ДА ЛИ ПИЈАЦЕ ГУБЕ УТАКМИЦУ НА ТРЖИШТУ На тезгама све мање пољопривредних произвођача
На пијацама у Србији у делу за пољопривредне производе највише се продају поврће, живина и јаја, потом млеко и млечни производи и на крају воће и грожђе, премда је на тезгама из године у годину све мање правих пољопривредника који поврће и воће нуде купцима директно са њива. Уместо њих, кромпир, лук зелен јабуке...продају накупци.
Подаци указују да пијаце данас имају само16 одсто тржишног удела у укупном промету у продаји пољопривредних производа и да је промет те хране у сталном паду у протеклих десет година.
Уједно, статиситка је израчунала да се на пијацама од пољопривреде обрће велики новац, јер је укупна вредност промета пољопривредних поризвода на пијацама у првом полугодишту ове године била око 23,9 милијарди динара. У односу на исти период протекле године, промет пољопривредних производа на пијацама, изражен у текућим ценама, већи је за 14,9 одсто.
Директор Пословног удружења „Пијаце Србије” Саво Дувњак казао је за „Дневник” да се зато припремају измене и допуне Закона о трговини и да ће у изменама субвенције бити посебан сегмент нове регулативе, како би се прави пољопривредни произвођачи се вратили за пијачне тезге.
- Пијаце које су својевремено биле главно место за снабевање хране за добар ручак, сада су замениле тегзе за куповину свега што је потребно за домаћинство и појединца. Промет те робе и новца на пијацама расте из године у годину, али опада тржишни удео када су у питању пољопривредни производи. Зато се ради на изменама регулативе да би се малим трговцима и произвођачима који послују у својим радњама, у мањим местима или на пијацама, дала шанса да конкуришу за подстицајна средства којима ће унапредити пословање. Може се очекивати зато да се у буџетима у наредном периоду планира новац којим ће се субвенционисати добри пројекти пословања у оквиру пијаца - казао је Дувњак.
Више од 250 милиона вредност инвестиције у пијаце
Директор Саво Дувњак казао је да Пословно удружење „Пијаце Србије” не располаже подацима како послују комунална предузећа која управљају пијацама, али да је, према Извештају о обављању комуналних делатности на територији Републике Србије у 2021. години, укупан приход од управљања пијацама у 106 локалних самоуправа у земљи износио 3.407.957.316 динара, а да је вредност инвестиција у односу на укупан приход била свега око 7,2 одсто.
- Од те суме у пијаце у Шумадији и Западној Србији уложено је 166.606.595, Београду 58.897.334, Јужној и Источној Србији 17.016.475 и Војводини 3.076.755 динара - навео је Дувњак .- Највећи приход у износу од 1.271.785.737 динара остварен је у Београду, а потом следе Војводина са 967.126.020 Шумадија и Западна Србија са 705.558.184 и Јужна и Источна Србија са 463.487.374 динара.
Предочио је да су измене регулативе о трговини потребне јер и подаци Републичког завода за статистику показују да је у првом полугодишту ове године у структури вредности и промета пољопривредних производа поврће учествовало скоро трећину (28 одсто), живина и јаја са петином (20 одсто) а млеко, сир, кајмак, путер и воће са приближно по 15 одсто.
Ови бројеви указују да имамо купаца који се радије одлучују да пазаре храну на пијачним тезгама, мада поврће и воће могу купити по далеко нижим ценама у великим трговачким ланцима, и упркос томе што се храна са домаћих њива купује од накупаца и прекупаца .
З. Делић