light snow
2°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

SCHNEIDER ELECTRIC РАЗВИЈА ПОСЛОВАЊЕ И НАСТАВЉА ДА ШИРИ ТИМ У СРБИЈИ Са иновативним и зеленим решењима увек корак испред времена

06.02.2024. 13:41 14:02
Пише:
Фото: Schneider Electric

Schneider Елецтриц у Србији - синоним је за успешну компанију која је развила АДМС софтвер – Адванце Дистрибутион Манагемент System, најнапреднији софтвер који обухвата велики број различитих аналитичких функција за ефикасно праћење, управљање, дизајн и оптимизацију рада електродистрибутивних мрежа.

То је компанија која развија иновативна и зелена решења, улаже у своје запослене и која омогућава запошљавање квалитетним стручним кадровима, који својим радом и знањем доприносе развоју своје земље. О томе како оцењују пословну 2023. годину и какви су планови за ову, о шанси да посао ове године добија још 150 људи, махом инжењерске струке, отварању нове ИнГрид зграде, признањима ... разговарали смо са директором Schneider Елецтриц Развојног Центра у Новом Саду Драгољубом Дамљановићем.

- Прошла година била је интезивна у сваком погледу. Много тога се дешавала на геополитичком нивоу, тако да је било пуно изазова, али ако треба да закључимо у једној реченици, за нас је била веома добра. Ту првенствено мислим на отварање нове ИнГрид зграде у Новом Саду, половином прошле године, што је свакако за Развојни центар важна ствар која утиче на много фактора и пружа могућност за даља ширења. Нови Сад један је од три развојна центра која Schneider Елецтриц има широм света. С обзиром на широк портфолио решења која развија, ХУБ има велики значај за  Schneider Елецтриц глобално. Чињеница да је много уложено у нову зграду, као и даља улагања у ширење тимова, показују колики је значај ХУБ-а унутар компаније - каже Дамљановић.

Наш саговорник истиче да је компанија Schneider Елецтриц заслужна, не само за развој ИТ индустрије у Новом Саду и Србији, већ и за репутацију изграђену током 20 година постојања и успешног рада у нашој земљи, која обезбеђује још већа улагања у тај сектор. Велики допринос извозу ИКТ услуга наше земље управо даје Schneider Елецтриц извозом својих решења за управљање електродистрибутивном мрежом на све континенте широм света.

- Нов пословни простор потврђује планове компаније да у наредним годинама додатно учврсти пословање у Србији и да наставимо да ширимо тим, јер је Србија позната као земља у којој се могу наћи одлични стручњаци у свим пољима на којима Schneider Елецтриц делује. На овај начин ми њима пружамо услове да раде у својој земљи, буду са својим породицама, а раде на светском тржишту. Ове године требало би да запослимо нових 150 људи, махом инжењерске струке и то у Развојном центру у Новом Саду и канцеларији у Београду. Кадрови су препознати као изузетан потенцијал, а као што сам већ рекао Schneder Елецтриц ХУБ на путу је да постане развојни центар за софтвере везане за Енергетску транзицију. Овај раст омогућен је захваљујући новим решењима које почињемо да производимо код нас и представља увећање броја запослених за готово 15 одсто, а очекивања су да се тај позитиван тренд настави и у наредним годинама. Увећавање портфолија компаније у Србији представља резултат дугогодишњег рада и изузетног успеха домаћих стручњака запослених у Schneider Елецтриц-у. Ми смо већ започели са свим организационим и кадровским припремама, како бисмо омогућили брз и функционалан пријем нових запослених који је планиран за ову годину. Наше конкурсе јавно објављујемо на специјализованим сајтовима за запошљавање, а у потрази смо  за кадровима различитих нивоа искуства. Очекујемо стабилан раст броја запослених у наредних неколико година. Поносни смо што у овом моменту запошљавамо 322 особе женског пола, више од 30 одсто, што нас сврстава у светски стандард ИТ индустрије - истиче наш саговорник.

