Тужилаштво истражује нестанак слика из Матице дијаспоре
БЕОГРАД: Прво основно тужилаштво у Београду наложило је данас полицији да испита нестанак 70 уметничких слика која су српски сликари из Дијаспоре поклонили отаџбини након изложбе у Народном музеју у новембру 1990. године.
Тужилаштво је формирало предмет на основу текстова недавно објављених у више београдскихмедија и дало налог МУП-у да испита где се налазе дела за која се наводи да су нестала.
Након поменуте изложбе под називом "Ликовно стваралаштво Срба у свету" формиран је легат Матице исељеника Србије.
Тужилаштво тражи од полиције да утврди где се налазило, односно где је чувано више од 70 уметничких дела, која су потписали неки од најпознатијих уметника, од новембра 1990. када су поклоњена после изложбе у Народном музеју, а која се помињу у новинским текстовима.
Полиција такође треба да испита да ли су дела била изложена на изложби у Параћину 2008. године, где су чувана, "као и да ли Матица исељеника поседује податке о ''кретању'' у наведеном периоду".
Поводом изјава саговорника медија да су се слике у једном временском периоду налазиле у здању "Стефанеум" у Сремским Карловцима, те да је над њима формално власништво полагала Српска православна црква, полиција, по налогу тужилаштва, треба да утврди у ком временском периоду су се поменута уметничка дела налазила у том здању и када су, по чијем налогу и којим поводом из њега изнета.
На списку несталих су и дела Томислава Божовића и Лазара Димитријевића из Шведске, Миле Прерада и Михаила Чумића из Немачке, Лилијан Карланд и Радомир Миљковића из Аустралије, Вере Гавриловић Обрадовић, Богдана Мишчевића, Маријеа Павловић McCarthy, Бранкао Поробић, Власте Стефановића, Ђорђа Чермака, Александра Поповића и Душице Савић Bеnghiat, сви из САД.
Недостају и дела Јосипа Мајзнера, Мирослава Кића Нешића, Александра Петричића и Благоја Срдића (Браца Бонифацио) из Канаде, као и Олге Вуксановић Монтањо из Боливије и Владиславе Лалицког из Јужне Африке.