light rain
13°C
30.10.2024.
Нови Сад
eur
117.0589
usd
108.2475
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Казне због буке и до 500 хиљада динара

17.10.2021. 14:22 14:33
Пише:
Фото: pixabay.com

Када следећи пут, без своје кривице, будете учесник руског рулета између два брза и скупа аутомобила који се тркају на Мосту слободе у Новом Саду, можете се надати да ће ове Хамилтоне у покушају зауставити нови Закон о заштити од буке у животној средини.

Ако не због вас, оно због више од 500 оболелих од ковида који леже у Ковид болници и целе ноћи слушају турирање бесних машина, уз децибеле који премашују и оне из војних авиона. Закон је Скупштина Србија  недавно усвојила , а како је последњи сличне садржине усвојен 2009, јасно је да је крајње време да се у ову област уврсте неке одредбе. У чему је тачно разлика? Нови закон бави се и буком из угоститељских објеката, рекла је министарка за заштиту животне средине Ирена Вујовић и додала да ће тај закон допринети бољем квалитету живота грађана.

- Закон садржи директиве Европске уније и њиме ће бити препознато како заштитити животну средину од буке, проширена је листа извора буке, а израдиће се и акциони планови који ће пратити тај закон - рекла је тада Вујовић.

Новим прописима прецизније су дефинисани појмови буке у животној средини, као и индикатори буке, који се деле на индикатор буке за дан-вече-ноћ, и индикаторе буке за сваки наведени период дана. Такође, јасније је дата и дефиниција граничне вредности буке, а новост је и да је дефинисана такозвана “тиха зона”, област у којој не постоји узнемиравање буком или је она испод задатих граница.

Из субјеката заштите изузета су физичка лица, што значи да се заштитом од буке могу бавити само правна лица и научне и стручне установе. Такође, Агенција за заштиту животне средине имаће више посла, од којих ће један бити достављање података из стратешких карата и акционих планова Европској комисији.

Нова ставка просторног, урбанистичког и акустичког планирања је пројектовање система саобраћаја, планирање саобраћаја, смањивање буке, мере звучне заштите и контрола извора буке. Нов је и Члан 13, којим се студијом о процени утицаја на животну средину утврђују услови и мере којима се штетни ефекти буке могу спречити, смањити или отклонити. Услови за рад постројења и активности за које се издаје интегрисана дозвола садрже мере заштите од буке у складу са законом којим се уређује интегрисано спречавање и контрола загађивања животне средине.


Изузеци

Одредбе овог закона не примењују се на буку која настаје на радном месту и у радној околини, на ону која настаје у превозном средству, као и на ону која потиче од војних активности и активности на заштити од елементарних непогода, природних и других удеса. Такође, из овог закона изузета је бука настала од активности у домаћинству или из суседног домаћинства из стана или другог простора који се користи за те намене, бука којој су изложени они који је стварају, као и бука од домаћих и дивљих животиња. Одредбе овог закона се не примењују на буку која потиче од звучног оглашавања звонима или електроакустичким уређајима из верских објеката, као ни на буку од ваздухоплова у мери у којој је заштита од буке од ваздухоплова уређена другим посебним законом и прописима у области ваздушног саобраћаја. У старом закону није било ових изузетака, већ су они сврстани под производњу, промет и употребу извора буке и били су предмет мерења, бележења и кажњавања.


Граничне вредности буке више не прописује влада, већ министар. Он одређује граничне вредности, методе за оцењивање индикатора буке, узнемиравања и штетних ефеката буке у животној средини и на здравље људи, врсте и начин прикупљања података потребних за њихово оцењивање. Из закона је избрисана и одредба по којој машине, превозна средства, уређаји и опрема који се производе у Републици Србији или се увозе на територију Републике Србије морају, ради стављања у промет, односно употребу, морају бити усклађени с техничким прописима који се односе на гранични ниво буке под одређеним условима употребе, а релевантни подаци о буци у условима употребе морају бити означени на производу у складу с посебним прописима.

Уведена је и заштита од буке у угоститељским објектима, као и на јавним окупљањима. Контролу буке у угоститељском објекту може да обавља комунална полиција, не више само инспектор за заштиту животне средине, а да би се одржао неки јавни скуп, славље или протест, потребно је 20 дана пре догађаја обезбедити услове за спречавање прекорачења буке. Такође, локална самоуправа одређује која су то места и улице на којима се може одржати неки догађај, имајући буку на уму.

Новчане казне су повећане, па се због буке кажњава и предузетник и правно лице, а казне се крећу од 250.000 до 500.000 динара за предузетника, и дупло више за правно лице. Угоститељи могу да добију казну од 200.000 динара, а одговорно лице 50.000 динара, а предузетник 100.000 динара. Ако се понови прекршај, следи казна од 500.000 до 1.000.000 динара за угоститеља, одговорно лице добиће 100.000 до 300.000 динара, а предузетник 250.000 до 500.000 динара. И , што је још важније, одузима се предмет који је извор буке. За прекршаје се може изрећи и забрана обављања делатности у трајању од три године. Казна за одговорне из локалне самоуправе за недоношење прописа кретаће се од 25.000 до 50.000 динара, а стратешке карте буке за агломерације, за главне путеве, за главне железничке пруге и за главне аеродроме, израдиће се најкасније до 30. јуна 2024. године и ревидирати најкасније до 30. јуна 2027. године.

Ивана Радоичић

 

Аутор:
Пошаљите коментар