ШТА ДОНОСИ НОВИ ЗАКОН О ДУВАНУ Где стоје никотинске врећице, снус, вејпови...?
Вејпови, пафови, никотинске врећице... Званично не спадају у дуванске производе, али се употребљавају на исти начин. Закон их не препознаје, а њихова продаја малолетницима који их све чешће користе, још није забрањена. Судећи према новом Нацрту Закона о дувану које је Министарство финансија управо ставило на јавну расправу - ово ће ускоро бити промењено.
У петак, 8. септембра, почела је јавна расправа о Нацрту Закона о изменама и допунама Закона о дувану, који доноси бројне новине.
Јавна расправа траје до 28. септембра, а очекује се да закон буде усвојен до краја године.
„С обзиром да се тржиште дувана и дуванских производа континуирано мења, идући у смеру развоја нових и алтернативних производа који у свом саставу не садрже дуван, али садрже никотин или ароме без никотина, а намењени су пушењу или оралној употреби, Министарство финансија увидело је потребу да се ови производи прецизно дефинишу, као и да се регулише пословање привредних субјеката који обављају делатност у вези са новим и алтернативним производима на тржишту Србије“, наводи у образложењу Министарство финансија.
У Закон о дувану уводи се категорија „сродних производа који не садрже дуван“.
Могу да буду са и без никотина, не састоје се од дувана, али у погледу других критеријума одговарају дуванским производима – то су течност за пуњење електронских цигарета, биљни производи за пушење односно загревање, никотинске врећице и производи за водену лулу (ароме за наргилу).
Закон препознаје електронске цигарете као електронске уређаје за загревање дуванског односно биљног производа који се користи за инхалирање паре.
Електронска цигарета може бити за једну употребу или пуњива и по новом закону подразумева и електронску наргилу, оловку за вејпинг („вејп“), електронску лулу и било који електронски систем за инхвалирање паре.
У „остале дуванске производе“ нови нацрт закона убраја дуван за жвакање, дуван за шмркање (бурмут) али и – снус.
Закон дефинише снус као „сваки дувански производ који се употребљава за оралну употребу осим оних намењених за удисање или жвакање, који је израђен у целости или делимично од дувана, у облику праха или честица или било какавој комбинацији тих облика, пакован у врећице или порозне врећице“.
Забрана за малолетнике
Осим дуванских производа и осталих дуваних производа чија је продаја малолетницима већ забрањена, Нацртом закона забрањује се трговцима да малолетницима продају и све што се сада уводи у закон: разне врсте електронских цигарета – вејпове, пафове, снус… који су већ увелико популарни међу младима, а доступни су им на разним продајним местима, чак и у појединим – апотекама.
Ово није једини закон који ће се мењати због масовне појаве нових производа на тржишту.
Подсетимо, Министарство унутрашње и спољне трговине обелоданило је још 6. априла да почиње рад на изради измена Закона о заштити потрошача „у делу који се односи на забрану продаје електронских цигарета и других производа са или без никотина малолетницима“.
Такође, управо усвојеним изменама Закона о акцизама већ је предвиђено додатно опорезивање појединих производа који још нису „осванули“ у Закону о дувану.
Тако ће акциза на никотинске врећице бити наплаћивана по килограму нето масе садржане у врећицама у износу од 4.500 динара по килограму.
Нови регистри
Све фирме које се баве производњом и увозом ових производа биће евидентирани у новим регистрима које такође предвиђа овај закон.
Закон уводи и нове регистре – тзв. регистар произвођача сродних производа и регистар увозника сродних производа.
Та два нова регистра водиће Управа за дуван при Министарству финансија.
Н1