Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Buka uznemirava polovinu stanovništva u gradu

19.06.2018. 11:43 11:46
Piše:
Izvor: Dnevnik.rs

Na društvenim mrežama građani se često žale na visok intenzitet buke u centru grada. I rezultati monitoringa u poslednje vreme pokazuju da je nivo buke na mernim mestima u dvorištima u Partizanskoj 37, Sportskog centra „Sajmište“ i vrtića „Guliver“ na Novom naselju, kao i stanici u Univerzitetskom kampusu, u svako doba dana bio iznad propisanih graničnih vrednosti.

Kao najtiši deo grada, bar po rezultatima monitoringa, pokazao se Petrovaradin, gde nivo buke na mernom mestu u dvorištu Osnovne škole „Jovan Dučić“ nije prelazio propisane granične vrednosti.

U Gradskoj upravi za zaštitu životne sredine navode da su, u zavisnosti od namene prostora, i to za različite zone i doba dana, propisane odgovarajuće granične vrednosti nivoa buke u životnoj sredini. Saobraćaj se, po istraživanjima, pokazao kao osnovni uzrok buke u gradu. Zbog toga načelnica Centra za higijenu i humanu ekologiju na Institutu za javno zdravlje Vojvodine prof. dr Sanja Bijelović kao jedno od potencijalnih rešenja vidi regulaciju saobraćaja, koja je, prema njenim rečima, već započeta.

Programom merenja buke u životnoj sredini na teritoriji grada za 2019, 2020. i 2021. godinu predviđeno je istih osam mernih mesta koja su, kao i prethodnim Programom, odabrana kao reprezenti pojedinih naselja različite namene prostora. U zavisnosti od postojećeg stanja izgrađenosti, načina korišćenja zemljišta, kao i po planiranim namenama prostora, određene su akustičke zone na teritoriji grada. U Upravi za zaštitu životne sredine navode da je kompletna analiza broja i rasporeda mernih mesta moguća, pre svega, na osnovu strateških karata buke koje grad Novi Sad nema. One su trenutno u pripremi, a nakon što budu završene, pristupiće se izradi akcionog plana zaštite od buke u životnoj sredini grada Novog Sada, navode u Gradskoj upravi.

Deca, stariji, trudnice, radnici u smenama, srčani bolesnici, oboleli od psihosomatskih oboljenja, mentalno oboleli i autistične osobe posebno su osetljivi na buku iz životne sredine.

Podaci Instituta za javno zdravlje Vojvodine pokazuju da buka iz životne sredine u gradu tokom dana naglašeno uznemirava oko 50 odsto stanovnika, noću remeti san i spavanje kod više od 36 odsto sugrađana i u 13 odsto slučajeva doprinosi nastanku srčanih oboljenja. Prema rečima prof. dr Sanje Bijelović, sugrađani se Institutu obraćaju zbog žalbi na buku u svom okruženju, tražeći savet, pomoć ili utvrđivanje nivoa buke u životnoj sredini koja im ometa svakodnevne aktivnosti i san.


Prekršajni nalozi za 11 objekata

Zbog neispunjavanja zakonske obaveze, posle merenja buke u noćnim akcijama Inspekcije za zaštitu životne sredine, Komunalne inspekcije, Komunalne policije i Ministarstva unutrašnjih poslova od septembra 2016. do septembra 2017. godine podneto je 11 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka protiv određenih ugostiteljskih objekata, preduzeća i radnji u gradu koji pri obavljanju registrovane delatnosti poseduju potencijalne izvore buke.

Kako su za „Dnevnik” rekli u Gradskoj upravi za zaštitu životne sredine, navedene službe su, postupajući po prijavama građana i po službenoj dužnosti, obavile inspekcijski pregled 313 ugostiteljskih objekata u cilju zaštite životne sredine od buke.


– Pod bukom se podrazumeva subjektivni osećaj zvuka, tako da je mera njenog uticaja iz životne sredine na zdravlje pojedinca individualna, zavisna od zdravstvenog stanja, pola, godina starosti, zanimanja i ritma života – rekla je dr Bijelović, dodavši da su deca, stariji, trudnice, radnici u smenama, srčani bolesnici, oboleli od psihosomatskih oboljenja, mentalno oboleli i autistične osobe posebno osetljivi na buku iz životne sredine. – Sugrađani, između ostalog, mogu smanjiti uticaj buke iz životne sredine zatvaranjem prozora, upotrebom odgovarajućeg sono-izolacionog materijala, kupovinom i korišćenjem aparata prve klase kvaliteta. Takođe, smanjenje uticaja moguće je slušanjem muzike na prihvatljivom nivou jačine zvuka, poštovanjem kućnog reda u stambenim zgradama, češćim pešačenjem ili vožnjom bicikla, povećanjem količine zelenila u svom okruženju itd.

V. Bijelić

Foto: Arhiva „Dnevnika”

Autor:
Pošaljite komentar