Kazne zbog buke i do 500 hiljada dinara
Kada sledeći put, bez svoje krivice, budete učesnik ruskog ruleta između dva brza i skupa automobila koji se trkaju na Mostu slobode u Novom Sadu, možete se nadati da će ove Hamiltone u pokušaju zaustaviti novi Zakon o zaštiti od buke u životnoj sredini.
Ako ne zbog vas, ono zbog više od 500 obolelih od kovida koji leže u Kovid bolnici i cele noći slušaju turiranje besnih mašina, uz decibele koji premašuju i one iz vojnih aviona. Zakon je Skupština Srbija nedavno usvojila , a kako je poslednji slične sadržine usvojen 2009, jasno je da je krajnje vreme da se u ovu oblast uvrste neke odredbe. U čemu je tačno razlika? Novi zakon bavi se i bukom iz ugostiteljskih objekata, rekla je ministarka za zaštitu životne sredine Irena Vujović i dodala da će taj zakon doprineti boljem kvalitetu života građana.
- Zakon sadrži direktive Evropske unije i njime će biti prepoznato kako zaštititi životnu sredinu od buke, proširena je lista izvora buke, a izradiće se i akcioni planovi koji će pratiti taj zakon - rekla je tada Vujović.
Novim propisima preciznije su definisani pojmovi buke u životnoj sredini, kao i indikatori buke, koji se dele na indikator buke za dan-veče-noć, i indikatore buke za svaki navedeni period dana. Takođe, jasnije je data i definicija granične vrednosti buke, a novost je i da je definisana takozvana “tiha zona”, oblast u kojoj ne postoji uznemiravanje bukom ili je ona ispod zadatih granica.
Iz subjekata zaštite izuzeta su fizička lica, što znači da se zaštitom od buke mogu baviti samo pravna lica i naučne i stručne ustanove. Takođe, Agencija za zaštitu životne sredine imaće više posla, od kojih će jedan biti dostavljanje podataka iz strateških karata i akcionih planova Evropskoj komisiji.
Nova stavka prostornog, urbanističkog i akustičkog planiranja je projektovanje sistema saobraćaja, planiranje saobraćaja, smanjivanje buke, mere zvučne zaštite i kontrola izvora buke. Nov je i Član 13, kojim se studijom o proceni uticaja na životnu sredinu utvrđuju uslovi i mere kojima se štetni efekti buke mogu sprečiti, smanjiti ili otkloniti. Uslovi za rad postrojenja i aktivnosti za koje se izdaje integrisana dozvola sadrže mere zaštite od buke u skladu sa zakonom kojim se uređuje integrisano sprečavanje i kontrola zagađivanja životne sredine.
Izuzeci
Odredbe ovog zakona ne primenjuju se na buku koja nastaje na radnom mestu i u radnoj okolini, na onu koja nastaje u prevoznom sredstvu, kao i na onu koja potiče od vojnih aktivnosti i aktivnosti na zaštiti od elementarnih nepogoda, prirodnih i drugih udesa. Takođe, iz ovog zakona izuzeta je buka nastala od aktivnosti u domaćinstvu ili iz susednog domaćinstva iz stana ili drugog prostora koji se koristi za te namene, buka kojoj su izloženi oni koji je stvaraju, kao i buka od domaćih i divljih životinja. Odredbe ovog zakona se ne primenjuju na buku koja potiče od zvučnog oglašavanja zvonima ili elektroakustičkim uređajima iz verskih objekata, kao ni na buku od vazduhoplova u meri u kojoj je zaštita od buke od vazduhoplova uređena drugim posebnim zakonom i propisima u oblasti vazdušnog saobraćaja. U starom zakonu nije bilo ovih izuzetaka, već su oni svrstani pod proizvodnju, promet i upotrebu izvora buke i bili su predmet merenja, beleženja i kažnjavanja.
Granične vrednosti buke više ne propisuje vlada, već ministar. On određuje granične vrednosti, metode za ocenjivanje indikatora buke, uznemiravanja i štetnih efekata buke u životnoj sredini i na zdravlje ljudi, vrste i način prikupljanja podataka potrebnih za njihovo ocenjivanje. Iz zakona je izbrisana i odredba po kojoj mašine, prevozna sredstva, uređaji i oprema koji se proizvode u Republici Srbiji ili se uvoze na teritoriju Republike Srbije moraju, radi stavljanja u promet, odnosno upotrebu, moraju biti usklađeni s tehničkim propisima koji se odnose na granični nivo buke pod određenim uslovima upotrebe, a relevantni podaci o buci u uslovima upotrebe moraju biti označeni na proizvodu u skladu s posebnim propisima.
Uvedena je i zaštita od buke u ugostiteljskim objektima, kao i na javnim okupljanjima. Kontrolu buke u ugostiteljskom objektu može da obavlja komunalna policija, ne više samo inspektor za zaštitu životne sredine, a da bi se održao neki javni skup, slavlje ili protest, potrebno je 20 dana pre događaja obezbediti uslove za sprečavanje prekoračenja buke. Takođe, lokalna samouprava određuje koja su to mesta i ulice na kojima se može održati neki događaj, imajući buku na umu.
Novčane kazne su povećane, pa se zbog buke kažnjava i preduzetnik i pravno lice, a kazne se kreću od 250.000 do 500.000 dinara za preduzetnika, i duplo više za pravno lice. Ugostitelji mogu da dobiju kaznu od 200.000 dinara, a odgovorno lice 50.000 dinara, a preduzetnik 100.000 dinara. Ako se ponovi prekršaj, sledi kazna od 500.000 do 1.000.000 dinara za ugostitelja, odgovorno lice dobiće 100.000 do 300.000 dinara, a preduzetnik 250.000 do 500.000 dinara. I , što je još važnije, oduzima se predmet koji je izvor buke. Za prekršaje se može izreći i zabrana obavljanja delatnosti u trajanju od tri godine. Kazna za odgovorne iz lokalne samouprave za nedonošenje propisa kretaće se od 25.000 do 50.000 dinara, a strateške karte buke za aglomeracije, za glavne puteve, za glavne železničke pruge i za glavne aerodrome, izradiće se najkasnije do 30. juna 2024. godine i revidirati najkasnije do 30. juna 2027. godine.
Ivana Radoičić