- Ове године требало би да запослимо нових 150 људи, махом инжењерске струке и то у Развојном центру у Новом Саду и канцеларији у Београду. Кадрови су препознати као изузетан потенцијал, а као што сам већ рекао Schneder Елецтриц ХУБ на путу је да постане развојни центар за софтвере везане за Енергетску транзицију. Овај раст омогућен је захваљујући новим решењима које почињемо да производимо код нас и представља увећање броја запослених за готово 15 одсто, а очекивања су да се тај позитиван тренд настави и у наредним годинама (Драгољуб Дамљановић)

Када је реч о новим плановима и у овој години компанија ће наставити да улаже и развија зелена решења, као и да своје пословање стратешки усмерава на одрживост и смањење негативних последица глобалног загревања, што и јесте визија и мисија Schneider Елецтрица. Такође, наставиће и са доприносима локалној заједници, како би помогли унапређењу квалитета живота у Новом Саду и шире и додатно учврстили своје место на домаћем тржишту.    

 - Нова зграда Schneider Елецтриц-а у Новом Саду, позната као ИнГрид, добила је недавно престижни Платинум ЛЕЕД сертификат и он је потврда да наша компанија стоји чврсто иза својих ставова о одрживом пословању. Желимо да будемо пример другима како се компаније могу успешно кретати ка одрживом и одговорном пословању. Платинум је највиши ниво сертификације зелене градње који потврђује да су у овај објекат имплементирана најнапреднија решења која су у овом моменту доступна. ИнГрид остварује скоро 50 одсто уштеде енергије у поређењу са стандардним објектима, уз коришћење обновљивих извора енергије. Захваљујући пажљивом одабиру локације, доступним јавним услугама у непосредној близини омогућена је одлична веза са остатком града за више од 1.000 његових корисника, чиме се смањује утицај угљен-диоксида који се емитује из личних возила. Извршена је контрола атмосферских вода јер је локација пројекта конципирана тако да се већим делом атмосферских вода управља на самој локацији. Посебно је занимљиво и то што није у питању греенфиелд инвестиција, већ реконструкција и ревитализација. Schneider Елецтриц потврђује своју преданост одрживом пословању, а ИнГрид зграда поставља нове стандарде у домену зелене градње, док се компанија активно припрема за сертификацију по ЛЕЕД Зеро Царбон стандарду, потврђујући своју посвећеност нултим нето емисијама ЦО2 и одрживом пословању - истиче Драгољуб Дамљановић.


Концепт "Лифе ис Он"

- Наша компанија се труди да свуда у свету објекте у којима послује креира да буду ефикаснији и одрживији, али и да буду по мери запослених. Иако имају могућност рада од куће, запослени углавном бирају долазак у ИнГрид па верујем да је и то један од јасних показатеља њиховог задовољства. Запослени су били део овог пројекта од почетка до краја и њихове жеље су уткане у овај простор. Од тога како ће да се зове, како треба да изгледа, какав садржај у њој треба да буде доступан и слично. Све су то разлози због којих се запослени осећају добро у овом радном простору. Ми тежимо да створимо одличне услове за рад, на свим нивоима, јер то има велики утицај на задовољство запослених. Наш циљ није само да привучемо најбоље колегинице и колеге, наш циљ је да они остану код нас. То је изузетна амбиција, нарочито имајући у виду да су наши стручњаци они кадрови којима је на располагању тржиште целог света, али отуда је и наша сатисфакција већа и значајнија када видимо да у томе успевамо. Велику улогу у задовољству запослених сигурно има и то што су пројекти на којима ми радимо од значаја за уже и шире окружење. Наш концепт "Лифе ис Он" одражава идеју о томе како технологија може побољшати свакодневни живот, радећи у синхронизацији са људима, околином и природом. Schneider Елецтриц се фокусира на пружање одрживих и иновативних решења која доприносе удобности, ефикасности и одрживости у различитим сферама живота и рада - изјавио је директор Schneider Елецтриц Развојног Центра у Новом Саду Драгољуб Дамљановић.


