроварадину, изградња магистралног водовода у Улици Драгослава Срејовића. Желим да упознам Новосађане и са тим да ћемо радити пројекат уређења леве и десне обале канала Дунав-Тиса-Дунав на Клиси, изградити паркинг простор са електро пуњачима испод моста Слободе, као и водовод и канализацију у Улици Томе Маретића у Петроварадину и радове на енергетској санацији Средње машинске школе. Очекује нас реконструкција фудбалског терена ФК „Нови Сад”, за шта је издвојено 60 милиона динара. Наравно, настављамо и пројекат уређења Алмашког краја, изградњу пешачко – бициклистичког моста, партерно уређење у Улици Модене, као и низ других пројеката који су и предвиђени као вишегодишњи капитални пројекти. Изузетно сам поносан на то што имамо толико стабилне финансије да можемо да наставимо убрзани развој Новог Сада, у свим сферама живота. Успевамо да реализујемо пројекте на које се деценијама чекало, а то су и изградња три нова моста, Централног пречистача отпадних вода, Регионалног центра за управљање отпадом.


Обарамо рекорде 

Ово је изборна година, реците с којим капиталом градска власт иде пред бираче?

- Капитал је све оно што видите око себе. Покушајте да се сетите како је Нови Сад изгледао пре 11 година, пре него што је Српска напредна странка преузела власт. А видите Нови Сад данас. Обарамо рекорде у буквално свим сегментима живота. Завршили смо изградњу Жежељевог моста на коју се чекало 18 година, и наставили смо да градимо нове мостове, брзу пругу, модерну путну мрежу, инфраструктуру… Нови Сад има најмодернију зграду Хитне помоћи, најлепшу Концертну дворану, нове културне станице широм Града, од старих и напуштених фабрика смо направили културне центре, реновирали смо фасаде и Подграђе Петроварадинске тврђаве, изградили на десетине вртића, школа, Домова здравља, Домова пензионера… Нови Сад је једини град носилац чак две европске круне – Омладинска престоница Европе и Европска престоница културе. Нови Сад је једна од најпопуларнијих привредних и туристичких дестинација, и све популарније место за живот, и град у којем се рађа више беба него раније. Наш капитал су наши резултати који су и видљиви и проверљиви. 


Нови Сад је познат и по томе што је хуман и социјално одговоран град. У овој години предвиђена су већа издвајања за пензионере, вртиће, али и за личне пратиоце и персоналне асистенте?

- Успели смо да обезбедимо више средстава за сва друга давања, а оно на шта сам посебно поносан јесте што је буџет за социјалу увећан за 12,84 одсто у односу на прошлу годину и износи 3 милијарде 704 милиона динара. Повећали смо и издвајања на име накнаде трошкова за услугу личног пратиоца у 2024. години тако да је планиран износ од  373 милиона динара, што је око 45 милиона динара више. Такође, на име накнада трошкова за услугу персоналне асистенције у 2024. години планирано је 98 милиона 150 хиљада динара, односно за 26 милиона динара више у односу на 2023. годину, а за 50 корисника. За наше најстарије суграђане, оне који су поднели највећи терет током фискалних реформи, а који су изградили нашу земљу, буџетом за 2024. годину предвидели смо да по 20.000 динара добије око 7.500 пензионера са нижим пензијама, као једнократну финансијску помоћ. Ове године ће бити повећане субвенције за приватне вртиће тако да ће родитељи деце до 3 године добијати субвенцију од 16.000 динара, док ће за децу узраста од 3 до 7 година добијати по 13.000 динара. Државни вртићи остају бесплатни. 


Добродошли сви у Нови Сад

Колико су туристи важни за развој нашег града и колико је то више посетилаца у нашем граду?

- Бројке говоре више од речи. Према подацима Републичког завода за статистику Србије, од јануара до новембра 2023. године у Новом Саду је укупно боравило 216.000 туриста, што је 7,6 одсто више у односу на исти период лане. Од тога, домаћих туриста је било више од 73.000, а страних близу 143.000. Имамо стални тренд раста, чак већи него пре пандемије. Искрено, очекујем нове рекорде у Новој години. Добродошли сви у Нови Сад!


Без новосадских мостова нема приче о Новом Саду, па и да завршимо ову причу тако. Пребродили смо рушење сва три моста и поново их саградили. Сада градимо два моста, а ускоро креће и трећи.  Да ли је то довољно?

- Изградња два моста финансира се из буџета Републике. И мост у продужетку Булевара Европе и мост у оквиру Фрушкогорског коридора су у саобраћајном смислу, за наш Град веома важни. За пар месеци у Новом Саду ће се градити паралелно чак три моста, то се није догодило у историји нашег града. Веома се радујем и почетку изградње пешачко – бициклистичког моста. Процењена вредност износи 4,2 милијарде динара. Изградњом новог моста трасираће се нова непрекидна пешачко - бициклистичка путања од Универзитетског кампуса до Прерадовићеве улице у Петроварадину и до Горњег платоа Тврђаве. Пројекат предвиђа и два панорамска лифта, са стакленим зидовима, намењеним за превоз посетилаца, бициклиста и особа са инвалидитетом. Пре месец дана потписан је Меморандум о разумевању између Министарства грађевинарства, инфраструктуре и сао-браћаја и кинеске компаније „Шандонг” о изградњи овог моста. На питање да ли је ово довољно, рећи ћу да је свакако више него што смо могли да сањамо.

Силвиа Ковач

Пише:
Пошаљите коментар