light snow
1°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

За уклањање 45 тона опасног отпада 6,1 милион

10.03.2018. 12:06 12:10
Пише:
Фото: Mагацин „Aгровојводине–Машиноалата” у Новом Саду Фото: Дневник.рс

Пореска управа расписала је јавну набавку за преузимање око 45 тона опасног отпада који је ускладиштен у магацину „Агровојводине–Машиноалата” на Сентандрејском путу у Новом Саду.

Реч је о опасном отпаду који је настао истеком рока трајања робе заплењене током теренске контроле Пореске управе у Новом Саду. Међу производима који би требало да буду уклоњени су сапуни, шампони, средства за дезинфекцију, неорганске сировине. 

Пореска управа је за тај посао спремна да издвоји до 6,1 милион динара. Како се наводи у конкурсној документацији, тачна количина отпада биће утврђена мерењем уз присуство представника Пореске управе. 

Тај отпад је и корозиван, односно чине га супстанце и препарати који могу уништити живо ткиво при контакту, а између осталог је и „еко-тоскичан” те представља (или може представљати) ризик за животну средину.

Предузеће које буде изабрано на тендеру мораће да реагује на захтев наручиоца, односно Пореске управе, у року од 15 дана и за сваки дан кашњења следе пенали од 1.000 динара, највише за десет дана кашњења. Након тога наручилац може раскинути уговор.

Критеријум за доделу уговора је најнижа понуђена цена, а уговор се закључује до 2020. године.

Подсетимо, у јануару ове године пронађено готово 1.500 тона опасног отпада у кругу бивше фабрике Хемијске индустрије Нови Сад ХИНС. Тада је ухапшен власник предузећа „Степ транс” Ј. С., који је закупац простора на којем је складиштен опасни отпад. 

Тада је покрајински секретар за урбанизам и заштиту животне средине Владимир Галић поручио да се до тог открића дошло кроз заједнички рад с Безбедносно-информативном агенцијом, те да инспектори не би уопште могли ући на простор у којем је отпад складиштен под земљом.


Анализу урадила овлашћена лабораторија



Анализу пронађеног отпада је урадила овлашћена лабораторија Института за заштиту на раду, по захтеву Основног јавног тужилаштва из Новог Сада, при чему је узето 40 узорака, и за сваки је сачињен посебан елаборат. У елаборатима се наводи да се отровна супстанца налази у подземним и надземним резервоарима и бурадима за транспорт и складиштење опасног отпада. Узимајући у обзир параметре испитивања опасних материја и амбалаже у којој је била упакована у смислу члана 5 Закона о отпаду, описано је да имају најмање једну од опасних карактеристика утврђених посебним прописима које могу бити опасне по живот и здравље људи.


Основно јавно тужилаштво у Новом Саду већ води кривични поступак против одговорних особа фирме „Степ транс” – закупца-оператера складишног простора и одговорних особа фирме „Еко-карика”. Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине у наредном периоду донеће решење којим ће наложити оператеру за третман отпада „Еко-карика” и оператеру за складиштење опасног отпада „Степ трансу” да хитно уђу у поступак збрињавања опасног отпада. Уколико они то не буду урадили, Секретаријат ће ући у принудно извршење, што подразумева да се заплени њихова имовина и да се из тога обезбеди новац за збрињавање опасног отпада.

„Уколико ни на тај начин не буде обезбеђен новац онда ће, нажалост, држава, Покрајина или локална самоуправа морати то да финансира из буџета“,  каже помоћник покрајинског секретара за урбанизам и заштиту животне средине Немања Ерцег.

На питање како је овлашћеним лабораторијама које обављају анализу за добијање дозволе за складиштење промакло да се ради о опасном отпаду, Ерцег одговара да су они који су ускладиштили отпад имали дозволу за производњу уља за ложење „с” и у својим папирима, кад су довозили отпад, приказали су да је у цистернама то уље, а у ствари је био опасан отпад, и то у количини већој од оне за коју је тражена дозвола. 

Највероватније је овлашћеним лабораторијама доношено право уље за ложење за анализу, у циљу прикривања да се ради о опасном отпаду све док то није утврдила Тржишна инспекција, с обзиром на то да је уље за ложење „с” акцизна роба, односно роба која се субвенционише.

Ерцег додаје да би требало пооштрити и услове под којима се дозволе издају јер сматра да је износ полисе осигурања који се плаћа недовољан и да би свако складиште и третман опасног отпада у пуном капацитету требало покрити банкарском гаранцијом, како се, иначе, ради у већини земаља ЕУ.

Он подсећа на то да 1.816 тона опасног отпада који је пронађен у кругу новосадске фабрике ХИНС у стечају крајем јануара, садржи отпад од уља с тешким металима и другим канцерогеним супстанцама, опасним по живот и здравље људи.

Информације о незаконитом складиштењу опасног отпада Покрајински секретаријат је добио БИА и од Вишег јавног тужилаштва из Крушевца, као и да је опасан отпад складиштен у кругу некадашње новосадске фабрике ХИНС у Приморској 86 током 2014, 2015. и 2016. године. Количина од 1.816 тона чији узорци су анализирани не укључује и отпад у осам подземних базена, чија количина тренутно није утврђена и још увек се не зна да ли је, и у којој мери, отпад у тим подземним бункерима контаминирао земљиште. 

Иначе, Министарство заштите животне средине мора пооштрити услове за издавање дозвола за третман опасног отпада у мобилним постројењима, а дозволу не би требало да добијају особе које су се огрешиле о закон.

Д. Николић

Е. Марјанов

Пише:
Пошаљите коментар
АНАЛИЗА 1.816 ТОНА ОПАСНОГ ОТПАДА Уља препуна тешких метала

АНАЛИЗА 1.816 ТОНА ОПАСНОГ ОТПАДА Уља препуна тешких метала

04.03.2018. 09:31 09:33
Сутра анализа опасног отпада из јаме код Апатина 

Сутра анализа опасног отпада из јаме код Апатина 

30.01.2018. 16:48 16:50
За прераду ове године 85.000 тона опасног отпада

За прераду ове године 85.000 тона опасног отпада

15.01.2018. 09:35 09:40