Schneider Елецтриц је креирао АДМС решење које помаже електродистрибутивним предузећима да смање губитке, ефикасно управљају својом мрежом, прикључују нове потрошаче и обновљиве изворе електричне енергије као и пуњаче електромобила. Овај софтвер, проглашаван годинама за најбољи на свету, развија се у Србији и пласира га као решење широм света. Користи се на свим континентима, за смањење губитака и бољу поузданост мреже, смањење прекида и дужину трајања кварова.

- Поред сопствених напора да будемо ефикасни и да у нашим објектима уграђујемо решења која штеде енергију, наши производи и софтвери су и део решења за наше клијенте и то у свим доменима од индустрије до зградарства и инфраструктурних система. АДМС је платформа из које је могуће извести читаву палету разних решења, зависно од конкретних проблема и потреба клијента. рецимо, једно од решења које креирамо и испоручујемо решава проблем нестанка струје услед квара. Проактивно детектујемо могућност квара – специјализованим алгоритмима и дигиталним управљањем брзо детектујемо, лоцирамо квар и враћамо напајање крајњим потрошачима. EcoStruxure™ АДМС је индустријски репер који користи преко 110 електродистрибутивних  предузећа широм света. Ово решење коритиће се и у нашиј земљи, пошто је у јуну прошле године потписан уговор о модернизацији и аутоматизацији електродистрибутивне мреже у Србији. Пројекат ће значајно повећати поузданост испоруке електричне енергије крајњим купцима, као и ефикасност управљања испоруком електричне енергије, смањиће прекиде напајања код крајњих купаца. Аутоматизација средње напонске дистрибутивне мреже обезбедиће смањење губитака на мрежи, бољу поузданост мреже, смањење прекида и дужину трајања кварова, као и ефикасно повезивање и управљање обновљивим изворима електричне енергије. Софтвер ће се имплементирати у наредне две године, и заједно са опремом за аутоматизацију мреже, значајно ће допринети побољшању њених перфоманси - наглашава наш саговорник.  

Драгољуб Дамљановић, осврнувши се на кризу која се већ осећа у ИТ сектору, каже да Schneider Елецтриц, као компанија која се бави енергетским управљањем и аутоматизацијом има широк спектар производа и услуга, што донекле смањује ризик од негативних последица у једном сектору.

- Колико год напредни били у решењима која нудимо, ми не престајемо да трагамо за новим и иновативнијим што нас стално чини пожељним на тржишту имајући у виду то да са нашим решењима увек идемо корак испред времена. Поред тога, ми непрекидно улажемо у образовање и развој кадрова како бисмо осигурали стручњаке који су спремни за нове изазове у индустрији која се брзо и стално мења. Због тога смо већ 11 година фокусирани на подршку Центру за младе таленте (ЦМТ) где кроз стипендије и курсеве у области математике и програмирања показујемо нашу преданост обликовању дигиталне будућности. Наставићемо да улажемо у образовање и стипендирање како бисмо осигурали да наши млади таленти имају прилику да се припреме за изазове будућности. Верујем да све ово заједно доприноси томе да будемо и останемо компанија која успешно одолева кризама на тржишту и која има стабилан и континуиран раст. Још једном истиче да ми у Schneideru верујемо да су наши запослени наш највећи капитал. Због тога смо се бенефитима посебно посветили у prеthodnе две године. Верујемо да је флексибилност и индивидуални приступ ка истима јако битан и зато смо радили на решењима која то омогућавају. Дакле, сви запослени су у могућности да бирају бенефите који им највише одговарају путем бенефит платформе.

Наш саговорник каже да су доступни бенефити који су фиксни, односно бенефити за које верујемо да су неопходни за све запослене – животно осигурање, приватно здравствено осигурање, family policy – слободни дани за рођење детета, негу родитеља, посебни бенефити везани за породиљско одусуство, додатно школовање. У компанији су посебно поносни на низ погодности, ресурса и wеllbеing подршке, као начина да pomognnu запосленима да најбоље искористе своје време - на послу, код куће и свуда између. Стога су и осмишљени бенефите који помажу да запослени направе најбољи баланс приватног и пословног живота. Током јула и августа сви запослени могу да користе програм који се зове "Summer recharge" односно летње “пуњење батерија“. Сваког петка радни дан траје 4 сата, тако да запослени могу да искористе слободно време како желе. Постоји и буџет за усавршавање, али и одличан "Степ уп" програм. Овај програм омогућава колегама да награде друге колеге или целе тимове за посао који су урадили, а ти поени се даље могу конвертовати у слободне дане или робне ваучере. Додатно, ту су "Flеxiblе бенефит" платформу - јединствену платформу која омогућава индивидуални приступ бенефитима, запослени се опредељују за бенефит који им највише одговара, било да је реч о едукацијама, или робним ваучерима, или пак неком од wеllbеing програма. WESOP [Worldwide Employee Share Ownership План] програм омогућава свим запосленима, који имају уговор на неодређено, да учествују у куповини Schnеidеrovih акција. Такође треба поменути и могућност психолошке помоћи запосленима којима је потребна, као финансијске или правне консултације.

АДМС је индустријски репер који користи преко 110 електродистрибутивних  предузећа широм света. Ово решење коритиће се и у нашој земљи, пошто је у јуну прошле године потписан уговор о модернизацији и аутоматизацији електродистрибутивне мреже у Србији

- Schneider Елецтриц тежи да се понаша и да послује као друштвено одговорна компанија, на свим нивоима. Од односа који имамо према заједници у којој живимо и послујемо, преко садашњих и будућих генерација, до наших запослених. И у наредном периоду, остаћемо посвећени нашем Центру за младе таленте. Имајући у виду да су занимања програмера, инжењера и ИТ стручњака, најтраженија занимања садашњости и будућности, како у свету, тако и код нас, покренута је Фондација “Центар за младе таленте”, непрофитабилна, невладина организација која има за циљ да допринесе развоју теоријских и практичних знања из математике и програмирања. Програм је намењен ученицима основних и средњих школа на територији Србије и Републике Српске - деци узраста од петог разреда основне школе, па све до уписа на студије. За пуну деценију постојања, кроз Центар за младе таленте, наставу је похађало скоро 10 000 полазника, а реализовано је скоро 6 000 сати наставе. Наша компанија својим акцијама и иницијативама подржава и афирмацију жена и девојчица у СТЕМ. Један од циљева Фондације је и тај да обухвати што више полазника широм Србије, али и да се више девојчица определи за ове курсеве, а касније и за техничке факултете и каријеру у tеch компанијама. Компанија Schnеidеr Елецтриц поносни је спонзор чувеног маратона у Паризу већ годинама. Такође и на нашим просторима ова компанија постала је партнер нашег највећег спортско-пословног догађаја Сербиа Business Рун. Спајање светског лидера у одрживости са Сербиа Business Рун настало је са циљем да ова трка за пет година постане први највећи спортски догађај у региону који је потпуно одржив, што је један од главних постулата Schneider Елецтриц-а. Само прошле године трчало је преко 700 запослених из наше компаније. Опредељење здравој и зеленој будућности је и бициклање, коју такође организујемо три године. Schneider Елецтриц тежи да буде инспиративан пример компаније која дубоко разуме важност друштвене одговорности.

Преданост овим темама огледа се кроз иницијативе усмерене ка областима као што су образовање, подршка запосленима, вртићи, болнице, локална заједница и шира околина. Све ове иницијативе произилазе из спознаје о томе да успешно пословање и просперитет заједнице иду руку под руку, а да инвестирање у знање и образовање представља кључну компоненту одрживог развоја. Кроз подршку школама, универзитетима и разним образовним иницијативама, компанија доприноси изградњи стручне радне снаге и развоју технолошких иновација које ће обликовати будућност. Schneider Елецтриц својим друштвено одговорним пословањем надилази границе пословних интереса, а кроз улагање у области образовања, бриге о запосленима и подршку локалној заједница, ствара бољу будућност за све нас, што планирамо да наставимо и у наредним годинама - најавио је директор Schneider Елецтриц Развојног Центра у Новом Саду Драгољуб Дамљановић.

Александра Брзак

Пише:
Пошаљите коментар